Pytania początkujących

@Władysław Komorek +1

Czerwona kropa to nie jest coś co do końca można nazwać prawidłowo wyrenredowanym obiektem, gdyż za taki uznaje stosownie przygotowaną do tego ikonkę, ale owszem przyznaję taka możliwość istnieje

Co do właściwego rendera to dla mnie właściwy będzie ten na którym będą jednocześnie obiekty turystyczne, przyrodnicze i historyczne. Do tego możliwość wyklikania w opcjach jednoczesnego wyświetlenia szlaków pieszych i rowerowych. Mam nadzieję że kiedyś taka warstwa się pokaże i to na openstreetmap.org.

Nie do końca rozumiem pewną rzecz
Przykład mam miejscowość Chobienia (powiat lubiński)

Posiada ona tag: wikipedia=en:Chobienia, Lubin County

Chcąc umieścić w nim wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński)
Josm pokazuje komunikat o zastąpieniu wikipedia=en:Chobienia, Lubin County

Myślałem że trzeba i da się umieszczać różne wersje językowe jednocześnie

Teraz dowiaduję się że powinno być to poprawione bezpośrednio w edycji danego artykułu na Wikipedii

“Data users can access articles in other languages where available using Wikipedia’s interlanguage links. If interlanguage links are missing, this should usually be fixed within wikipedia.”

Czy to oznacza że w artykule wikipedia:eng Chobienia, Lubin County brakuje odnośnika do wersji polskiej?
Ponieważ OsmAnd nie pokazuje mi opisu w wersji polskiej tego miasta

I teraz jeśli ta miejscowość jest w Polsce to chyba w punkcie Chobienia powinno być dodane domyślnie wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński) zamiast en:Chobienia, Lubin County?
A dopiero tym artykule polskim na Wikipedii “Chobienia (powiat lubiński)” odnośnik do wersji angielskiej?

Nigdy nie edytowałem nic na Wikipedii.
Nie wiem w którym miejscu i co dodać w artykule aby zrobić do dobrze

Overpass pokazuje 635 punktów w Polsce które mają wikipedia=en: a nie mają wikipedia=pl:

Powinno być:
wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński) - i właściwie tyle, bo jeśli ktoś będzie chciał dotrzeć do artykułu po angielsku, może wybrać sobie wersję angielską na wiki.
Nie stoi też nic na przeszkodzie, żeby dodać wikipedia:en=Chobienia, Lubin County jako drugi tag.

Ok, może powinienem powiedzieć/napisać, że ograniczanie się tylko do tagów, które wyświetlają na osm.org jest błędne.

I śmiem twierdzić, że osm.org nie jest jedyną “mapą pod którą mapują prawie wszyscy, gdyż tylko ją widzą.” OSMAnd, garmin.osmapa.pl - to tylko dwa przykłady użycia danych OSM do wygenereowania innego widoku, niż osm.org.

Taaaak, i przez to np. zastępuje się man_made=dyke lub embankment cliffem, bo ten się renderuje lepiej.

Jeśli to do mnie, to bardzo nietrafione. :).
A co do podchwytliwości dyskusji: chcę jedynie powiedzieć, że im więcej otagowanych obiektów, tym lepiej. Nawet, jeśli się nie pokazują na osm.org. Tak na szybko: parę lat temu mapowaliśmy bocianie gniazda; wiki lubi zabytki, przeto mamy w osm tagi heritage=2 + ref. Nie pokazują się na osm.org, ale za to mogą być ciekawym materiałem dla map tematycznych. Czy też własnych…

…gdyż właśnie taką mapę sobie zrobiłem na rower: QGIS, atlas 1:50 tys, z obiektami turystycznymi, przyrodniczymi (z GDOŚu) i historycznymi. Do tego numery oddziałów leśnych (z DLP) + szlaki piesze i rowerowe (i nawierzchnie pod nimi). Działa, na ogół sprawdza sie z tym, co w terenie (modulo ostatnio napotkany bród, który miał być culvertem, a który kosztował mnie dodatkowe 12 km objazdu :D).

I jedyne co mnie boli, to mała ilość danych. Porównując choćby z mapami komercyjnymi, jesteśmy w lesie. O ile miasta (tereny zurbanizowane) są zmapowane bardzo dobrze, o tyle poza nimi - słabiutko. Więc mapujmy. Każdy tak jak lubi/potrafi. Dodawajmy obiekty/tagi. Oznaczajmy szlaki. Bo prędzej czy później komuś się to przyda. Komuś czyli Tobie, mnie, jej, jemu. Nie robimy tego dla siebie, robimy dla innych.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Trochę już jestem zamotany. Nie chodzi o to tylko jaką wersje można wybrać.
Nie wiem czy jak będzie samo wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński) to OsmAnd pobierze również opisy w każdym innym języku

Prawidłowe jest więc tagowanie wikipedia:pl=Chobienia (powiat lubiński) Czy wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński)?
Różnica w kluczu która ciągle mi się myli przy edycjach a muszę mieć pewność jak prawidłowo dodawać tagi wiki

Gdy próbuje dodać wikipedia=pl:Chobienia (powiat lubiński) występuje komunikat o zamianie z wikipedia:en=Chobienia, Lubin County

Natomiast gdy jest wikipedia:pl=Chobienia (powiat lubiński) można dodać również wikipedia:en=Chobienia, Lubin County

Widziałem jeszcze wersje
wikipedia=pl:Kąsinowo
wikipedia:en=Kąsinowo

Które tagowanie jest więc poprawne (według aktualnych zasad)?

Czy stosowanie się do schematu jest ok?
Edytując w Polsce:
Dodawać wikipedia=pl:nazwa a potem wikipedia:en=nazwa wikipedia:fr=nazwa itd?

Edytując na Ukrainie:
Dodawać wikipedia=ukr:nazwa a potem wikipedia:pl=nazwa wikipedia:fr=nazwa itd?

Skoro kolega posiada tak obszerną wiedzę w temacie liczę, że się tą wiedzą podzieli zważywszy, że dane z GDOŚ będą dużo obszerniejsze niż obecnie dostępne na ich stronie. Pozwolę sobie nieco rozwinąć ten wątek i przypominając dyskusję w temacie https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=595245#p595245 oraz zdanie kolegi tomalosa, który dużym nakładem te dane dla nas przygotowuje łącząc je z różnych odmiennych zasobów danych

Być może kolega się poświęci i wspólnie np. z kolegą jendrusk posiadający taką apkę/skrypt dla hydrantów czy kolegą WiktorN, który swego czasu na spotkaniu z PTTKiem stwierdził, że wykonanie i udostępnienie aplikacji sprawdzającej spójność jest w zasięgu przygotujecie aplikację, która pozwoli zaspokoić i utrzymać w należytym porządku bazę, która będzie zawierać to na czym zależy nam oraz wypowiadajacemu te słowa czyli:

Uchylając rąbka tajemnicy to połączone bazy GDOŚ zawierają poza informacjami lokalizacyjnymi również szereg tagów dodatkowych w tym te o gatunku, wysokości i inne a wygląda to tak: https://ibb.co/cYJTF5
PS To z powodu tych danych zapytałem w innym wątku czy jest możliwość edycji pliku shp w JOSM tak by go ponownie w JOSM zapisać.

Jeśli OsmAnd nie potrafi użyć https://www.wikidata.org/wiki/Q505765#sitelinks-wikipedia to jest to bug/brakująca funkcjonalność w OsmAndzie.

Jest to miejscowość w Polsce więc normalne jest linkowanie do artykułu na plwiki. Powinien być tag wikipedia=*. Dodawanie wikipedia:pl, wikipedia:en, wikipedia:de nic nie wnosi i jest zbędne.

wikipedia:en=Kąsinowo jest zbędne. Nie jest wprost błędne ale po co? https://www.wikidata.org/wiki/Q31487 ma mieć 134 tagi z linkami do Wikipedii?

Bez sensu. W Polsce wystarczy wikipedia=pl:nazwa artykułu. Na ukrainie - link do hasła w Wikipedii ukraińskiej. Ogólnie - najlepiej użyć wikipedii danego rejonu, chyba że nie ma tam odpowiedniego hasła - wtedy enwiki, ewentualnie inną.

I znów masz rację. Tylko, że odbiegasz od tematu, lub posądzasz mnie o umiejętności nadprzyrodzone. Nie uzurpuję sobie prawa do stwierdzenia, które dane GDOŚu są jedynie prawdziwe i bezbłędne. Nie uzurpuję sobie prawa do łączenia kilku źródeł danych i stwierdzania, które z nich są słuszniejsze. Do moich celów (omijania parków i rezerwatów przed biwakowaniem/noclegiem w czasie podróżowania rowerem) dane GDOŚu w zupełności wystarczają. Czy granica biegnie metr w prawo, czy 100 m w lewo, nie ma to znaczenia. I wiem, że baza pomników przyrody zawiera dużą ilość innych danych, takoż dane udostępnione przez Lasy Państwowe: gatunek dominujący, wiek… Ale podkreślę to raz jeszcze: dopóki mówimy o mapie na poziomie 1:50 000, nie ma to znaczenia.

Mapa jest pewnego rodzaju przybliżeniem rzeczywistości. Przy renderowaniu/rysowaniu mapy używa się pewnego rodzaju uproszczeń/generalizacji/klastrowania obiektów. Co wcale nie znaczy, że nie należy mapować wszystkich, nawet, jeśli nie są one pokazywane w tym czy innym widoku.

Kolega się kiedyś “poświęcił” i:

  • napisał skrypt (dzięki dyskusjom z balrogiem i dotevo) do wyciągania punktów adresowych z e-mapy, który to skrypt (mam wrażenie) został zastąpiony przez skrypt Wiktora właśnie, ale to już Zbyszek musiałby potwierdzić
  • napisał skrypt do wyciągania punktów adresowych z innych portali geodezyjnych, dzięki któremu zaimportowane zostały adresy z okolic Śląska
  • napisał skrypt, który pobierał kafelki i wektoryzwał budynki, jeszcze zanim ktokolwiek słyszał o tracercie. Dzięki temu sporo wiosek w powiecie chełmskim (i pewnie innych też) ma chałupy
  • napisał skrypt, który porównywał ilość i nazwy ulic między OSM a terytem dla miejscowości o zdefiniowanych granicach. Zdaje się, że później jendrusk właśnie implemetował coś podobnego u siebie. Podobny mechanizm pojawił się na mrówkach, więc moje rozwiązanie siłą rzeczy umarło.

Kolega nie ma problemu z dzieleniem się swoją pracą… Nie ma problemu, by napisać skrypt/aplikację/bazę, która będzie sprawdzała dwa (lub więcej) źródeł danych. Problem jest, jak rozumiem, ze stwierdzeniem, które dane są poprawne. i znaleziem wspólnego dla nich wyznacznika.
Osobiście uważam też, że tworzenie zamkniętych danych/rozwiązań mija się z celem. Właśnie z tego powodu, że są zamknięte. I że na ich utrzymanie długoterminowe trzeba poświęcić czas/środki.

Pozdrawiam,
Grzesiek

nie tyle odbiegam co ściśle wedle planu próbuję ją przekierować na interesujący mnie wątek :stuck_out_tongue: Co do umiejętności to poniższe przykłady które podałeś świadczą o tym, że akurat są one w zasięgu człowieka. Ponadto bynajmniej nie chciałem zasugerować przez to że kolega nic nie zrobił dla środowiska. Wymieniłem jedynie znane mnie przykłady, których celem było pokazanie, że wspólnymi siłami można wiele osiągnąć i lepiej wykorzystać dostępne dane i mam nadzieję, że w wyniku tej pracy więcej poprawnych danych w OSM się znajdzie.

Chodząc po rezerwatach nie uszło mojej uwadze, że dla laika jak ja z reguły taki obszar faktycznie zwykle w niewielkim stopniu różni się od okalającego go obszaru , ale nie poszedł bym tak daleko że nie ma to żadnego znaczenia. Oczywiście kwestia skali mapy jaką się posługujemy. Ponadto granice granicami, załatwmy pomniki przyrody i będzie już dobrze :slight_smile:

Same bazy pomników przyrody o których pisałem w GDOŚ są spójne. To nie jest tak, że mają 5 baz w której każda ma inne granice tylko wedle słów kolegi tomalosa w jednej są informacje przestrzenne w drugiej w innym formacie (wszechobecne excele) są dane z informacjami dodatkowymi. Przebrnął on przez niełatwy proces scalania tych danych (obecnie dla woj. łódzkiego). Zajmę się ich wrzuceniem/importem do OSM zgodnie z tagami używanymi w OSM i mógłbym pilnować ich aktualności w OSM, ale do tego potrzebował bym odpowiedniego narzędzia, którego sam nie umiem stworzyć. Mam nadzieję, że kolega sam czy może wspólnie z kimś innym będzie na tyle uprzejmy że je skomponuje, gdyż moja wiedza kończy się jak na admina przystało na znajomości skryptów basha i wykorzystaniu w nich awk/sed którym można by dane w *.osm z automatu na przykład popoprawiać literówki.

Widzę to bardziej jako kopia bezpieczeństwa. Na miejscu GDOŚ czy żadnej innej instytucji nie uznał bym by trzymać ważne dla siebie dane bezpośrednio w bazie OSM, która co jakiś czas widzimy i słyszymy może zostać mocno zmieniona niekoniecznie na lepsze. Owszem podzielił bym się, ale dbajcie panowie o spójność. Ponadto w takiej bazie trzymają przecież więcej danych jak podstawy prawne utworzenia danego obiektu chronionym które jak mniemam z punktu widzenia OSM są nam niepotrzebne.

No i git :smiley:

Będę tu niepoprawny z punktu widzenia OSM i lokalnych mapowiczów gdyż ja uznaję dane urzędowe jako wzorcowe, które jeśli zawierają błędy to te błędy należy poprawić we wzorcu i następnie poprawione winny trafić do innych baz jak baza OSM. Czyli takowy skrypt widział bym jako pokazujący różnice pomiędzy wzorcem a OSM i to od użytkownika zależało by jak je zinterpretuje i co jak nawet ręcznie poprawi.

OSMOSE traktuje to jako błąd, bo jak ktoś chce w innym języku, to niech sobie kliknie ten inny język w wikipedii.
Jest o o tyle słuszne, że dzięki temu nie musimy się martwić o aktualność linków dla poszczególnych języków.

Swego czasu zgłosiłem na GitHubie pomysł, żeby przy relacjach, do których należy obiekt umieścić ikonki z linkiem do strony WWW i do Wikipedii (o ile takie tagi istnieją), przy czym link do Wikipedii miałby być “inteligentny”, tj. jeśli użytkownik ma listę preferowanych języków, a obiekt ma tag wikidata=, to na tej podstawie wyświetlany byłby artykuł w Wikipedii w najbardziej odpowiadającym użytkownikowi języku. I podobnie “inteligentną” ikonkę umieścić przy nazwie obiektu, jeśli ma on tag wikidata=.

Powspierajcie, podbijcie zainteresowanie pomysłem :wink:

Tak mnie przez noc przyszło do głowy, że można by temat załatwić tak jak i przy praktycznie wszystkich tego rodzaju przypadkach np. dla stacji benzynowych każdy rodzaj paliwa mamy wymieniony z osobna, dla dróg rodzaj dopuszczonego środka transportu etc. Analogicznie można by użyć np.
sport=multi
multisport:basketball=yes
multisport:soccer=yes

Zapewne uprościło by to narzędziom korzystanie z takiego rozwiązania, a rzecz jasna dla boisk przewidzianych pod jedną dyscyplinę pozostało by jak jest sport=[nazwa sportu]

  1. Potrzebuje informacji jak robić takie gładkie okręgi jak na przykładzie ronda w Szczecinie, to samo tyczy się łuków. Jaki to plugin?

Nie trzeba pluginu. Stawiasz dwa lub trzy węzły na obwodzie ronda i naciskasz Shift+O. A jeśli chcesz wyrównać już istniejące rondo, zaznaczasz je i naciskasz O.

Hint: Do tworzenia okręgów warto zmienić sobie wartość zmienną createcircle.nodecount na większą - ja np. mam ustawione 20

Tak jest w JOSM-ie, pytanie czy kolega nie używa przypadkiem iD (czyli edytora działającego w przeglądarce), a nie wiem jak tam się robi kółka. Warto w każdym razie wiedzieć, że to nie są prawdziwe koła, tylko wielokąty - ale jak się ustawi więcej wierzchołków, jak radzi Zbyszek, to wygląda bardziej koliście.

Kolega używa JOSM.

parking:lane=lay_by jak to rozumieć i czym to się różni od parallel ?

Mam pytania:

  1. Da się obracać obiekty typu ławki? Tak by były zorientowane zgodnie ze ścieżką?
    P.S. Dzięki za pomoc z tymi “okręgami” :wink:
    link do mapy: http://osm.org/go/0OBHRrCrU
    Screen:

  2. Czy krzewy, krzaki zaznaczać jako “zarośla” ?

Na domyślnej mapce nie ma takiej możliwości, poza tym ławki są zwykle tagowane jako punkty więc i tak nie mają orientacji.

Krzewy oznaczam właśnie jako zarośla. Wyjątkiem jest żywopłot, który ma własne tagowanie.

Na ile skopane są podkłady z Bing?
Edytuję czasem znane mi rejony spoza Polski, widzę że niektórzy obrysowują Bing tak jak jest, a inni z przesunięciem. O ile ze śladów GPS wynika że raczej nie powinienem nic kalibrować, to zachodzę w głowę czy mam rację czy nie.