Utworzenie oficjalnego czatu OSM Polska

Z tego co wiem sprawdzałem Discord usuwa geotag ze zdjęć(niby wada, ale zabezpiecza prywatność), ma również kontrolę stanu i prywatności po kliknięciu debuguj https://postimg.org/image/6tmm13f5n/e4f2c8c0/ .

Link jaki podrzuciła Olga | Yanosik prowadzi do artykułu pisanego pod publikę “kontrowersje zawsze się sprzedają” przez dziennikarza który od 20lat gra w gry(dobrze że wspomniał o tym), nie przez eksperta od zabezpieczeń, a tym bardziej kimś związanym zawodowo z branżą informatyczną.

Czy IRC nie był również komunikatorem używanym przez graczy, zanim stał się nie wystarczający?
Discord ma nie gorsze zabezpieczenia od konkurencji.

Zamiast kłótni proponuję integracje społeczności, bo leży… IRC jest nie wystarczający(o czym wspomniałem wcześniej).
Takie jest moje zdanie z którym można się oczywiście nie zgodzić.

Discord jest zcentalizowany i często (ostatnio) ma wysoki lag. IRC jest zdecentralizowane. Artykuł może być przerysowany - z tym się zgadzam.

Co do zabeczpieczenia - nie wiesz jak jest zabezpieczone, jak będzie napisane “zabezpieczone” to czy to oznacza, że tak jest?

W mojej opinii IRC ponad wszystko :D.

Ale jaka kłótnia? :slight_smile: Zwykła dyskusja, a może się okaże, że nie jest tak źle z prywatnością. Jednak gdyby nie artykuł od Olgi, to nawet byś się nad tym nie zastanowił na forum. Testujmy, ale świadomie i na chłodno.

Jestem zdania, że dziecko z podstawówki potrafi wejść na irca przez przeglądarkę, więc nie przesadzajmy, że to skomplikowane. Wolę rozwiązania maksymalnie proste, funkcjonalne i lekkie. Zastanawiam się, czy ludziom, którzy wchodzą po szybką pomoc na czat zależy na koloro-funkcjo-zajefajności czy na szybkiej i rzeczowej reakcji ludzi.

I jeszcze żeby nie było tak, że będzie fafdziesiąt kanałów komunikacji i na każdym większość ludków to zombie. Potem człowiek z pytaniem nie wie na którym z fafdziesięciu miejsc zadać je i z braku reakcji efekt jest odwrotny. Przy jednym czacie czyli IRC-u ciężko mówić o dezintegracji, a forum to discord i tak raczej nie zastąpi.

Jedyną realną zaletą discorda jaką widzę, to przechowywana historia kanału (choć to i wada dla kogoś może być).

Fajnie, że próbujecie, jednak z tą mityczną integracją społeczności jest trochę tak jak z Walnym co roku. 60 członków Stow., 150 codziennie mapujących userów, jeszcze więcej ogólnie mapujących, tysiące korzystających z danych, przy tym mnóstwo pomysłów na zmiany i wielkie założenia, a ostatecznie realnie zainteresowanych jest góra 15 osób i to raz w roku. Społeczność OSM jest zbyt rozproszona, żeby jakaś większa integracja się udała.

Ciągłe śledzenie dyskusji na jakimś live czacie też nie jest najwygodniejsze i większość chyba po prostu nie ma na to czasu. W tym wypadku forum czy strony typu https://help.openstreetmap.org/ są dużo wygodniejsze.

Poza tym: jaka jest gwarancja, że faktycznie to rozwiązanie nie zniknie np za 15 miesięcy, gdy model biznesowy inwestora zmieni się nagle i np stwierdzi, że to niewypał, zebrał wystarczającą ilość danych lub stanie się płatne?

Nope, wystarczy wrzucić np. na wiki link bezpośrednio do webowego klienta z ustawionym kanałem i serwerem, na przykład: http://chat.mibbit.com/?channel=%23osm-pl&server=irc.oftc.net
Wystarczy wpisać nick i kliknąć “Go”. Takich klientów trochę jest.

Sam z irca korzystam na codzień. Na kanale OSM akurat nie siedzę, bo nie czuję takiej potrzeby - jak mam jakieś pytanie wolę zadać je na forum (więcej ludzi, podział na tematy, powiadomienia o odpowiedzi w konkretnym temacie).

Otóż to. +1. Prościej być już nie może :slight_smile:

Akurat jeśli chodzi o mibbit to chyba nie zadziała, ponieważ:

Ale jak napisał sq7obj - kilka takich klientów jest.

nie można postawić własnego serwera z jakąś usługą czatową/irc, z własną historią rozmów i niezależną od modeli biznesowych?

No ktoś musi na to poświęcić swój czas. Można np. skorzystać z:
https://rocket.chat/download

No i w sumie - logowanie można oprzeć o serwer OAuth’a OSM, więc chyba nikomu sposób logowanie nie będzie wadził.

Zachowywanie historii rozmów jest IMO sporą zaletą, nie każdy może sobie pozwolić na trzymanie sesji IRC 24h/dobę.

Ale dużo czasu to chyba nie zajmie, instalujesz i działa, nie sądzę, żeby tam był duży ruch i wymagało to monitoringu, bo niby co ma się tam zepsuć, backup raz na dobę z automatu i z głowy.
Chyba, że się mylę, to proszę mnie poprawić.

Szanowni, jest jakaś wola utworzenia tego narzędzia?
Jakby co to mogę się tego podjąć, ale muszę wiedzieć czy jest sens, żeby nie marnować czasu.

Pogubiłem się w tym wszystkim, trudno mi śledzić niuanse.

Proszę zrób może tabelkę pokazującą plusy i minusy możliwych rozwiązań.

Wtedy kolega Zbigniew zrobi stronkę do głosowania wi wszystko będzie jasne.

Dobra, a można prosić o gotowego linka do kanału, dla webclienta który będzie działać?
Bo takie “znajdź sobie” to trochę odcinanie użytkowników.
Chyba że tak ma być, że tam mają nie włazić jacyś lamerzy i głowy nie zawracać…

Możnaby go też wrzucić na stronę danych kontaktowych Stowarzyszenia, przy namiarach na kanał.

rmikke: robię mały research różnych platform do gadania i ławo nie jest.
Problemem jest znalezienie kompromisu pomiędzy prostotą, elastycznością i standardem irca, a modnym, kłującym po oczach designem różnych producentów z milionem różnych opcji.
Szukam prostego pomostu pomiędzy ircem, a webowym klientem.

https://webchat.oftc.net/?randomnick=1&channels=osm-pl&uio=d4

Lepsze będzie ze zmienną randomnick=0, czyli
https://webchat.oftc.net/?randomnick=0&channels=osm-pl&uio=d4

qwebirc jest fajnym narzędziem (chociaż słabo rozwijanym), ale nie posiada logów z rozmów :confused:

Logi z rozmów może zbierać ktokolwiek z nas zapuszczając jakiegoś klienta na kanał. A jeśli ma ochotę, moze je nawet obrabiać, filtrować, rotować i gdzieś wystawiać :slight_smile:

Oczywiście, nawet je można z automatu wrzucić na jakąś stronę, ale to już nie jest takie userfriendly jak przewinięcie bocznym paskiem np. dwóch ostatnich dni.

O, dzięki, wypróbuję wieczorem

Jest jeden zasadniczy plus discorda nad IRC. Nie blokują serwerów TORa jak robi to m.in. OFTC :frowning: