Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

Co to za serwis bo na OSS widzę że maperzy powołują się na niego
http://www.intelligence-airbusds.com/

Wczoraj mieli 10 urodziny i mapy sprzedawali za 10% ceny.
Ciekawe są też modele trójwymiarowe terenu robione z kilku kątów patrzenia satelity więc chyba inna zasada niż nasze lidarowe.
Są chyba darmowe sample do pobrania po wypełnieniu formularza z podaniem celu użycia.

Od pewnego czasu nie działa mi warstwa WMS obrysów budynków w e-mapa. Czy ktoś ma podobny problem?

Nie czekając na odpowiedź skontaktowałem się z firmą GEO-SYSTEM. Miałem okazję rozmawiać z prezesem, panem dr hab. inż. Waldemarem Izdebskim.

Okazuje się, że zmienił się adres dla powiatu, który edytowałem ale, co jest dużo ciekawsze - jest zbiorcza usługa dla budynków oraz infrastruktury, która agreguje dane z różnych powiatów (jeszcze nie wszystkich).

Poniżej adresy:

http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu

Dodatkowo link do ciekawej publikacji p. Waldemara Izdebskiego na temat infrastruktury danych przestrzennych w Polsce:

http://izdebski.edu.pl/kategorie/Publikacje/WaldemarIzdebski_2016_dobre_praktyki_udzialu_gmin_i_powiatow_w_tworzeniu_IDP_w_Polsce.pdf

Obrysy nie nadają się do importu, lub pod Tracer2, gdyż zamiast ciągłej linii od rogu do rogu jest zbiór odcinków, co daję masę punktów wzdłuż linii prostej.
Informacja zwrotna: “Błąd: Powielone węzły budynków”.

No tak, niektórzy tak przyrośli do Tracera, że inaczej rysować chyba nie potrafią :stuck_out_tongue:

Osobiście nie korzystam z Tracer’a, ale podoba mi się pomysł na integrację danych. Dodatkowo drugi link daje wiele informacji o infrastrukturze dla szeregu powiatów.

Jak zawsze. Merytorycznie.

Do usług. Na szczęście Ty już jesteś wystarczająco merytoryczny za mnie - nie kasujesz już obszarów otagowanych jako landuse=residential i nie tagujesz dróg polnych jako highway=unclassified (chyba już nie).
Poza tym piłem z tym Tracerem akurat do kogoś innego, no ale miałeś prawo tego nie wyłapać.

Jak wygląda sprawa licencji na wykorzystanie tego w OSM?

No właśnie to jest trochę wątpliwe, więc jechanie z tego Tracerem jest też wątpliwe (i ogólnie z BDOT).

A to czemu? Pierwsze słyszę

A masz gdzieś napisane, że BDOT stanowi informację publiczną? Możemy sobie domniemywać, że tak jest (bo z naszych podatków itd), ale gdybyś zapytał GUGiK o to, bardzo wątpię, by potwierdził ten tok myślenia.

Cały geoportal w regulaminie ma, że by rysować na jego podstawie należy za to zapłacić i co przestaniemy używać podkładów ORTO? BDOT jest tworzony przez urzędników za publiczne pieniądze i tym samym jak dla mnie jest z definicji informacją publiczną czy to jest gdzieś napisane expressis verbis czy też nie.

BDOT jest tworzony przez geodetów w drodze różnych form opracowań czynności materialno-technicznych, jak to się obecnie ładnie nazywa. Urzędnicy są odpowiedzialni wyłącznie za zebranie tych danych w jedno miejsce.

Geodeta to zawód zaufania publicznego i dane te gromadzą nie dla samego siebie i by zdobyć przewagę nad konkurencją, ale by panował pewien porządek publiczny dlatego przekazywane są do urzędów. Ponadto ja ich nie biorę od każdego geodety z osobna tylko od urzędu który ten serwer z danymi utrzymuje z podatków.
Dane te nie są również ani tajne, ani poufne - np. bezpieczeństwo państwa czy dane osobowe czyli są publiczne. EOT

Geo-System nie jest właścicielem tych danych - korzysta z publicznych danych udostępnianych jako usługi WMS przez różne powiaty. Pan prezes nie wspominał o żadnych ograniczeniach, wręcz zachęcał do promowania tych linków. Polecam publikacje zawarte tutaj - niektóre z nich odnoszą się do tej sprawy:

http://izdebski.edu.pl/index.php?akcja=publikacje&kat=23

Inaczej wygląda kwestia wykorzystania tych danych do celów projektowych/urzędowych - to zdaje się nie jest możliwe - po odpowiedni wyrys należy zwrócić się do odpowiedniej jednostki geodezyjnej i za to zapłacić.

Z ORTO@Geoportal jest inaczej niż BDOT. Swego czasu stowarzyszenie OSM Polska łącznie z UMP prowadziło wymianę korespondencji z Głównym Geodetą Kraju w sprawie “uwolnienia” podkładów ortofoto. W końcu GGK przyznał, że jest to informacja publiczna, co jest dla nas wystarczające, by z nich korzystać. Zaznaczam, że rzecz dotyczyła wtedy ortofoto, nie BDOT.

Również prowadziłem korespondencję z Geoportalem w zeszłym roku i ich zdaniem nadal jest to niezgodne z ich regulaminem by tworzyć mapę wektorową na podstawie ich danych (nie był to koniec wymiany korespondencji i nie oto w ogóle pytałem, ale nie omieszkali przy okazji tak sobie napisać by się od nich odstosunkować). I tak można w nieskończoność. Już wcześniej napisałem dlaczego BDOT to dla mnie jak i OTRO dane publiczne (pomijając to czy sam urząd to przyznał czy tez nie) i tych samych argumentów nie będę ponownie przytaczał. Dodam jedynie że jedne i drugie są dostępne bez logowania.

Jeśli chcesz rysować z wątpliwych licencyjnie podkładów - Twoja sprawa*. Jednak @maraf24 pytał, więc wyjaśniam jak się sprawy mają.

    • nie do końca, ponieważ jeśli zdarzyłoby się, że te obrysy wyleciałyby z OSM, zostałaby także zniszczona praca innych, np. adresy.

Jak dla mnie problem jest czysto hipotetyczny. Natomiast jeśli członkowie Stowarzyszenia uznają to za problem, że brakuje im wprost potwierdzenia przez organ administracyjny to Stowarzyszenie mogło by w ramach swoich celów statutowych zwrócić się oficjalnie do odpowiedniego organu by stosowną zgodę uzyskać excplicite.

Da radę jakoś podpiąć podkład z trójmiasto.pl do JOSM? Bo ten nowy geoportal orto jest fatalny, nie da się mapować. Chciałem porobić trochę area:highway ale d…