Pytania początkujących

Od kilku dni wizualizacja wisi.Zwykle zmiany są widoczne co godzinę.Nei ma wizualizacji globalnej.Polska i niemiecka i jakaś wschodnia chyba ukraińska jest u marimila. Są mapy rosyjskie np Moskwy.
Nasza osmapa w stylu głównym podjęła render a:h ale nie wiem czy cię on zadowoli.
Osmapa obejmuje kresy wschodnie i całą Europę.

Mega fauli na pewno robisz wiele bo tak już jest z a:h nawet jak już się ogarnie temat, ale dziwki wizualizacji podadzą ci błędy na tacy

Uzupełnię:

Poprzez man_made=bridge.
Natomiast do drogi na moście należy dodać tag informujący, że jest na moście, czyli bridge=yes (ew. viaduct). Wraz layer=1.

Jeśli są częścią budynku. Mogą też być niezależne, wtedy building=yes.

Jest to popularny sposób oznaczania takiej górki, na pewno lepszy niż stosowany kiedyś natural=peak.

Jest zabronione. JOSM ma nawet automatyczną blokadę użycia podkładu z Google.

Poza metodą podaną przez @wmyrda jest jeszcze menu na prawym klawiszu.

Nie, aczkolwiek często to się zdarza ze względu na małą dokładność dostępnych danych.

Info powinno podawać dokładną przyczynę. Obok sytuacji opisanej przez @wmyrda taką problematyczną drogą może być linia tworząca pętle. Wówczas trzeba dzielić w dwóch punktach jednocześnie.

I na koniec nacisnąć M.

Na tej górce pochowane są ofiary epidemii cholery z XIXw. Raz do roku odbywa się tam msza św.
Jak oznaczyć takie miejsce?

Jako cmentarz i dać service_hours?

A może:
historic=memorial
memorial=plaque

plus inskrypacja, opis, nazwa, data uruchomienia i autor oraz jak jest artykuł na wiki.
Dodatkowo otagować kapliczkę, tablicę informacyjną oraz krzyż.

To jest memorial=stone

Mam problem z fragmentem Mestii w Gruzji, drogi wyznaczone wg. śladów GPX, budynki jak widać jakiś random gdzie popadnie, część z Bing, inne Bing z przesunięciem, reszta na oko.
Nie wiem co powinno być wyznacznikiem dobrego oznaczania budynków, na czym się wzorować, przesunąć podkład BING by zgadzał się z GPX i potem nie pasujące budynki dostosować? url mapy: https://www.openstreetmap.org/#map=18/43.04302/42.72025
Screen:

Przy takiej liczbie śladów GPX to mamy wręcz pewność, że one są miarodajne. Przesuń do nich podkład. Łatwiej jest wyrównać, gdy wyłączy się widoczność warstwy danych.
Budynki wypadałoby przesunąć, z tym że w miejscu z jak mniemam mało rozwiniętą społecznością może być problem, bo niekoniecznie ktoś lokalny wyłapie “naprawiacza” z powrotem dosuwającego je do Binga. Choć może przesadzam :wink:

Nie wiem, czy jest gruzińskie forum, ale jeśli jest możliwość skontaktowania się ze społecznością, to bym to zrobił. W historii obiektów obok, np. budynki, znajdziesz informację kto to zmapował i będziesz mógł nawiązać kontakt z ludźmi którzy tam mapowali. Z doświadczenia wiem, że to chyba najlepszy sposób, by zabezpieczyć dane. :wink:

Nie ma na to sposobu a tobie i innym zapewne nie chce sie wertować forów aby sprawdzić z jakich źródeł rysowali
Najlepsze zostawić do czasu aż się pojawi dobre orto

Zwykle gdy wiadomo że nie maja krajwoego podkładu orto czy jakiegoś katastru, równać do binga.
Kalibrowanie nie ma senesu no chyba ze bing ma przesuniecie większe niz 10 m.

Zostawisz wszystkie budynki króre nie odpowiadają bingowi bo w trasie nikt nie zobaczy przesunięcia.
Przesuwasz tylko te które są w konflikcie z drogami.
Skalibrujesz do gpx to zaraz wyrównaja do binga
Sprawdz wtyczka ImagerryOffset czy są punkty kalibracyjne założone przez lokalsów.Jak nie ma równaj do binga chyba ze ktos dobrze wyrównał do GPX

C.d. lamerskich pytań :smiley:

  1. Zauważyłem iż niektórzy mapują las z pustymi miejscami w środku, przez relacje inne outer. Jednak moim zdaniem jeśli w lesie jest łąka, polana to można po prostu na area lasu zrobić pole z landuse=meadow zamiast wielokąt_złożony rola inner?
    Na screenie las z pustymi polami, na bing tam jest łąka, więc by ją zaznaczyć muszę skasować ich relacje i zamienić na landuse=meadow, dobrze myślę?

  2. Inna sprawa, jak poprawnie tagować wysepki na rzece? O ile na zbiorniku wodnym jest to dla mnie zrozumiałe o tyle na rzece już nie koniecznie, co w przypadku gdy wysepka na rzece jest żwirowa? natural=shingle, place=islet?

  3. Nie czaję tego modułu relacji - jak poprawnie modyfikować obiekty z relacją? Jest na to dobry poradnik?

  1. Nie musisz, ta sama linia może pełnić rolę inner w relacji lasu i być granicą łaki, wystarczy że ją otagujesz jako łąkę.

  2. Zasadniczo nie rysujesz wyspy na rzece, tylko rzece dodajesz boczny nurt, jest na to odpowiednia rola w relacji typu waterway. A to, co jest między odnogami, automatycznie jest wyspą.

  3. Moduł relacji służy tylko do dodawania/usuwania/zmiany ról członków relacji. Zmiany samych obiektów nie wpływają na relację, dopóki oczywiście nie usuniesz obiektu z bazy.

Łąki czy jeziora muszą być od jakiegoś czasu w lesie wydzielone za pomocą relacji (inner) by drzewa z lasu nie wyświetlały się na powierzchni tego wewnętrznego obszaru jak np. tu http://www.openstreetmap.org/#map=15/50.1689/21.9303. Dawniej jezioro czy łąka uważane były za nadrzędne co do lasu. Nie wiem czym była podyktowana zmiana postrzegania problemu, ale relacja potrzebna obecnie jest, choć nie ma potrzeby tworzenia kolejnej relacji.

Kolejne podrelacje ja tworzę gdy znajdę do tego natchnienie dla obszaru w obszarze który zawiera inne obszary :wink: Jak tu dla linii mamy zarówno rolę inner w jednej relacji jak i outer w drugiej.
http://www.openstreetmap.org/relation/7314362#map=17/50.09923/21.81813
http://www.openstreetmap.org/relation/7317108#map=17/50.09959/21.81796

@wmyrda:
Chcesz kilka przecinków? Pytam, bo widzę, że masz niedomiar :stuck_out_tongue:
Powiesz, że się czepiam? Musiałem dwa razy zacytowany tekst przeczytać, żeby zrozumieć, o co Ci chodzi.

:wink: - uśmiech traktowałem jako kropkę. Jak widzę nie ja jedyny :stuck_out_tongue:

Nie znam się specjalnie na rzekach, czy może mi ktoś wyjaśnić po co na Wiśle od wysokości Łomianek tag ref=4? Na wiki nie znalazłem opisu tego, nawet w zalecanych.

Relacja potrzebna była zawsze, ale domyślny styl mapy (zazwyczaj) wyświetlał zgodnie z oczekiwaniami, więc ludzie ich nie tworzyli. Jednym z celów zmiany było wyświetlanie błędnego tagowania jako błędne.

Jak tagujemy gołoborza? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dbare_rock mi nie pasuje (jestem w trakcie poprawia Tatr które mają trochę potworków jeśli chodzi o mapowanie w OSM).

natural=scree

To piargi są. (“More specifically scree is formed by rockfall from adjacent rockfaces and often accumulates in the form of sloped cones called talus.”, “natural=scree - służy do oznaczania piargów.”, "Unconsolidated angular rocks formed by rockfall and weathering from adjacent rockfaces ").

Mi chodzi o gołoborza które nie są piargami.