JOSM - różne sprawy, porady

Problem został właśnie naprawiony po stronie API OSM.

Jeśli mnie pamięć nie myli to swego czasu edytując w JOSM gdzieś jeszcze w okolicach wersji 10500 można było zapisać edytowany plik z rozszerzeniem *.shp Obecnie zmuszonym jest się taki plik zapisać jedynie jako *.osm. Niniejszym jak zapisać taki plik edytowany w JOSM ponownie jako *.shp?

Od tego była któraś wtyczka, chyba opendata?

Posiadam ją. W sumie to dzięki niej otwieram taki plik, ale rozumiem że to ona powinna również dawać możliwość zapisu a jak widać nie daje.

Przeskakiwanie między zaznaczonymi obiektami.
Gdy na dużym obszarze wyszukaliśmy kilka drobnych obiektów to ich czerwone zaznaczenie ginie.
Jest wprawdzie funkcja “3” przybliż do zaznaczenia" ale niewiele to pomaga.Jak przeskakiwać między zaznaczonymi obiektami lub wyszukanymi obiektami/odfiltrowanymi aby nie trzeba było ich szukać z lupą albo odfiltrowywać wszystkiego poza szukanymi? A może jest prosty filtr 'bez wyszukanych" ?

Zobacz sobie plugin “todo”

Dopiero dziś zauważyłem, że w JOSM w stylu domyślnym MapCSS punkt przecięcia linii ma minimalnie większy kwadracik niż nod na linii.
Różnica jest zbyt mała stąd wiele błędów kliknięć w punkt przecięcia czyli pozostawienie niepołączonych linii.
Da się rozmiar skrzyżowania linii powiększyć w ustawieniach?
Jeśli nie, to prośba o poprawkę w kodzie, bo tak drobna rzecz a tak wiele czasu zabiera na gaszenie walidadorów czy tzw niedociągi.

Jeśli styl domyślny jest w jakim pliku z javascriptem to może dałoby się samemu w nim pogrzebać aby pododawać ikony czy podmienić te mało czytelne itd?

Przydałoby się zmienić kolor zaznaczenia.Dziś zaznaczenie wielu obiektow funkcją Szukaj i kliknięcie myszką w obiekt daje ten sam kolor czerwony co może prowadzi do błędów np. hurtowego wklejenia tagu ze schowka na wszystkie obeikty zamiast na jeden.
Przykładowo jeśli w hurtowym zaznaczeniu klikamy w linię ( na dużym zoomie) i nie trafimy w nią ona dalej pozostaje czerwona i myślimy, że zaznaczaliśmy jeden obiekt a w efekcie działamy na wszystkich zaznaczonych.

Po najnowszej aktualizacji:
pierwszy raz spotkałem się z czymś takim że używam podkładu z pliku i po dodaniu go w josm znajduję go 1000 km na południowy zachód od miejsca docelowego. klikam wczytaj kalibrację (w sumie nie wiem po co skoro podkład w tym innym miejscu jest tak skalibrowany poprawnie z tym że … “leży” gdzieś hen hen daleko :frowning:

Pytanie do znawców “parametryzacji” uruchamiania JOSMa.
Czy pliki *.jar (chodzi oczywiście o JOSM) można w Windows 7 uruchamiać z rozszerzeniem dostępu
do pamięci RAM? Próbowałem dopisać parametr -Xmx3500M do ścieżki skrótu, ale powoduje to tylko
brak możliwości uruchomienia aplikacji.
Czytałem artykuł na wikibooks, ale tam opis dotyczy głównie plików *.jnlp.

Tak, można. Ja to najczęśniej robię z konsoli cmd:

java -Xmx3500M -jar josm-tested.jar 

Jeżeli chcesz mieć to pod ikonką, to stwórz skrót do josm-tested.jar, a następnie zmień element docelowy, tak by na poczatku było

java -Xmx3500M -jar 

Np. w ramach testów, element docelowy w całości wyglądał tak:

java -Xmx3500M -jar C:\Users\w\Desktop\josm-tested.jar

Windows (o ile znajdzie w ścieżce) sam rozwinie java do instalacji java’y

Wiktor wielkie dzięki, zrobiłem generalne porządki z Jawą w komputerze, odinstalowałem starsze wersje, zainstalowałem najnowszą w wersji x64 (nie wiem czy jest jeszcze konieczna 32 bitowa?) i JOSM odpala zgodnie z Twoimi wskazówkami spod ikonki.

Mam teraz pytanie, jak “posprzątać” JOSM?
Np w oknie [Warstwy] podczytują mi się stale dodatkowo ‘Cycle Routes’, ‘Czech hiking trails’ i dopiero ‘Warstwa danych 1’.
Mam wprowadzonych sporo adresów WMS, TMS, które się dobrze sprawdzają - czy można to jakoś wyeksportować aby po ponownej instalacji jednym kliknięciem wprowadzić je ponownie?

Poza tym ostatnio podczas uruchamiania JOSM wywala komunikat o błędzie (nizależnie wersja latest czy tested), który co prawda można zamknąć, aktywować warstwę danych 1 i pracować, ale wcześniej tak się nie działo.

Może po prostu trzeba JOSMa wyciąć w pień i poustawiać od początku?

Masz śmieci we wtyczkach.
Przechodziłem już to.
Polecam skopiować plik konfiguracji JOSM.
A następnie wywalić JOSM całkowicie i oczyścić wszystkie ślady po nim.
Teraz zainstalować ponownie czysty JOSM.
Wybrać wtyczki które rzeczywiście potrzebujesz i używasz.
Ręcznie nanieść zmiany w konfiguracji które są dla Ciebie ważne.

Władku dziękuję za cenną poradę, JOSM odświeżony pracuje na pełnych obrotach.
Sposób z kopią pliku preferences.xml jest bardzo skuteczny.

Czy w JOSM można wyłączyć funkcję automatycznego środkowania mapy po narysowaniu jakiegoś punktu w obszarze zbliżonym bardziej do jednej z krawędzi okna? Ta funkcja IMHO bardziej przeszkadza niż pomaga.

Da się, gdzieś tam to jest w ustawieniach (nie mam JOSMa pod ręką, może ktoś inny pomoże dokładniej).

Widok->Automatyczne przesuwanie mapy

Ciekawy błąd mam. Spróbujcie edytować: http://www.openstreetmap.org/note/22540#map=19/49.36127/21.30594 i po zaciągnięciu obszaru wejść w menu Podkłady. Nie da się, bo JOSM się zawiesza.

U mnie problem nie występuje, wersja JOSM: 11639

Strzelam, że problem leży albo w presetach podkładów, albo zakładkach przesunięcia. Niestety nie mam jak zrobić raportu, gdy JOSM się wiesza :confused:

Prośba o pomoc. Mam we właściwościach ustowiony taki element docelowy:
“C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_131\bin\javaws.exe” -Xmx1024M -localfile -J-Djnlp.application.href=https://josm.openstreetmap.de/download/josm.jnlp “C:\Users\Andrzej\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\cache\6.0\56\1ee8cfb8-69fdbd0e”
Według wszelkich prawideł powinno zostać zaalokowane 1024MB, niestety JOSM muli, i gdy wyświetla okno o braku pamięci wspomina tylk 247MB. Co jest nie tak?