Ja nie wiem, czy się tym sugerować. Jeśli w Trójmieście nowe orto będzie takie samo jak na Trójmiasto.pl, to jest bardzo dobra jakość. Może to jakiś błąd.
A to heca. Na WMS-ie już jest nowe orto Geoportalu. I rzeczywiście rozdzielczość nie powala. Ale zauważyłem bardzo ciekawą rzecz. Porównałem je z tymi, które posiada Trójmiasto.pl (od MGGP Aero z 2016 roku). Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby były zrobione w bardzo krótkim odstępie czasu (minuty…godziny - zmienia się tylko część zaparkowanych samochodów), jest inny kolor (Geoportal ma gorszy kontrast z kremowym zabarwieniem w cieniach, zupełnie jak filtr z Instagrama ) oraz inna perspektywa budynków.
Wynegocjowali otrzymanie jakichś odpadków czy co? Z chęcią bym się dowiedział jak to działa.
Edit: Sytuacja z samochodami jest w Gdyni. W zachodniej części Rumi oraz Gdańsku odstęp czasowy musiał być większy. To dziwne, bo teren zaktualizowany w Geoportalu w ramach tej samej kampanii obfotografowywania (celowo nie mówię pojedynczego nalotu) jest bardzo duży.
https://gis.um.wroc.pl/nowosci/441
“Z uwagi na, wynikające z braku wymaganych warunków atmosferycznych, opóźnienie w wykonaniu nalotów, Gmina odstąpiła od wykonania umowy na ortofotomapę »
Zgodnie z specyfikacją przetargu naloty winny być wykonane do 15 kwietnia 2017.
W opinii zamawiającego, wykonanie ortofotomapy o, określonych w SIWZ, wysokich parametrach technicznych, w okresie silnego rozwoju wegetacji roślin nie leży w interesie publicznym.”
Wczoraj mieli 10 urodziny i mapy sprzedawali za 10% ceny.
Ciekawe są też modele trójwymiarowe terenu robione z kilku kątów patrzenia satelity więc chyba inna zasada niż nasze lidarowe.
Są chyba darmowe sample do pobrania po wypełnieniu formularza z podaniem celu użycia.
Od pewnego czasu nie działa mi warstwa WMS obrysów budynków w e-mapa. Czy ktoś ma podobny problem?
Nie czekając na odpowiedź skontaktowałem się z firmą GEO-SYSTEM. Miałem okazję rozmawiać z prezesem, panem dr hab. inż. Waldemarem Izdebskim.
Okazuje się, że zmienił się adres dla powiatu, który edytowałem ale, co jest dużo ciekawsze - jest zbiorcza usługa dla budynków oraz infrastruktury, która agreguje dane z różnych powiatów (jeszcze nie wszystkich).
Obrysy nie nadają się do importu, lub pod Tracer2, gdyż zamiast ciągłej linii od rogu do rogu jest zbiór odcinków, co daję masę punktów wzdłuż linii prostej.
Informacja zwrotna: “Błąd: Powielone węzły budynków”.
Osobiście nie korzystam z Tracer’a, ale podoba mi się pomysł na integrację danych. Dodatkowo drugi link daje wiele informacji o infrastrukturze dla szeregu powiatów.
Do usług. Na szczęście Ty już jesteś wystarczająco merytoryczny za mnie - nie kasujesz już obszarów otagowanych jako landuse=residential i nie tagujesz dróg polnych jako highway=unclassified (chyba już nie).
Poza tym piłem z tym Tracerem akurat do kogoś innego, no ale miałeś prawo tego nie wyłapać.
A masz gdzieś napisane, że BDOT stanowi informację publiczną? Możemy sobie domniemywać, że tak jest (bo z naszych podatków itd), ale gdybyś zapytał GUGiK o to, bardzo wątpię, by potwierdził ten tok myślenia.
Cały geoportal w regulaminie ma, że by rysować na jego podstawie należy za to zapłacić i co przestaniemy używać podkładów ORTO? BDOT jest tworzony przez urzędników za publiczne pieniądze i tym samym jak dla mnie jest z definicji informacją publiczną czy to jest gdzieś napisane expressis verbis czy też nie.
BDOT jest tworzony przez geodetów w drodze różnych form opracowań czynności materialno-technicznych, jak to się obecnie ładnie nazywa. Urzędnicy są odpowiedzialni wyłącznie za zebranie tych danych w jedno miejsce.
Geodeta to zawód zaufania publicznego i dane te gromadzą nie dla samego siebie i by zdobyć przewagę nad konkurencją, ale by panował pewien porządek publiczny dlatego przekazywane są do urzędów. Ponadto ja ich nie biorę od każdego geodety z osobna tylko od urzędu który ten serwer z danymi utrzymuje z podatków.
Dane te nie są również ani tajne, ani poufne - np. bezpieczeństwo państwa czy dane osobowe czyli są publiczne. EOT
Geo-System nie jest właścicielem tych danych - korzysta z publicznych danych udostępnianych jako usługi WMS przez różne powiaty. Pan prezes nie wspominał o żadnych ograniczeniach, wręcz zachęcał do promowania tych linków. Polecam publikacje zawarte tutaj - niektóre z nich odnoszą się do tej sprawy:
Inaczej wygląda kwestia wykorzystania tych danych do celów projektowych/urzędowych - to zdaje się nie jest możliwe - po odpowiedni wyrys należy zwrócić się do odpowiedniej jednostki geodezyjnej i za to zapłacić.