Miejsca wykorzystujące OSM

Mapy drukowane można podpisywać gdziebądź. Czyli jeśli w ogóle ją podpisują to pewnie na rewersie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło mapę w oparciu o podkład OSM do wyszukiwania partnerów Karty Dużej Rodziny https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/wyszukiwanie-partnerow-karty-duzej-rodziny.

Natkałem się na taka oto stronę z wizualizacją kodów pocztowych zawartych w tagu postal_code http://www.flosm.de/en/adminmap.html?lat=47.3895178&lon=18.5778791&r=36308.033&st=0&sw=admina,adminb,adminc,admind,admine,adminf,adming,adminh,admini,admink,adminl,adminm,adminz Polska trochę blado wygląda.

Fajnie byłoby jakbyśmy pododawali do granic(oczywiście z głową, jeśli nic przy tym nie popsujemy zwłaszcza odnośnie kodów pocztowych) tag postal_code=* , telephone_area_code=* i szczególnie license_plate_code=* może pojawi się na OSM wizualizacja rozmieszczenia tablic rejestracyjnych dla całej Polski. Pewnie ciekawie by to wyglądało.

To chyba bardziej problem tagowania, bo z tego co wiem wiele miejscowości ma addr:postcode.

Może faktycznie problem tagowania w/g def. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:postal_code zaleca się tam stosowanie addr:postcode stricte do budynków, nodów z kolei postal_code proponuje się wykorzystywać tylko do wizualizacji obszarów z określonym kodem pocztowym (jeśli dobrze zrozumiałem).

edit: kilka chwil później…
Z tego co widzę tag postal_code niektórzy maperzy stosują tylko do wizualizacji przez dodanie do granicy(nie znalazłem innego praktycznego zastosowania).

Przy okazji wielkie dzięki dla Zbigniew_Czernik za adresację, importy, utrzymanie porządku możemy być dumni:) Wielki Dzięki za kawał dobrej roboty!

edit: spróbowałem dodać postal_code do kilku granic, ale na razie dam sobie spokój mozaika kodów pocztowych jest przytłaczająca. Ujawnia się tu problem braku niektórych granic na najniższym poziomie. Jak miałoby się to wizualizować w fajny, lekki, przejrzysty sposób podobnie jak http://mapa-kodow-pocztowych.pl to nie wiem.

Federacja kilku lokalnych blogów warszawskich ma mapki z domyślną warstwą OSM:

http://dziendobrymokotow.pl/mapa/
http://dziendobrypraga.pl/mapa-pragi/
http://dziendobrysrodmiescie.pl/mapa/
http://www.dziendobrybialoleka.pl/mapa-bialoleki/
http://dziendobrywawer.pl/mapa-wawra/

Strona z fajnymi szlakami z okolicy Bydgoszczy https://wirtualneszlaki.pl/ w najbliższym czasie zostanie powiększona o kolejne województwa w dalszej przyszłości kto wie może całą Polskę.

Katolicki Uniwersytet Lubelski można odwiedzić online http://www.3d.giap.pl/iv.KUL/#/?image=479&vlon=4.00&vlat=-0.12&fov=100.0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Katowice wykorzystała OSM i Leaflet do wizualizacji przebiegu budowanej autostrady A1:
http://www.a1-rzasawa-blachownia.pl/mapa_f/A1-Rzasawa-Blachownia.html
Szkoda tylko że nieco rozminęli się z rzeczywistością, prawdziwy przebieg widać o niebo lepiej zmapowany jako highway=construction.

A na pewno?
Bo np. w Góraszce budują coś, co chyba ma być przyłączeniem obwodnicy Warszawy i to jest ładny kawałek od tego, co jest w OSM narysowane.
To może i w kwestii A1 wiedzą lepiej?

Może i wiedzą lepiej, ale to oznaczałoby że wykonawca robót źle buduje :wink: byłem zaangażowany w projektowanie i znam przebieg dość dokładnie.

Zresztą ładnie to widać porównując z sąsiednim odcinkiem “G”
http://www.a1-blachownia-zawodzie.pl/mapa_g/A1-Blachownia-Zawodzie.html
odcinek “F” (z poprzedniego linka) nie łączy się z odcinkiem “G”.

Portal pogodynka wykorzystuje mapy OSM do wizualizacji radarów pogodowych http://www.pogodynka.pl/polska/radary.
Gmina Uście Gorlickie używa podkładu OSM w zakładce turystyka http://www.turystykawgminie.pl/usciegorlickie.

IMGW zaczęło używać podkładu OSM - http://geoforum.pl/?page=news&id=23977&link=opady-na-podkladzie-openstreetmap

Przy okazji zastanawia mnie, czy taki ukryty sposób przedstawiania atrybucji jest OK? Gdy widzę taką atrybucję, przypomina mi się cytat z “Autostopem przez galaktykę”:

Targi Elektromobilności 2017 w Sławie - odnośnik również do naszej mapy.
http://elektrowoz.pl/wydarzenia/targi-elektromobilnosci-2017-w-slawie-2017-jak-dojechac/

Nie wiem czy było:
http://city-nav.com/rewolucje-mapowe-w-jakdojade/

O, to dla mnie całkiem duże wydarzenie, powinno to ułatwić promowanie OSM wśród zwykłych zjadaczy bitów, także jeśli ktoś nie jest kierowcą. Cieszę się też, że to promuje mikromapowanie - do tej pory rysowałem chodniki trochę na przyszłość i dla kompletności mapy, ale fajnie jeśli ktoś z tego będzie naprawdę korzystał.

Fantastycznie,
dzięki kolego d3mol3k za tą informację!
Myślę że powinno to się znaleźć jako news na stronie Stowarzyszenia.

Trochę późno ale można śledzić pojazdy biorące udział w 26 Rajdzie Rzeszowskim http://www.rajd.rzeszow.pl/pl/wyniki-na-zywo-2/ zakładka Mapa :sunglasses:

owszem można już od roku :wink:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=603004#p603004

W związku z tym, że pojazdy elektryczne mają świetlaną przyszłość będzie ich przybywać ponadto “stacje ładownia pojazdów” są nie mniej ważne od stacji paliw.
Mapa punktów ładowania pojazdów “stacji ładowania pojazdów”
LemNet http://www.lemnet.org/map/?hl=en,
OpenStreetMaps https://www.openchargemap.org/app/?view=map-page,
inna mapa https://www.plugshare.com

News z wczoraj o nowych punktach ładowania pojazdów w Polsce http://40ton.net/lotos-postawi-punkty-ladowania-pojazdow-elektrycznych-szesc-nich-stanie-mop-ach-a1-oraz-a2/

Planowane w PL http://www.greenwaypolska.pl/pl/wizja

Strona na wiki(jeszcze nie po polsku) https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dcharging_station

Na stronach miast w grupie “pobliskie” są stacje paliw(benzynowe) np: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Warszawa , ale nie ma punktów ładowania pojazdów należało by to naprawić.