Pytania początkujących

OSMOSE traktuje to jako błąd, bo jak ktoś chce w innym języku, to niech sobie kliknie ten inny język w wikipedii.
Jest o o tyle słuszne, że dzięki temu nie musimy się martwić o aktualność linków dla poszczególnych języków.

Swego czasu zgłosiłem na GitHubie pomysł, żeby przy relacjach, do których należy obiekt umieścić ikonki z linkiem do strony WWW i do Wikipedii (o ile takie tagi istnieją), przy czym link do Wikipedii miałby być “inteligentny”, tj. jeśli użytkownik ma listę preferowanych języków, a obiekt ma tag wikidata=, to na tej podstawie wyświetlany byłby artykuł w Wikipedii w najbardziej odpowiadającym użytkownikowi języku. I podobnie “inteligentną” ikonkę umieścić przy nazwie obiektu, jeśli ma on tag wikidata=.

Powspierajcie, podbijcie zainteresowanie pomysłem :wink:

Tak mnie przez noc przyszło do głowy, że można by temat załatwić tak jak i przy praktycznie wszystkich tego rodzaju przypadkach np. dla stacji benzynowych każdy rodzaj paliwa mamy wymieniony z osobna, dla dróg rodzaj dopuszczonego środka transportu etc. Analogicznie można by użyć np.
sport=multi
multisport:basketball=yes
multisport:soccer=yes

Zapewne uprościło by to narzędziom korzystanie z takiego rozwiązania, a rzecz jasna dla boisk przewidzianych pod jedną dyscyplinę pozostało by jak jest sport=[nazwa sportu]

  1. Potrzebuje informacji jak robić takie gładkie okręgi jak na przykładzie ronda w Szczecinie, to samo tyczy się łuków. Jaki to plugin?

Nie trzeba pluginu. Stawiasz dwa lub trzy węzły na obwodzie ronda i naciskasz Shift+O. A jeśli chcesz wyrównać już istniejące rondo, zaznaczasz je i naciskasz O.

Hint: Do tworzenia okręgów warto zmienić sobie wartość zmienną createcircle.nodecount na większą - ja np. mam ustawione 20

Tak jest w JOSM-ie, pytanie czy kolega nie używa przypadkiem iD (czyli edytora działającego w przeglądarce), a nie wiem jak tam się robi kółka. Warto w każdym razie wiedzieć, że to nie są prawdziwe koła, tylko wielokąty - ale jak się ustawi więcej wierzchołków, jak radzi Zbyszek, to wygląda bardziej koliście.

Kolega używa JOSM.

parking:lane=lay_by jak to rozumieć i czym to się różni od parallel ?

Mam pytania:

  1. Da się obracać obiekty typu ławki? Tak by były zorientowane zgodnie ze ścieżką?
    P.S. Dzięki za pomoc z tymi “okręgami” :wink:
    link do mapy: http://osm.org/go/0OBHRrCrU
    Screen:

  2. Czy krzewy, krzaki zaznaczać jako “zarośla” ?

Na domyślnej mapce nie ma takiej możliwości, poza tym ławki są zwykle tagowane jako punkty więc i tak nie mają orientacji.

Krzewy oznaczam właśnie jako zarośla. Wyjątkiem jest żywopłot, który ma własne tagowanie.

Na ile skopane są podkłady z Bing?
Edytuję czasem znane mi rejony spoza Polski, widzę że niektórzy obrysowują Bing tak jak jest, a inni z przesunięciem. O ile ze śladów GPS wynika że raczej nie powinienem nic kalibrować, to zachodzę w głowę czy mam rację czy nie.

Orto geoportalu jest już w JOSMie i w ID zatem wszyscy rysujemy wg tej kalibracji nie ruszając jej jeśli nie zgadza się ze śladami GPS.Zatem jeśli ktoś na bingu lub Digital Globe zauważy kawałek nowszego orto to powinien to skalibrować do geoportalu.Z tym ze nowy bing i DG dotyczy pojedynczych budynków ktorych i tak nie widać na orto geoportalu, to dla pojedynczych obiektów nie opłaca się kalibrować.
Zatem cokolwiek widzisz krzywo na geoportalu przesuwaj do geoportalu. Bing tez poprawia swoje kalibracje więc ci co piszą, że rysują z binga często zostawiają obiekty z przesunięciem do obecnego binga. Geoportal też najpierw dodaje zdjęcia a potem nawet po 2 miesiącach je kalibruje.Z tym, że geoportal kalibruje do warstwy BDOT (budynki pomierzone geodezyjnie) i nieźle skalibrowanego lidara ISOK_CIEŃ to mu wychodzi dokładniej niż bingowi.Wobec powyzszego w Polsce strąciło sens podawanie source=geoportal a jeśli podano bing to i tak zapewne już przesunięto do pewniejszych źródeł.

A na pytanie na ile są skopane podkłady bing nieda się odpowiedzieć.Choćby miliony zdjęć skleili prawidłowo to zawsze znajdą się arkusze z błędem np 30 m.
Z tym tylko że bing ma duże arkusze bo focone z wysoka.
Geoportal jak spitolił to tak małe zdjęcia, że giną w tłumie.
Geoportal zaczął wstawiać tak kiepskie foty, że pewnie już nie muszą się starać z kalibracją no ale powinni się zmieścić w ramach 1 m w terenie zurbanizowanym

Ale chyba przeoczyłeś:

Moim zdaniem chodzi tu o to, że edytujący jest spoza Polski a nie miejsce edycji.

Witam,
mam pytanie dotyczące instalacji OSM na serwerze. Postępowałem wg tutoriala http://wordpress-dbauszus.rhcloud.com/osm-tileserver-on-a-vanilla-ubuntu-16-04-droplet/ lecz w momencie kiedy wchodzę na adres localhost to dostaję standardową stronę apacha. Moim celem jest API które będzie zwracało mapę wraz z markerami. Może ktoś ma lepszy pomysł a by rozwiązać mój problem.

PS: http://your-server-ip/osm_tiles/0/0/0.png także not found

Da się obracać, choć nie znam renderu który by to respektował: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:direction

Według Taginfo 0.73% ławek na OpenStreetMap ma ten tag.

  1. Jesteś pewny że włączyłeś moduł mod_tile (a2enmod mod_tile) ?
  2. Konfiguracja apache jest zgodnie z dokumentacją ?
  3. Porestartowałeś wszystko?
  4. Masz coś w logach apache albo renderd?

Na maila posłałem Ci numer do mnie - w razie jakby dalej nie działało to dzwoń…

O tym nie pomyślałem. Teoretycznie jest to wykonalne nawet w domyślnym stylu, bo CartoCSS udostępnia funkcję “rotate”:

https://cartocss.readthedocs.io/en/latest/mapnik_api.html#marker-transform

Są style które pewne obiekty obracają wg direction a gdy go nie ma w stronę najbliższego chodnika (way)

Dzięki wielkie. Teoretycznie wszystko było dobrze. Wszystko się dobrze skończy po przejściu tego tutoriala. Jak ktoś będzie potrzebował pomocy chętnie pomogę.

https://switch2osm.org/manually-building-a-tile-server-16-04-2-lts/