Prośby o zmapowanie/poprawę

jeden maper ostatnimi dniami przerysował przystanki w Rzeszowie i umieścił je na środku drogi jak tu http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.00725/21.99973. Czy to tak ma być? Jak dla mnie śmierdzi mapowaniem pod jakąś apkę.

Kwestia jak oznaczył.
a. highway=bus_stop
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dbus_stop#Miejsce_zatrzymania_si.C4.99_pojazdu
b. public_transport=stop_position
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:public_transport%3Dstop_position

Czyli jednak przedobrzył. Napisałem mu http://www.openstreetmap.org/changeset/49520338 i liczę że poprawi.

Nie widzę powodu aby tagować żłobki jak przedszkola, bo to robi zamieszanie.
Tyle w nich podobieństwa co w szkołach podstawowych i gimnazjach.Przedszkola to edukacja a żłobki to służba zdrowia.Istnienie pielęgniarek nie jest żadnym kryterium rozpoznawczym a jedynie wiek. Są owszem pielęgniarki, bo to służba zdrowia.
U mnie w szkołach nie było pielęgniarek ale niebawem na skutek gier politycznych się pojawią, co w temacie definicji szkoły niczego nie zmienia.
Jeśli w innych krajach chcą wrzucać do wspólnego worka lub odwrotnie rozdzielać na zerówki, oddziały szkolno-przedszkolne czy wg swoistej systematyki, to niech sobie robią po ichniemu.
W Polsce rozdział jest zdecydowany o czym świadczy sama nazwa.Przedszkole to jest coś między żłobkiem i szkołą.
To nie są hotele dla dzieci wg wieku, a przedszkole realizuje pewne zadania.
Nie ma tagu dla żłobków, to nie ma.Nie ma na tysiące rzeczy. Wystarczy name albo inne zestawy jak amenity=childcare jak ktoś już musi robić jakieś statystyki.Żłobki i przedszkola są numerowane więc nie wiem dlaczego miałyby być duble numerów.
Wzdraga mnie jak widzę ikony przedszkoli na żłobkach i właśnie zaczyna ich przybywać.

Masz prawo do swojego zdania :slight_smile:

Właśnie się nad tym zastanawiam jak tagować żłobki i bez dyskusji na liście Tagging się nie obejdzie. amenity=childcare jest już dość popularne, ale oznacza ogólnie opiekę nad dziećmi (można się przy tym zastanawiać, czy to nie powinno być w ramach social_facility zamiast amenity). Kindergarten może oznaczać cały etap “pre-school”, ale są też świetlice dla dzieci w wieku szkolnym i to na pewno nie są przedszkola, więc jakieś *=childcare jest potrzebne. A żeby oznaczyć żłobek potrzebna by była definicja co to jest, a co to jest kindergarten - bo to nie jest problem tagowania tylko w Polsce. Jeśli żłobek byłby childcare, to jest to bardzo specyficzny rodzaj childcare i dobrze, żeby się np. od świetlic odróżniał, tak jak obecnie sugerowane jest żeby odróżniał się od przedszkola przez nursery=yes.

W sumie to dość prosta zasada i można by się jej trzymać, ale z drugiej strony wprowadzając specyficzny pojedynczy tag będzie dodatkowym uproszczeniem oznaczania. Tak mnie przyszło na myśl, że jak mamy hotel dla psów to przecież wymyślono amenity=animal_boarding zamiast stosować tourism=hotel i np. dogcare=yes :stuck_out_tongue: Do tego na tyle niewiele obiektów jest w ten sposób oznaczone, że faktycznie można by to jeszcze zmienić.

A jak nastąpią zmiany i nie będzie w części pielęgniarek to będziemy dalej tagować przez nursey?
Pojawia się wiele prywatnych placówek głównie przedszkoli, więc jak w prywatnych żłobkach nie będzie obowiązku pielęgniarek to kto to posprząta?
Może warto zawczasu dopracować szablon, które placówki są samorządowe a które prywatne lub jakiejś organizacji czy fundacji np. Caritasu.Warto też uwzględnić fakt, że nowe np.przedszkola często wypełniają lukę i są czyś między przedszkolem a przechowalnią na godziny, czyli czynne do wieczora lub w dni wolne. Inny dość istotny aspekt to istnieje podział na placówki zwykłe i integracyjne. Ja to rozumiem, że też dla dzieci niepełnosprawnych.

To nie tak. Zarówno żłobek jak i przedszkole to placówka opiekuńcza, zajmująca się dzieckiem gdy rodzice są w pracy. To odpowiada angielskiemu słowu childcare. Przedszkole realizuje funkcję edukacyjną w znikomym stopniu. Żłobek nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia bo jeśli dziecko dostanie kataru to pracownice dzwonią po rodzica, żeby je zabrał bo pozaraża zdrowe dzieci. Tak samo jest w większości przedszkoli. Piszę o instytucjach samorządowych ale te prywatne też istnieją tylko po to aby rodzice mogli pracować.
Pielęgniarka lub położna jest wymagana w żłobku dopiero powyżej 20 dzieci:
http://zielonalinia.gov.pl/zlobek-i-klub-dzieciecy-33256

Jak nie jak ma.
Jeśli przedszkole chce coś wspólnie zrobić z pobliskim żłobkiem to nie może, bo podlegają pod inne wydziały w UM i są inaczej finansowane.
Placówki edukacyjne są finansowane z budżetu państwa.Kierownictwo żłobka nie może sobie robić co chce a musi realizować program edukacyjny przystający do programu szkolnego. Ma to spory wpływ na rekrutację do szkół, które chcą wiedzieć do jakiego przedszkolna dziecko chodziło.Wiąże się to też z projektem zerówek.
Jakoś przedszkola łącza w zespoły ze szkołami a nie słyszałem aby gdzieś połączyli przedszkole i żłobek choć byłoby to logiczne jeśli dziecko jest z osiedla.Takie duperele na OSM mają tagi że należy oczekiwać, że żłobki swoje też dostaną, bo są to dość liczne obiekty a ich lokalizacja interesuje rodziców.
Sam wskazujesz, że granicą dla pielegniarek jest liczba 20 dzieci więc już prosta logika nakazuje nie identyfikować żłóbków za pomocą tagu nursey.
Idę o zakład, że w innych kulturach żłobki nie muszą mieć pielegniarek natomiast granica wieku jest zbliżona tzn dziecko jest już w miarę samodzielne i potrafi się porozumiewać a tego warunku nie spełniają wszystkie 2 -latki.
Nie ma się co zastanawiać tylko wybrać z propozycji taki tag, który da się w przyszłości odfiltrować i zmienić na zaakceptowany.Sytuacja, że ktoś opuści uzupełniający tag i pozostanie przy głównym mylącym, jest nie do zaakceptowania i burzy zasadę rozbudowywania tagów podstawowych. Zatem kindergarden nie nadaje się na tag podstawowy do opieki nad dziećmi.

Ja oczywiście nie akcentuję funkcji edukacyjnej nad opiekuńczą i zgodziłbym się na tag główny “opieka nad dziećmi” ale skoro forma organizacji instytucji jaką jest szkoła (tag) zbiera do kupy tyle poziomów edukacji to i dla przedszkoli trzymajmy się podziałów instytucjonalnych. Śmieszą mnie często podawane w życiorysach miejsca uczęszczania do przedszkoli.
Ostano jak usłyszałem to w TV, to myslałem, że to żart ale tak ludzie podają chcąc chyba wykazać związek z miejscem czy społecznością.

Ja słaby jestem z języków toteż nursery kojarzyłem ze szkółką np leśną czy pielęgniarkami/zakonnicami. Nie wiem czy nie używają tu baby-farm. Jeśli jednak nursery wykorzystywane jest do żłóbków to pasuje na tag główny. Zmyliło mnie to łączenie nursery z kindergarden, bo tego nie rozumiem skoro kindergarden w kilku językach jest przyporządkowywane tylko do przedszkoli.

Ja też nie byłem pewien znaczenia więc sprawdziłem na dictionary.com. nursery to pokój dla małych dzieci, krótsza nazwa na żłobek, szkółka leśna oraz znaczenia przenośne typu “ta dzielnica to żłobek wylęgarnia młodych kryminalistów”. Żłobek w znaczeniu opieki nad maluchami to day nursery. Nursery nie wiąże się w żaden sposób z pielęgniarką czy zakonnicą.

Generalnie to “a/the nursery” znaczy miejsce gdzie coś wyrasta lub się wylęguje.
Czyli, żeby bardziej określić kogo “narserujemy”, konieczne jest dodanie dodatkowego określenia.

PS. Osobiście, dla żłobka, bym sugerował:
amenity=childcare + nursery=yes
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dchildcare
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:nursery
https://en.wikipedia.org/wiki/Child_care
Opcjonalnie:
min_age=* i max_age=*
opening_hours=*
name=*
operator=*
nurse=yes/no
provided_for:infant - do roku
provided_for:toddler - od 1 do 3

Trochę poukładałem i odświeżyłem linie 1 - Dworzec PKP - Latarnia Morska i powrót. Proszę o sprawdzenie i ewentualne podpowiedzenie co jest nie tak. I przy okazji pytanie na stronie operatora - http://www.ka.swinoujscie.pl/komunikacja-autobusowa/rozklad-jazdy-swinoujscie - jak jest robione że nawigacje potrafią ściągnąć dane o rozkładach jazdy danego autobusu (MagicEarthNavigation) do planowania podróży.
Znalazłem też stronę z rozkładami wykorzystującą podkład z openstreetmap.org: http://swinoujscie.kiedyprzyjedzie.pl/

W związku z trwającą zmianą marki Statoil na Circle K:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Statoil#Statoil_w_Polsce

warto zwracać uwagę na to, które stacje już mają inny szyld i zmieniać name (zostawiając może old_name=Statoil). Obecnie mamy w Polsce takie statystyki:

http://taginfo.openstreetmap.pl/search?q=Statoil#values

Drobna nauczka, żeby nie otwierać na mapie dróg zanim rzeczywiście zostaną otwarte:
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/s7-radom-szydlowiec-otwarcie,244,0,2337012.html

Teraz wypadałoby to z powrotem zamknąć na mapie…

Tu by się teraz przydał przykład jakie konkretne tagi stosujemy w kolejności alfanabetycznej przy zmianie ze Statoila na CircleK i stosujmy. Kilka juz zmieniłem z tych co się zmieniły. Ale czy dobrze? Szkoda że w josm nie ma polskiego szablonu stacji benzynowych czy nawet spozywczych sklepów klikam w szablonie Żapka i wszystkie podstawowe dane o tym punkcie się dopisują do tagów noda. Poza tematem już te uwagi.

Co do old_name hmmmm Nie wiem. Bo w sumie BP powinno miec na części swoch stacji old_name=Aral.

Wracając do CircleK w name podawać Circle K + nazwa stacji przypiasna np. do miejsca (MOP XXX) czy numer stacji - bo takow e posiadają?

Sorry za off, ale “Żapka” mnie rozłożyła … :smiley:

Bardzo dobra propozycja. Nie było by wówczas aż takiego problemu z koniecznością ujednolicania danych o czym ostatnio była dyskusja w przypadku PKO BP. Taka Żabka o ile się orientuje zawsze i wszędzie jest otwarta w tygodniu 6-23 co w jednym z tagów szablonu mogło by być odzwierciedlone.

Są Żabki otwarte 6-22, a nawet byłem w jednej 8-21.
Fakt, że ciężko na takie trafić.

Tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=58888 kolega z RFN oferuje jakieś tam wynagrodzenie za pomoc w mapowaniu. Szczegóły pewnie do ustalenia z nim bezpośrednio na priva.