Pytania początkujących

Kolega używa JOSM.

parking:lane=lay_by jak to rozumieć i czym to się różni od parallel ?

Mam pytania:

  1. Da się obracać obiekty typu ławki? Tak by były zorientowane zgodnie ze ścieżką?
    P.S. Dzięki za pomoc z tymi “okręgami” :wink:
    link do mapy: http://osm.org/go/0OBHRrCrU
    Screen:

  2. Czy krzewy, krzaki zaznaczać jako “zarośla” ?

Na domyślnej mapce nie ma takiej możliwości, poza tym ławki są zwykle tagowane jako punkty więc i tak nie mają orientacji.

Krzewy oznaczam właśnie jako zarośla. Wyjątkiem jest żywopłot, który ma własne tagowanie.

Na ile skopane są podkłady z Bing?
Edytuję czasem znane mi rejony spoza Polski, widzę że niektórzy obrysowują Bing tak jak jest, a inni z przesunięciem. O ile ze śladów GPS wynika że raczej nie powinienem nic kalibrować, to zachodzę w głowę czy mam rację czy nie.

Orto geoportalu jest już w JOSMie i w ID zatem wszyscy rysujemy wg tej kalibracji nie ruszając jej jeśli nie zgadza się ze śladami GPS.Zatem jeśli ktoś na bingu lub Digital Globe zauważy kawałek nowszego orto to powinien to skalibrować do geoportalu.Z tym ze nowy bing i DG dotyczy pojedynczych budynków ktorych i tak nie widać na orto geoportalu, to dla pojedynczych obiektów nie opłaca się kalibrować.
Zatem cokolwiek widzisz krzywo na geoportalu przesuwaj do geoportalu. Bing tez poprawia swoje kalibracje więc ci co piszą, że rysują z binga często zostawiają obiekty z przesunięciem do obecnego binga. Geoportal też najpierw dodaje zdjęcia a potem nawet po 2 miesiącach je kalibruje.Z tym, że geoportal kalibruje do warstwy BDOT (budynki pomierzone geodezyjnie) i nieźle skalibrowanego lidara ISOK_CIEŃ to mu wychodzi dokładniej niż bingowi.Wobec powyzszego w Polsce strąciło sens podawanie source=geoportal a jeśli podano bing to i tak zapewne już przesunięto do pewniejszych źródeł.

A na pytanie na ile są skopane podkłady bing nieda się odpowiedzieć.Choćby miliony zdjęć skleili prawidłowo to zawsze znajdą się arkusze z błędem np 30 m.
Z tym tylko że bing ma duże arkusze bo focone z wysoka.
Geoportal jak spitolił to tak małe zdjęcia, że giną w tłumie.
Geoportal zaczął wstawiać tak kiepskie foty, że pewnie już nie muszą się starać z kalibracją no ale powinni się zmieścić w ramach 1 m w terenie zurbanizowanym

Ale chyba przeoczyłeś:

Moim zdaniem chodzi tu o to, że edytujący jest spoza Polski a nie miejsce edycji.

Witam,
mam pytanie dotyczące instalacji OSM na serwerze. Postępowałem wg tutoriala http://wordpress-dbauszus.rhcloud.com/osm-tileserver-on-a-vanilla-ubuntu-16-04-droplet/ lecz w momencie kiedy wchodzę na adres localhost to dostaję standardową stronę apacha. Moim celem jest API które będzie zwracało mapę wraz z markerami. Może ktoś ma lepszy pomysł a by rozwiązać mój problem.

PS: http://your-server-ip/osm_tiles/0/0/0.png także not found

Da się obracać, choć nie znam renderu który by to respektował: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:direction

Według Taginfo 0.73% ławek na OpenStreetMap ma ten tag.

  1. Jesteś pewny że włączyłeś moduł mod_tile (a2enmod mod_tile) ?
  2. Konfiguracja apache jest zgodnie z dokumentacją ?
  3. Porestartowałeś wszystko?
  4. Masz coś w logach apache albo renderd?

Na maila posłałem Ci numer do mnie - w razie jakby dalej nie działało to dzwoń…

O tym nie pomyślałem. Teoretycznie jest to wykonalne nawet w domyślnym stylu, bo CartoCSS udostępnia funkcję “rotate”:

https://cartocss.readthedocs.io/en/latest/mapnik_api.html#marker-transform

Są style które pewne obiekty obracają wg direction a gdy go nie ma w stronę najbliższego chodnika (way)

Dzięki wielkie. Teoretycznie wszystko było dobrze. Wszystko się dobrze skończy po przejściu tego tutoriala. Jak ktoś będzie potrzebował pomocy chętnie pomogę.

https://switch2osm.org/manually-building-a-tile-server-16-04-2-lts/

podpowie mi ktoś jak zmienić nazwę host w warstwie
http://localhost/hot/9/256/169.png z localhost na inną ? :slight_smile:

usterka usunięta. Nie zauważyłem że link się generuje w pliku js. Proszę o usunięcie tego posta.

Zebrałem się na listę lamerskich pytań, wolę je tu zadać niż komuś ciśnienie podnosić :smiley:

  1. Jak poprawnie zaznaczyć most na rzece. jaka jest sztuka by to wykonać poprawnie? Odcinek drogi nad rzeką otagować np highway=secondary bridge=yes

  2. Czy mikromapping area:highway działa tylko na terenie PL oraz DE? Czy jak zacznę tagować pola np. w Norwegii to też wyrenderuje czy jest to określone tylko do specyficznych rejonów?

  3. Tarasy budynku tagować jako część budynku building:part=yes? Czy jakoś inaczej?

  4. Jak zmienić kierunek biegu rzeki gdy np narysowałem 2km i zorientowałem się iż w rzeczywistości płynie ona w odwrotnym kierunku?

  5. Jak podzielić budynek na 2-3 części? Np, budynek ktoś zaadresował jako ul. Karkonoska 2-4. Chcę podzielić go na Karkonoska 2 oraz Karkonoska 4, gdyż pod każdym z adresów są inne instytucje. Jak to zrobić bezboleśnie?
    Budynek nie ma prostego kształtu więc nie mogę go pluginem podzielić na równe części.

  6. Jak zaznaczać górki osiedlowe np do zjeżdżania na sankach? Dotychczas obrysowywałem linią z tagiem man_made=embankment ale nie wiem czy jest lepsza opcja. To dziwnie renderuje jakby to była forteca :smiley:

  7. Jak bardzo “Złe” jest podkładanie sobie screena z google maps? :wink:

  8. Widziałem dwa rodzaje adresowania domów poprze adres na obrysie, oraz obrys z pojedynczym nodem w środku z adresem. Rozumiem że ta druga opcja jest błędna?

  9. Jak skopiować tagi z jednego obiektu i wkleić do drugiego? Chodzi mi tylko o taki bez kształtu, obrysu etc.

  10. Czy do obrysów budynków zaliczyć też wystające balkony etc?

  11. Jak rozdzielić długą drogę którą w rzeczywistości winna mieć dwie nazwy? Jak chcę rozdzielić na nodach to dostaję info iż nie mogę tego zrobić.

highway=* obowiązkowo
bridge=yes rownież chyba, że wiesz jaka konkretnie to konstrukcja to można zamiast yes dać zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge
layer=1 - wkurzające gdyż mało intuicyjne gdyż to rzeka jest pod mostem a nie odwrotnie, ale w OSM to most jest nad rzeką na poziomie pierwszym

area:highway tak samo jak każdy inny tag gdziekolwiek go nie dodasz będzie widoczny na mapie która go obsługuje i wyświetla dany rejon świata

eksperci od mapowania w 3D pewnie by więcej powiedzieli, ale jak dla mnie to tak

Jeśli edytujesz w JOSM to nacisnąć R na zaznaczonej rzecze. Automatycznie odwróci jej przebieg

Generalnie jeśli to jest jeden budynek to przyjęte jest by nie dzielić go na osobne części, ale dwa czy więcej adresy umieścić na punktach wewnątrz budynku w miejscach odpowiadających danemu adresowi czyli np. przy wejściu do klatki

Jak dla mnie to trzeba dać któ©yś z tych tagów http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Winter_sports#Winter_sports

mało dokładne to na pewno. Raz się bawiłem w JOSM pluginem który pozwolił na użycie zdjęcia jako podkładu i coś tam dodałem ale nigdy nie byłem w stanie stwierdzić wg jakiej geometrii miałbym rysować czy to WS84 czy innej i było to dość rozjechane względem rzeczywistości także szkoda czasu pomijając, że nie powinno się tego robić

Generalnie błędem to nie jest, ale łączy się je z obrysami. Najszybciej to w JOSM instaluje się plugin building_tools i za jego pomocą masowo łączy się wszystkie pojedyncze adresy znajdujące się wewnątrz obrysu jednym kliknięciem dla całego pobranego do JOSM obszaru.

w JOSM CTRL+C & CTRL+SHITFT+V

tak inaczej taki twór wiszący nad drogą nie mogli byśmy uznać za budynek https://en.wikipedia.org/wiki/CCTV_Headquarters
Jak to odzwierciedlić prawidłowo to już kwestia mapowania 3D

W JOSM klikajac jedynie na noda a następnie naciskajac P. Natomiast gdy mamy doczynienia ze skrzyżowaniem wpierw należy drogi zbiegające się na krzyżówce od siebie oddzielić klikając G na zaznaczonym punkcie styku i wtedy naciskając P podzielić interesującą nas drogę.

Tarasy budynku należy tagować jako część budynku czyli building:part=yes
dodając tagi height= oraz min_height.
Pozdrowienia,
Marek

Żadna z tych metod nie jest błędna.