Wyświetlanie na domyślnej mapie

Zaproponowałem, żeby amenity=childcare (żłobki itp.) wyświetlało się podobnie jak przedszkola:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2657

Gdzieś w odmętach Wiki czy innym miejscu widziałem przytoczone słowa jakiejś kobiety (z prelekcji SOTM lub podobnej) dot. efektów tego, że mapują w większości faceci i stąd nie widzą różnicy między żłobkiem i przedszkolem, bo nie zajmują się dziećmi.
Ja bym stawiał na to, że są nieogarnięci. Żłobek to żłobek, przedszkole to przedszkole.
Randomowy komentarz z forum gazety.pl

Dla mnie intuicyjne było zanim to znalazłem, że żłobek to miejsce dla bardzo małych dzieci, które wymagają większej opieki.

Tu jest mowa o genderowym przechyle w OSM (i link do nagrania wideo na ten temat):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/childcare#Post-mortem

Być może warto poprawić definicję przedszkola i childcare (bo to może nie tylko żłobki?), żeby było jaśniej. Wygląda na to, że warto zainwestować w ten tag, bo maperzy zagłosowali już na niego nogami. :slight_smile:

w ostatnim czasie zmapowałem jako obszary 3 rodzaje amenity, które również się nie wyświetlają:
-dom spokojnej starości: http://www.openstreetmap.org/way/490536652
-dom opieki: http://www.openstreetmap.org/way/498898213
-akademiki: http://www.openstreetmap.org/way/236631228
Co myślisz, @Kocio?

Dwa pierwsze są przestarzałe - mają wprost napisane na wiki, żeby zamiast nich zastosować amenity=social_facility z odpowiednimi dodatkami, i wtedy zaczną się wyświetlać nazwy wraz z ikonką:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=retirement%20home
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nursing%20home

Natomiast akademiki znam tylko jako pojedyncze building/amenity=dormitory. Obecny tag jest rzadko używany i nawet go nie znałem. Ja tereny uniwersyteckie oznaczam po prostu jako amenity=university. Wtedy się wyświetli oczywiście z odpowiednią nazwą.

Zdaje się, że właśnie wdraża się na serwerach osm-carto w wersji 4.0.0. Na oko nie różni się prawie od 3.3.1 (czyli 3.3 plus poprawki wyświetlania rzek okresowych) - celowo, bo duże zmiany są w kodzie i chodziło o możliwie gładką migrację.

Są jednak pewne różnice - na przykład jeśli idzie o wielokąty starego typu, ale większość z nich udało się już przerobić w ekspresowym tempie. Teraz na tapecie są wielokąty złożone, które mają tagowanie nie tylko w relacji, ale także na obrysach zewnętrznych lub wewnętrznych. To błąd tagowania (tagi wielokąta złożonego powinny być tylko w relacji), ale dopiero teraz go widać. W związku z tym zaczęła się akcja naprawiania tych błędów (jest ich około 50 tysięcy):

http://area.jochentopf.com/fixing.html#same-tags

Zrobiłem dużą ilość renderów do porównania obecnego kodu z propozycją zmian na średnich poziomach przybliżenia - mile widziane komentarze jak to widzicie:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2654#issuecomment-312505455

Koniecznie należy poklikać w obrazki, żeby obejrzeć wersje bez przeskalowania.
Bez tego nie bardzo widać, że drogi zyskały, za to potęguje się wrażenie totalnej bladości całej mapy po zmianie.
Moim zdaniem i tak byłoby lepiej trochę mniej blado, ale efekt nie jest aż tak powalający, jak na przeskalowanych obrazkach.

Z plusów to niezmiernie cieszy, że największa bolączka obecnego stylu czyli kiepska widoczność jezior, rzek czy w ogóle akwenów wodnych na obecnym stylu została by rozwiązana gdyż te na zmianie zyskują najwięcej. Zyskały na widoczności również drogi co również można uznać za plus choć nie wiem czy nie kolą one w oczy dużym kontrastem pomiędzy nimi a tłem.
Bez wątpienia również paleta obszarów została mocno zunifikowana i bardziej do siebie pasują poszczególne elementy tworząc całość do czego z pewnością przyczyniło się ujednolicenie obszarów mieszkalnych i produkcyjnych.
Zniknięcie genderowego koloru dla poligonów to również plus. W sam raz na przyjazd Trumpa :slight_smile:

Wszystko to fajnie tylko jak dla mnie to główne drogi należało by o 20-30% przyciemnić by aż tak się nie wybijały nad resztę i później dla całości wykorzystanych kolorów podbić kontrast, nasycenie, jasność czy co tam jeszcze da się zmienić by na koniec uzyskać o 50%-60% lepszą widoczność by nie robiło to takiego wrażenia bladości :wink:

Tak czy owak jak się nie uda podbić kolorów na mocniejsze to i tak jestem za zmianą.

wmyrda zrobił łatkę do wyświetlania różnych typów masztów i wież, ja ją zaaplikowałem i mamy gotowy kod do testowania:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2671

Przydałyby mi się teraz obiekty testowe - najwygodniej byłoby mi w okolicy Warszawy (obszar Mapzen), bo te dane mam zawsze pod ręką, przynajmniej po jednym typie tagu no i koniecznie z nazwą do wyświetlenia, żeby test był pełny. Podrzuci mi ktoś taką listę?

Wszystko jest możliwe, ale to już zapraszam do dyskusji na GitHubie. Ja akurat nie widzę potrzeby dodatkowych zmian, dla mnie ważne, żeby woda wreszcie zmieniła kolor (co oczywiście wymaga dużo testowania, bo nie ogranicza się do midzoom!) i żeby kolorowe plamy przestały tak walić po oczach.

Wyciszenie kolorów tła to i tak dosyć nietypowa zmiana, bo zasadniczo nie zmieniamy kolorów wraz z przybliżeniem - jedynym wyjątkiem są tory w zajezdniach, które Mateusz zrobił coraz bardziej szare w oddaleniu, żeby nie dominowały przestrzeni przez swoją gęstość.

Widzi mi się, że to akurat nie uległo zmianie…

Kolor poligonów zaczyna się od bardzo rozmytego odcienia i powoli się nasyca wraz z przybliżeniem, aż w z13 jest to już standardowy różowy jak dotąd:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2654#issuecomment-312778566

Ja tam nie mogę się doczekać wprowadzenia tej zmiany, bo dzięki niej mapa przestanie wyglądać na 2005 rok, a zacznie na 2017.

Mam tylko 3 pytania:
1.Czy zmiana koloru wody będzie dotyczyła też dużych przybliżeń (obecny kolor jest tak nijaki, że wg mnie zmiana powinna dotyczyć wszystkich poziomów)
2.Czy przechodząc ze średnich przybliżeń do dużych kolory zieleni “przeskoczą” na pewnym zoomie z tych jasnych na obecne (chyba lepsza byłaby tu stopniowa zmiana do największego lub przedostatniego przybliżenia)
3. Jakie było uzasadnienie dla różowych autostrad? Jeżeli mamy schemat biały → żółty → pomarańczowy, to przecież najbardziej logiczny byłby następnie czerwony. OSM to chyba jedyna mapa gdzie kiedykolwiek występowały zielone drogi, a teraz jedyna z różowymi :wink:

  1. Tak, zmiana koloru wody (i koloru napisów na wodzie) ma być globalna:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2654/files#diff-82e5bc55416174bddf63f9ae41bd9367R5
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2654/files#diff-78cc86df30c5d1bbde8d6190a2ffed30R1

  1. Wygląda na to, że nasycenie zmienia się stopniowo między z10-z12 (o 0,1), a między z 12 i z13+ jest większy skok (0 0,4):

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2654/files#diff-462ffaa0cd0113fe76cf9cb099535a52R68

  1. O to trzeba by zapytać Mateusza Koniecznego, który zaprojektował i wdrożył zmianę kolorystyki dróg.

Czy można prosić o przykłady jak by to wyglądało na większych przybliżeniach? Szczególnie interesuje mnie siatka dróg lokalnych i sposób wyświetlania ich oznaczeń.

To kibel. Przykłady mnie zmyliły a jak widać dotyczą one poziomów z8-z12 :frowning:

Przygotowałem prosty kod do wyświetlania nazw placów:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2673

Pewnie będę musiał go przerobić, żeby obejmował też punkty, a nie tylko obszary, ale to jest do zrobienia. Toczy się za to dyskusja nad samymi placami i jak powinno się je właściwie tagować jeśli są złożone.

Udało się właśnie znacznie uprościć instalację środowiska do rozwijania/testowania osm-carto - w repozytorium jest instrukcja jak w tym celu uruchamiać kontenery Dockera:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/DOCKER.md

Zapraszam do sprawdzenia jak to działa i dzielenia się swoimi uwagami. Chciałbym, żeby było to możliwie jak najbardziej przyjazne dla nowych koderów i testerów, żeby mogli się skupić na stylu mapki, a nie na ręcznym konfigurowaniu systemu.

Można pobrać kod osm-carto (a najlepiej sforkować) i zmieniać kolory dróg do woli w tym pliczku:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/road-colors-generated.mss

a następnie uruchomić dockerowe środowisko testowe, o którym wspomniałem wyżej, i oglądać efekty, a nawet wyeksportować w postaci obrazków, żeby pokazać innym.

Jeśli idzie o kolory dróg w osm-carto, to tak naprawdę są one generowane automatycznie na bazie ustawień zdefiniowanych w tym pliczku:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/road-colors.yaml

W efekcie kolory dróg są układane w spektrum barw, a więc zmiana koloru autostrad wpłynie na barwy wszystkich pozostałych dróg.