Łąki czy jeziora muszą być od jakiegoś czasu w lesie wydzielone za pomocą relacji (inner) by drzewa z lasu nie wyświetlały się na powierzchni tego wewnętrznego obszaru jak np. tu http://www.openstreetmap.org/#map=15/50.1689/21.9303. Dawniej jezioro czy łąka uważane były za nadrzędne co do lasu. Nie wiem czym była podyktowana zmiana postrzegania problemu, ale relacja potrzebna obecnie jest, choć nie ma potrzeby tworzenia kolejnej relacji.
@wmyrda:
Chcesz kilka przecinków? Pytam, bo widzę, że masz niedomiar
Powiesz, że się czepiam? Musiałem dwa razy zacytowany tekst przeczytać, żeby zrozumieć, o co Ci chodzi.
Nie znam się specjalnie na rzekach, czy może mi ktoś wyjaśnić po co na Wiśle od wysokości Łomianek tag ref=4? Na wiki nie znalazłem opisu tego, nawet w zalecanych.
Relacja potrzebna była zawsze, ale domyślny styl mapy (zazwyczaj) wyświetlał zgodnie z oczekiwaniami, więc ludzie ich nie tworzyli. Jednym z celów zmiany było wyświetlanie błędnego tagowania jako błędne.
To piargi są. (“More specifically scree is formed by rockfall from adjacent rockfaces and often accumulates in the form of sloped cones called talus.”, “natural=scree - służy do oznaczania piargów.”, "Unconsolidated angular rocks formed by rockfall and weathering from adjacent rockfaces ").
Nigdy nie bawiłem się w mapowanie konkretnych pasów (np. zjazdy itp) jedynie zakazy i nakazy skrętu restrykcjami robiłem (ten plugin w JOSM). Ostatnio zaskoczony faktem jak ładnie OSMand nawigował po autostradzie i zjazdach, postanowiłem edytować jezdnie gdzie są wydzielone pasy do zjazdów.
Możecie zerknąć na poniższy obrazek i tagi zaznaczone czerwonymi kropkami, czy poprawnie ustawiłem zjazdy?
Wygląda dobrze (chociaż wydaje mi się, że któryś walidator zachęcał do tego, żeby dodawać zarówno lanes:backward, jak i lanes:forward). Żeby sobie trochę ułatwić, w JOSM możesz włączyć styl rysowania „Lane and road attributes” (Ustawienia → Ustawienia mapy → Style rysowania).