Tarasy budynku należy tagować jako część budynku czyli building:part=yes
dodając tagi height= oraz min_height.
Pozdrowienia,
Marek
Żadna z tych metod nie jest błędna.
OK, ale jak mam budynek który ma obie opcje zarówno obrys z adresem i luźnego noda? To tego noda mogę skasować?
Przykład gajowa 42, 56 we Wrocławiu: http://osm.org/go/0OBG6XR9~
OK, ale jak mam budynek który ma obie opcje zarówno obrys z adresem i luźnego noda? To tego noda mogę skasować?
Tak, w takiej sytuacji (gdy adres jest zbublowany) można noda skasować. Przy okazji: addr:country= i addr:province= są zbyteczne.
Dołączę się do pytań o kwestie adresów i budynki:
-
Co zrobić z punktami adresowymi pozostałymi po wyburzanych budynkach takich jak te:
http://osm.org/go/0LeXW6P0E?m=
http://osm.org/go/0LeXYM2WR
Pochodzą z importu danych z UM i część z nich w momencie importowania już odnosiła się do nieistniejących budynków. Ponadto w niektórych miejscach powstały już nowe obiekty (np tu http://osm.org/go/0LeXS7LaB) na pewno te punkty adresowe nie będą prędko przywrócone do życia.
Brutalnie je usuwać czy jakoś “archiwizować”? -
Nie podoba mi się sposób zmapowania budynku http://osm.org/go/0LfAKvRpF?m=
W rzeczywistości konstrukcja budynku to dwie “wieże” połączone klatką schodową. Każda wieża o innej wysokości. Dodatkowo część przyziemna budynku ma inny obrys niż kolejne kondygnacje, co wrysowane jest jako dodatkowe obrysy.
W naturze wygląda to tak: https://goo.gl/maps/bgUAjZ5FcAn
Jest dobrze, czy warto by jakoś ten budynek poprawić?
- Nie podoba mi się sposób zmapowania budynku http://osm.org/go/0LfAKvRpF?m=
W rzeczywistości konstrukcja budynku to dwie “wieże” połączone klatką schodową. Każda wieża o innej wysokości. Dodatkowo część przyziemna budynku ma inny obrys niż kolejne kondygnacje, co wrysowane jest jako dodatkowe obrysy.
W naturze wygląda to tak: https://goo.gl/maps/bgUAjZ5FcAn
Jest dobrze, czy warto by jakoś ten budynek poprawić?
na ogół w tej sytuacji stosuje się https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:building:part
Brutalnie je usuwać czy jakoś “archiwizować”?
Jeśłi masz 100% pewności, że w tym miejscu nie powstanie żaden budynek - usunąć.
-
Po jakim czasie na stronie http://osmapa.pl/w/area/ można podejrzeć zmiany z tagu area:highway ? Trochę porysowałem ale od kilku godzin brak zmian. Chciałbym się upewnić w miarę na bieżąco iż nie robię jakichś mega faili.
-
Jeśli adres http://osmapa.pl/w/area/ wyświetla tylko zmiany na terenie PL, natomiast http://osmapa.pl/w/areade w Niemczech, to czy jest adres do podglądu zmian “area” globalnie?
Po jakim czasie na stronie http://osmapa.pl/w/area/ można podejrzeć zmiany z tagu area:highway ? Trochę porysowałem ale od kilku godzin brak zmian. Chciałbym się upewnić w miarę na bieżąco iż nie robię jakichś mega faili.
Jeśli adres http://osmapa.pl/w/area/ wyświetla tylko zmiany na terenie PL, natomiast http://osmapa.pl/w/areade w Niemczech, to czy jest adres do podglądu zmian “area” globalnie?
Od kilku dni wizualizacja wisi.Zwykle zmiany są widoczne co godzinę.Nei ma wizualizacji globalnej.Polska i niemiecka i jakaś wschodnia chyba ukraińska jest u marimila. Są mapy rosyjskie np Moskwy.
Nasza osmapa w stylu głównym podjęła render a:h ale nie wiem czy cię on zadowoli.
Osmapa obejmuje kresy wschodnie i całą Europę.
Mega fauli na pewno robisz wiele bo tak już jest z a:h nawet jak już się ogarnie temat, ale dziwki wizualizacji podadzą ci błędy na tacy
Uzupełnię:
- Jak poprawnie zaznaczyć most na rzece. jaka jest sztuka by to wykonać poprawnie? Odcinek drogi nad rzeką otagować np highway=secondary bridge=yes
Poprzez man_made=bridge.
Natomiast do drogi na moście należy dodać tag informujący, że jest na moście, czyli bridge=yes (ew. viaduct). Wraz layer=1.
- Tarasy budynku tagować jako część budynku building:part=yes? Czy jakoś inaczej?
Jeśli są częścią budynku. Mogą też być niezależne, wtedy building=yes.
- Jak zaznaczać górki osiedlowe np do zjeżdżania na sankach? Dotychczas obrysowywałem linią z tagiem man_made=embankment ale nie wiem czy jest lepsza opcja. To dziwnie renderuje jakby to była forteca
Jest to popularny sposób oznaczania takiej górki, na pewno lepszy niż stosowany kiedyś natural=peak.
- Jak bardzo “Złe” jest podkładanie sobie screena z google maps?
Jest zabronione. JOSM ma nawet automatyczną blokadę użycia podkładu z Google.
- Jak skopiować tagi z jednego obiektu i wkleić do drugiego? Chodzi mi tylko o taki bez kształtu, obrysu etc.
Poza metodą podaną przez @wmyrda jest jeszcze menu na prawym klawiszu.
- Czy do obrysów budynków zaliczyć też wystające balkony etc?
Nie, aczkolwiek często to się zdarza ze względu na małą dokładność dostępnych danych.
- Jak rozdzielić długą drogę którą w rzeczywistości winna mieć dwie nazwy? Jak chcę rozdzielić na nodach to dostaję info iż nie mogę tego zrobić.
Info powinno podawać dokładną przyczynę. Obok sytuacji opisanej przez @wmyrda taką problematyczną drogą może być linia tworząca pętle. Wówczas trzeba dzielić w dwóch punktach jednocześnie.
W JOSM klikajac jedynie na noda a następnie naciskajac P. Natomiast gdy mamy doczynienia ze skrzyżowaniem wpierw należy drogi zbiegające się na krzyżówce od siebie oddzielić klikając G na zaznaczonym punkcie styku i wtedy naciskając P podzielić interesującą nas drogę.
I na koniec nacisnąć M.
Na tej górce pochowane są ofiary epidemii cholery z XIXw. Raz do roku odbywa się tam msza św.
Jak oznaczyć takie miejsce?
Na tej górce pochowane są ofiary epidemii cholery z XIXw. Raz do roku odbywa się tam msza św.
Jak oznaczyć takie miejsce?
https://s24.postimg.org/ychi6b4gx/20170624_144639.jpg
Jako cmentarz i dać service_hours?
A może:
historic=memorial
memorial=plaque
plus inskrypacja, opis, nazwa, data uruchomienia i autor oraz jak jest artykuł na wiki.
Dodatkowo otagować kapliczkę, tablicę informacyjną oraz krzyż.
A może:
historic=memorial
memorial=plaque
To jest memorial=stone
Mam problem z fragmentem Mestii w Gruzji, drogi wyznaczone wg. śladów GPX, budynki jak widać jakiś random gdzie popadnie, część z Bing, inne Bing z przesunięciem, reszta na oko.
Nie wiem co powinno być wyznacznikiem dobrego oznaczania budynków, na czym się wzorować, przesunąć podkład BING by zgadzał się z GPX i potem nie pasujące budynki dostosować? url mapy: https://www.openstreetmap.org/#map=18/43.04302/42.72025
Screen:
Przy takiej liczbie śladów GPX to mamy wręcz pewność, że one są miarodajne. Przesuń do nich podkład. Łatwiej jest wyrównać, gdy wyłączy się widoczność warstwy danych.
Budynki wypadałoby przesunąć, z tym że w miejscu z jak mniemam mało rozwiniętą społecznością może być problem, bo niekoniecznie ktoś lokalny wyłapie “naprawiacza” z powrotem dosuwającego je do Binga. Choć może przesadzam
Nie wiem, czy jest gruzińskie forum, ale jeśli jest możliwość skontaktowania się ze społecznością, to bym to zrobił. W historii obiektów obok, np. budynki, znajdziesz informację kto to zmapował i będziesz mógł nawiązać kontakt z ludźmi którzy tam mapowali. Z doświadczenia wiem, że to chyba najlepszy sposób, by zabezpieczyć dane.
Mam problem z fragmentem Mestii w Gruzji, drogi wyznaczone wg. śladów GPX, budynki jak widać jakiś random gdzie popadnie, część z Bing, inne Bing z przesunięciem, reszta na oko.
Nie wiem co powinno być wyznacznikiem dobrego oznaczania budynków, na czym się wzorować, przesunąć podkład BING by zgadzał się z GPX i potem nie pasujące budynki dostosować? url mapy: https://www.openstreetmap.org/#map=18/43.04302/42.72025
Screen:
http://i.imgur.com/hzFnXSn.jpg
Nie ma na to sposobu a tobie i innym zapewne nie chce sie wertować forów aby sprawdzić z jakich źródeł rysowali
Najlepsze zostawić do czasu aż się pojawi dobre orto
Zwykle gdy wiadomo że nie maja krajwoego podkładu orto czy jakiegoś katastru, równać do binga.
Kalibrowanie nie ma senesu no chyba ze bing ma przesuniecie większe niz 10 m.
Zostawisz wszystkie budynki króre nie odpowiadają bingowi bo w trasie nikt nie zobaczy przesunięcia.
Przesuwasz tylko te które są w konflikcie z drogami.
Skalibrujesz do gpx to zaraz wyrównaja do binga
Sprawdz wtyczka ImagerryOffset czy są punkty kalibracyjne założone przez lokalsów.Jak nie ma równaj do binga chyba ze ktos dobrze wyrównał do GPX
C.d. lamerskich pytań
-
Zauważyłem iż niektórzy mapują las z pustymi miejscami w środku, przez relacje inne outer. Jednak moim zdaniem jeśli w lesie jest łąka, polana to można po prostu na area lasu zrobić pole z landuse=meadow zamiast wielokąt_złożony rola inner?
Na screenie las z pustymi polami, na bing tam jest łąka, więc by ją zaznaczyć muszę skasować ich relacje i zamienić na landuse=meadow, dobrze myślę?
-
Inna sprawa, jak poprawnie tagować wysepki na rzece? O ile na zbiorniku wodnym jest to dla mnie zrozumiałe o tyle na rzece już nie koniecznie, co w przypadku gdy wysepka na rzece jest żwirowa? natural=shingle, place=islet?
-
Nie czaję tego modułu relacji - jak poprawnie modyfikować obiekty z relacją? Jest na to dobry poradnik?
C.d. lamerskich pytań
Zauważyłem iż niektórzy mapują las z pustymi miejscami w środku, przez relacje inne outer. Jednak moim zdaniem jeśli w lesie jest łąka, polana to można po prostu na area lasu zrobić pole z landuse=meadow zamiast wielokąt_złożony rola inner?
Na screenie las z pustymi polami, na bing tam jest łąka, więc by ją zaznaczyć muszę skasować ich relacje i zamienić na landuse=meadow, dobrze myślę?
Inna sprawa, jak poprawnie tagować wysepki na rzece? O ile na zbiorniku wodnym jest to dla mnie zrozumiałe o tyle na rzece już nie koniecznie, co w przypadku gdy wysepka na rzece jest żwirowa? natural=shingle, place=islet?
Nie czaję tego modułu relacji - jak poprawnie modyfikować obiekty z relacją? Jest na to dobry poradnik?
-
Nie musisz, ta sama linia może pełnić rolę inner w relacji lasu i być granicą łaki, wystarczy że ją otagujesz jako łąkę.
-
Zasadniczo nie rysujesz wyspy na rzece, tylko rzece dodajesz boczny nurt, jest na to odpowiednia rola w relacji typu waterway. A to, co jest między odnogami, automatycznie jest wyspą.
-
Moduł relacji służy tylko do dodawania/usuwania/zmiany ról członków relacji. Zmiany samych obiektów nie wpływają na relację, dopóki oczywiście nie usuniesz obiektu z bazy.