Pytania początkujących

Zmienia i to sporo bo, gdy jakiś punkt posiada attraction=tourism to wyświetla się w kategorii “atrakcje turystyczne” w OsmAnd. I mamy wtedy wszystkie takie miejsca warte odwiedzenia pod jedną kategorią.
Przykład denotation=natural_monument czyli pomniki przyrody w wielu miejscach nie mają tego tagu a powinny.
W końcu drzewo mające kilkaset lat jest jakąś atrakcją a niby to tylko drzewo. (Często ciekawsze niż płatne i często odwiedzane miejsca turystyczne). Dodaję ostatnio takie pomniki w mojej okolicy i mnie zaskoczyło ile jest miejsc nie dodanych i nieodwiedzonych prze zemnie. Ponieważ większość wyszukiwarek pokazuje tylko najbardziej znane miejsca turystyczne
Kolejne miejsca to źródła rzek. Jeszcze znalazłbym sporo przykładów
A więc według mnie powinno się tak otagowywać wszystkie punkty które mają jakąś tam historię
również stary most po którym jeździła kiedyś kolej wąskotorowa.
A najepiej aby attraction=tourism był automatycznie dodawany gdy jest dodany tag (denotation=natural_monumen itd). Uniknęło by się pomijania wtedy tego
W dodatku każdy z tych punktów powinien zawierać link do zdjęcia, aby ułatwić jego znalezienie i ogólnie zaciekawić.
Idąc takim tropem myślenia stworzyła by się naprawdę pokaźna baza ciekawych punktów offline

Co jest atrakcją turystyczną w regionie jest rzeczą umowną.
Z pewnością jest co co umieszcza się ma mapach turystycznych i co przyciąga do tych obiektów turystów.
W mieście pełnym atrakcji ktoś może małe pomniki pomijać a w głuszy leśnej nawet postument po zniszczonym pomniku jest atrakcją.
Czyli autor obiektu niech robi co chce a jak ktoś inny doda tag atrakcji to od przybytku głowa nie boli, bo co dla jednych jest atrakcją nie musi być dla wszystkich.
Ale na osm panuje chamstwo, że są tacy co roszczą sobie prawo decydowania za autorów co jest atrakcyjne i kasują ten tag, bo akurat oni w tych obiektach nie gustują i nigdy by z drogi pod taki obiekt nie skręcili.
Dziwi że wiele atrakcji, w tym wspomniane przez Ciebie pomniki przyrody, nie doczekały się renderingu.
Maperzy wskazują je przez name i to też jest kasowane. Co ciekawe byli tacy co publicznie się odgrażali, że pokasują pomniki przyrody ze stylu podstawowego.
Byli też tacy co grozili pokasowaniem atrakcji historycznych niby, że OSM to nie mapa historyczno-turystyczna.
To świadczy albo o obłędzie tych osób, albo o braku zasad kto komu i co może kasować.
Zatem nie dziw sie że w takiej atmosferze ludzie przestali dodawać atrakcje turystyczne bo oni wiedza gdzie one są a pokazywanie innym nie ma sensu jeśli render nie pomaga a wandale to mogą skasować z mapy.
Różnym ludziom się różne rzeczy nie podobają, jednym miejsca bitew, innym tablice pamiątkowe, innym nieczynne dworce czy linie kolejowe itd.

Atrakcje turystyczne były podbijane na stylach głównych tzn. wyświetlały się chyba o jeden zoom wcześniej i grubszą czcionką.Nie pojęte, że są ludzie którzy wolą mapę POI np. sklep u Lusi czy OTZRM.sp.z.oo, niż atrakcje.Takie ingerencje powinny być zabronione bez konsultacji z autorem czy społecznością.
Sądzę, że w przyszłości na komputerach stacjonarnych będą dominować mapy wektorowe gdzie odbiorcy będą konfigurować co chcą filtrować i co wizualizować w zoomie jaki im odpowiada

office=property_management

Przypuszczalnie to rezultat Kopiuj-Wklej. Lepiej usunać (wciaż tam jest), bo taki tag, nawet na relacji jest aktywny i może być widziany przez jakiś render.

Na historię to mamy klucz “historic”.

Jest to raczej prosta droga do otrzymania śmieciowej bazy danych. Takiej, w której liczba obiektów z tym tagiem jest tak duża i tak różnorodna, że nie da się z niej korzystać. Przynajmniej do czasu rozbudowy narzędzi korzystających z takiego tagu (np. dodanie filtrów).

Wikipedia ma zasadę (nie pamiętam linku do niej), że jako atrakcja turystyczna może zostać opisany obiekt, który występuje w ogólnych przewodnikach turystycznych. To eliminuje spory między edytującymi i zapewnia sensowność listy atrakcji dla typowych turystów.

W OSM nie ma takiej zasady i właściwie panuje dowolność w nadawaniu tego tagu. Ale też nie zauważyłem, by było to jakoś nadużywane. Np. w centrach starych miast wcale tak nie jest, że każda kamieniczka ma tourism=attraction.

Oj, panuje. Mógłbym wskazać wiele przykładów, również na forum.

Taka specyfika OSM. Tu nie ma właściciela obiektu, który by nim rządził.
Każdy może edytować i każdy może poprawiać dowolny obiekt.
Co oczywiści prowadzi czasem do różnicy zdań. W OSM jest to rozwiązane poprzez weryfikację - w terenie lub przez podanie źródeł. Wszelkie subiektywne opinie w takim starciu przegrywają.
Mapowanie na zasadzie “tak uważam” to nie w OSM.

Renderują się pięknie.
Może masz niewłaściwy render?

Pytanie: jak w szybki sposób dowiedzieć się jaki numer kafelków ma dany rejon w OSM? Tak aby łatwo wczytać dany rejon (kwadracik/kafelek) do JOSM? Wczesniej dało się klinąć prawym i wiedziałem jaki kafelek ma adres… teraz nie da się.

Otóż nie. Sam tag denotation=natural_monument nie powoduje, że jaki kolwiek render taki obiekt wyświetli. Dla przykładu dla http://www.openstreetmap.org/node/3704749535 widać dopiero na z19 i to tylko dlatego, że dodany jest do niego tourism=attraction

Pamiętam przykład domu w którym swego czasu mieszkał Hitler oznaczonego jako atrakcja turystyczna i jakie kontrowersje były z tym związane czy należy ten obiekt jako atrakcję oznaczyć. Co by nie powiedzieć to dla pewnej grupy odbiorców taką atrakcją jest czy się to komuś podobało czy nie.

Na wiki w artykule o office=estate_agent jest napisane:

Samo office=estate_agent wystarczy, nie widzę potrzeby tworzenia nowego znacznika.

Co zrobić gdy jest boisko do gry w piłkę nożną i na tym samym boisku możliwość gry w koszykówkę?

sport=multi
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dmulti

albo sport=soccer;basketball

sport=soccer;basketball - tak robiłem dotychczas.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dmulti wspomina że wymienianie sportów jest lepsze niż sport=multi

Tylko, że na boiskach szkolnych uprawia się wiele sportów, a trudno do wszystkich w tym tych rzadko uprawianych malować linie.

Stosowanie:
key=value;value;value niesie z sobą pewne problemy z renderowaniem.
Było to przerabiane wcześniej i nie jest zalecane.
Oczywiście można stosować, ale jakie to ma odzwierciedlenie praktyczne?
Wielokolorowość? zestaw ikonek?

PS Obserwując odwzorowania w rożnych mapach, praktycznie, tylko pierwsza wartość jest odwzorowana, w postaci koloru, lub ikonki.
Także wpisywać wartości możemy jakie tylko przyjdą nam na myśl. I co z tego?

Ale to tylko świadczy o ułomności autora/ów stylu/styli. Najprostsza implementacja to zamiast

WHERE key='value'

wystarczy użyć

WHERE key LIKE '%value%'

G.

PS. Ja bardzo proszę — nie mapujmy pod render. I nie uczmy tego innych. Bo to bez sensu.

O ile nie masz odpowiednich indeksów (rozszerzenie pg_trgm), to jest to wolna operacja.
Chyba lepszy jest skrypt Lua do transformacji tagów, który umożliwia osm2pgsql.

Wpisanie wielu dyscyplin jest OK, ale chyba szybciej mnie kaktus na ręce wyrośnie nim zobaczę prawidłową implementację rendera dla każdej możliwej kombinacji boisk sportowych wyciągniętych z takiej kombinacji key=value;value;value gdzie w każdej pozycji możemy mieć różne sporty w różnej kolejności a przecież wyciągnięcie danych to tylko początek. Później jeszcze coś z nimi trzeba zrobić.
Osobiście daje multi i tak go na renderze nie widzę, więc trudno powiedzieć że to pod render.

Zastosowanie jakie widzę dla wielu wpisanych dyscyplin to gdzie przy takim wpisie pojawi się ikona “multi” oraz dymek z wymienionymi dyscyplinami, ale nigdzie nic podobnego nie widziałem wdrożonego.

Oczywiście, obaj macie rację. Ale tu nie o szybkość chodzi. A o pryncypia niesugerowania się sposobem wyświetlania na osm.org.

Na mapie (powiedzmy 1:75 000 - 1:10 000) wystarczy zaznaczenie boiska jako takiego. I nie ma znaczenia, czy ono jest do piłki nożnej, czy siatkowej. Dzieciaki z pobliskiej wioski/osiedla i tak wiedzą, gdzie się chodzi grać (gdy już ktoś je od kompa oderwie). Tagi odpowiadające dyscyplinom przydadzą się na mapie dedykowanej dyscyplinom/miejcom do gry/wyszukiwarce.

Jako sposób na zwizualizowanie przychodzą mi na myśl mapy samochodowe z lat 80’tych, gdzie przy miejscowościach umieszczone były ikony CPN, kempingu, pola namiotowego itp… A Anita Graser podała przykład, jak to uzyskać w QGISie: https://anitagraser.com/2016/03/19/creating-dynamic-icon-series/

Pozdrawiam,
Grzesiek

Obalam.
http://osmapa.pl/w/przyroda/?lat=49.83566&lon=22.11062&zoom=16&ol=D

Nie wystarczy, bo jedna wartość jest ogólna, a druga szczegółowa.
To taka sama różnica jak między shop=yes a shop=<konkretna wartość>.
Poza tym w Polsce jest rozróżnienie między agentem nieruchomości a zarządcą nieruchomości. Warto mieć je także w tagach.

Wpisywanie listy sportów ma na pewno sens przy wyszukiwaniu - na przykład jeśli chce się znaleźć/policzyć/wyrenderować boiska do piłki nożnej to sport=football;basketball jest jednoznaczne - a sport=multi nie.

Właśnie, to jest główna różnica w odmiennych stanowiskach.

Pomijam kilka osób które mapują pod swoje potrzeby. Czyli tak zwani “wolni strzelcy” , którzy utrzymują się z opracowywania map na konkretne zamówienie, korzystając z bazy danych osm.org

openstreetmap.org jest tą mapą pod którą mapują prawie wszyscy, gdyż tylko ją widzą.
Na przykład w Yanosiku, w Krakowie - https://www.mapakrakow.pl/ i inne podobne.
Także, pisanie o robieniu pod render jest mylące.
Praktycznie, to my wszyscy mapujemy pod openstreetmap.org i tam właśnie spodziewamy się zobaczyć “naszą twórczość”.
Jaki byłby sens opisywania różnych obiektów, których, jako tylko przeciętni edytorzy, chyba, nigdy nie zobaczymy.

Rozumiem, że któryś z “wolnych strzelców” potrzebuje jakieś tagi aby je pokazać klientowi.
I tu powinni wykazywać się uczciwością a nie prowadzić podchwytliwych dyskusji.
Czyli nie wstydzić się poprosić o jakieś tagowanie dla nich. Na pewno znajdzie się kilka osób którzy docenią szczerość i zrobią to chętnie.
Dobrze byłoby aby się nie krępowali i utworzyli wątek w którym podawaliby linki do swojej twórczości.

Podejrzewam, że poprawiło by to jakość mapowania oraz powiększyłaby się ilość edycji przez nowicjuszy.
Warto się nad tym zastanowić.