Prośby o zmapowanie/poprawę

Jeśli by ktoś mógł usprawnić trasę przebieg rozebranych torów Kolei leśnej OTL Zagnańsk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_le%C5%9Bna_OTL_Zagna%C5%84sk

Łączna Długość linii ok. 93 km

Na tej stronie na samym dole jest plik gpx który pokazuje przebieg wszystkich odcinków rozebranych torów
(Wystarczy wczytać go w JOSM)
http://sst.org.pl/blog/kolej-lesna-otl-zagnansk/

Co poprawić:

  • dodać do każdego z odcinków (railway=abandoned) tag wikipedia=pl:Kolej leśna OTL Zagnańsk
  • istnieją wyrysowane drogi/ścieżki które idą po trasie rozebranych torów i nie mają tagu railway=abandoned więc należy go dodać w tych miejscach
  • ogólnie poprawić/dodawać przebieg rozebranych torów sugerując się podkładem ISOK, gdyż doskonale widać z niego ich przebieg
  • inne zauważone błędy

Czy można prosić o sprawdzenie błędu w Dęblin ulica Warszawska pomiędzy ulicami 1 Maja a Okólna. Jadąc od Kozienić nawi zamiast prosto (na openstreetmap.org _ samochód OSRM także) walić do DW17 każe ominąć Warszawską na tym odcinku. Jakoś nie potrafię znaleźć błędu który to powoduje. Przy samochód Mapzen jest OK. https://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=51.5557%2C21.8210%3B51.5709%2C21.8900#map=14/51.5633/21.8554&layers=N
Czy błąd ten powoduje rzeczka Irenka jako przepust i DW48 jako most?

Jedyny błąd jaki znalazłem to ten:
highway primary
lanes 3
maxaxleload 10
maxspeed 50
maxspeed:backward 2
maxspeed:forward 1

name Warszawska
note m. Dęblin
ref 48
source http://ump.waw.pl/ retrieved 12:29:37 03/17/09 (UMP-Lublin/src/DEBLIN.ulice.txt)
source:maxaxleload Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 września 2012 r
source:maxaxleload:url http://dziennikustaw.gov.pl/du/2012/1061/D2012000106101.pdf
source:maxspeed PL:urban
surface asphalt
turn:lanes:backward left|through;right

Zapewne miało być "turnlanes:" zamiast "maxspeed: " Strzelam,że navi stwierdziło, że nie ma się co poruszać drogą na której jest takie ograniczenie prędkości a pewnie "maxspeed:* " ma precedens nad “maxspeed=50”

lanes:*

Nie tam miało być lanes:backward/forward=x - to poprawiłem.

Zgadza się, generalnie ulica jest trzypasowa, z wyłączonym pasem środkowym. Powinno być lanes=3; lanes:forward=1; lanes:backward=1.
Zmienia się tylko lanes:forward lub lanes:backward w rejonie skrzyżowań, gdzie dochodzą turn:lanes. Nie znalazłem niepołączonych odcinków, więc być może wystarczy zaczekać aż OSRM odświeży swoje dane - a to zwykle zajmuje mu około tygodnia.

Witam,
jestem jakby świeżak, stąd mam pare wątpliwości zanim dokonam jakichś ewentualnych szkód na mapie :wink:
Jest sobie przykładowy obszar mapy Gorzowa Wielkopolskiego:
https://www.openstreetmap.org/query?lat=52.74022&lon=15.23181#map=16/52.7378/15.2389
a na nim wiele obiektów otagowanych jako amenity=hospital
Gorzów ma tylko jeden szpital, natomiast obiekty, które widnieją na mapie jako “szpitale” to z reguły przychodnie, żłobki - generalnie instytucje związane ze służbą zdrowia.
Według mnie (ale zaznaczam ponownie że jestem świeżym maperem) do oznaczania np. przychodni (nie wspomnę o żłobkach) są bardziej odpowiednie tagi: doctors albo clinic na przykład.
Widząc jednak rozsiane szpitale po całym mieście zaczynam mieć wątpliwości, czy aby mój tok rozumowania jest prawidłowy.

Czy mogę poprosić o wytłumaczenie, dlaczego takie tagi, a nie inne są przypisane do tych obiektów, których się czepiam?
lub
Jeżeli te tagi są błędne to bardzo proszę o wpłynięcie na ich poprawienie.
Nie chciałbym zaczynać swojej drogi jako mapera od poprawiania jakiegoś doświadczonego użytkownika, tym bardziej nie chciałbym zepsuć wieloletniej pracy innych.

Pozdrawiam!

W Gorzowie Wielkopolskim balrog-kun daawno temu zrobił import budynków z danych powiatowej geodezji. Trochę na wyrost wszystkie budynki, które miały funkcję “Ochrony zdrowia, opieki socjalnej” dostały amenity=hospital. Tego się dowiedziałem patrząc np. tutaj:
http://osm.mapki.com/history/way.php?id=193966173

Jeśli coś jest nie tak, to śmiało zmieniaj.

Żłobek to mniej więcej to samo co przedszkole tylko z większymi wymaganiami bo dla mniejszych dzieci. Dlatego oznacza się je jako ‘‘amenity=kindergarten, nursery=yes’’.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:nursery

@RicoElectrico @ndmystko dzięki za info!
Zatem w wolnej chwili wezmę się za edycję.

jeden maper ostatnimi dniami przerysował przystanki w Rzeszowie i umieścił je na środku drogi jak tu http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.00725/21.99973. Czy to tak ma być? Jak dla mnie śmierdzi mapowaniem pod jakąś apkę.

Kwestia jak oznaczył.
a. highway=bus_stop
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dbus_stop#Miejsce_zatrzymania_si.C4.99_pojazdu
b. public_transport=stop_position
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:public_transport%3Dstop_position

Czyli jednak przedobrzył. Napisałem mu http://www.openstreetmap.org/changeset/49520338 i liczę że poprawi.

Nie widzę powodu aby tagować żłobki jak przedszkola, bo to robi zamieszanie.
Tyle w nich podobieństwa co w szkołach podstawowych i gimnazjach.Przedszkola to edukacja a żłobki to służba zdrowia.Istnienie pielęgniarek nie jest żadnym kryterium rozpoznawczym a jedynie wiek. Są owszem pielęgniarki, bo to służba zdrowia.
U mnie w szkołach nie było pielęgniarek ale niebawem na skutek gier politycznych się pojawią, co w temacie definicji szkoły niczego nie zmienia.
Jeśli w innych krajach chcą wrzucać do wspólnego worka lub odwrotnie rozdzielać na zerówki, oddziały szkolno-przedszkolne czy wg swoistej systematyki, to niech sobie robią po ichniemu.
W Polsce rozdział jest zdecydowany o czym świadczy sama nazwa.Przedszkole to jest coś między żłobkiem i szkołą.
To nie są hotele dla dzieci wg wieku, a przedszkole realizuje pewne zadania.
Nie ma tagu dla żłobków, to nie ma.Nie ma na tysiące rzeczy. Wystarczy name albo inne zestawy jak amenity=childcare jak ktoś już musi robić jakieś statystyki.Żłobki i przedszkola są numerowane więc nie wiem dlaczego miałyby być duble numerów.
Wzdraga mnie jak widzę ikony przedszkoli na żłobkach i właśnie zaczyna ich przybywać.

Masz prawo do swojego zdania :slight_smile:

Właśnie się nad tym zastanawiam jak tagować żłobki i bez dyskusji na liście Tagging się nie obejdzie. amenity=childcare jest już dość popularne, ale oznacza ogólnie opiekę nad dziećmi (można się przy tym zastanawiać, czy to nie powinno być w ramach social_facility zamiast amenity). Kindergarten może oznaczać cały etap “pre-school”, ale są też świetlice dla dzieci w wieku szkolnym i to na pewno nie są przedszkola, więc jakieś *=childcare jest potrzebne. A żeby oznaczyć żłobek potrzebna by była definicja co to jest, a co to jest kindergarten - bo to nie jest problem tagowania tylko w Polsce. Jeśli żłobek byłby childcare, to jest to bardzo specyficzny rodzaj childcare i dobrze, żeby się np. od świetlic odróżniał, tak jak obecnie sugerowane jest żeby odróżniał się od przedszkola przez nursery=yes.

W sumie to dość prosta zasada i można by się jej trzymać, ale z drugiej strony wprowadzając specyficzny pojedynczy tag będzie dodatkowym uproszczeniem oznaczania. Tak mnie przyszło na myśl, że jak mamy hotel dla psów to przecież wymyślono amenity=animal_boarding zamiast stosować tourism=hotel i np. dogcare=yes :stuck_out_tongue: Do tego na tyle niewiele obiektów jest w ten sposób oznaczone, że faktycznie można by to jeszcze zmienić.

A jak nastąpią zmiany i nie będzie w części pielęgniarek to będziemy dalej tagować przez nursey?
Pojawia się wiele prywatnych placówek głównie przedszkoli, więc jak w prywatnych żłobkach nie będzie obowiązku pielęgniarek to kto to posprząta?
Może warto zawczasu dopracować szablon, które placówki są samorządowe a które prywatne lub jakiejś organizacji czy fundacji np. Caritasu.Warto też uwzględnić fakt, że nowe np.przedszkola często wypełniają lukę i są czyś między przedszkolem a przechowalnią na godziny, czyli czynne do wieczora lub w dni wolne. Inny dość istotny aspekt to istnieje podział na placówki zwykłe i integracyjne. Ja to rozumiem, że też dla dzieci niepełnosprawnych.

To nie tak. Zarówno żłobek jak i przedszkole to placówka opiekuńcza, zajmująca się dzieckiem gdy rodzice są w pracy. To odpowiada angielskiemu słowu childcare. Przedszkole realizuje funkcję edukacyjną w znikomym stopniu. Żłobek nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia bo jeśli dziecko dostanie kataru to pracownice dzwonią po rodzica, żeby je zabrał bo pozaraża zdrowe dzieci. Tak samo jest w większości przedszkoli. Piszę o instytucjach samorządowych ale te prywatne też istnieją tylko po to aby rodzice mogli pracować.
Pielęgniarka lub położna jest wymagana w żłobku dopiero powyżej 20 dzieci:
http://zielonalinia.gov.pl/zlobek-i-klub-dzieciecy-33256

Jak nie jak ma.
Jeśli przedszkole chce coś wspólnie zrobić z pobliskim żłobkiem to nie może, bo podlegają pod inne wydziały w UM i są inaczej finansowane.
Placówki edukacyjne są finansowane z budżetu państwa.Kierownictwo żłobka nie może sobie robić co chce a musi realizować program edukacyjny przystający do programu szkolnego. Ma to spory wpływ na rekrutację do szkół, które chcą wiedzieć do jakiego przedszkolna dziecko chodziło.Wiąże się to też z projektem zerówek.
Jakoś przedszkola łącza w zespoły ze szkołami a nie słyszałem aby gdzieś połączyli przedszkole i żłobek choć byłoby to logiczne jeśli dziecko jest z osiedla.Takie duperele na OSM mają tagi że należy oczekiwać, że żłobki swoje też dostaną, bo są to dość liczne obiekty a ich lokalizacja interesuje rodziców.
Sam wskazujesz, że granicą dla pielegniarek jest liczba 20 dzieci więc już prosta logika nakazuje nie identyfikować żłóbków za pomocą tagu nursey.
Idę o zakład, że w innych kulturach żłobki nie muszą mieć pielegniarek natomiast granica wieku jest zbliżona tzn dziecko jest już w miarę samodzielne i potrafi się porozumiewać a tego warunku nie spełniają wszystkie 2 -latki.
Nie ma się co zastanawiać tylko wybrać z propozycji taki tag, który da się w przyszłości odfiltrować i zmienić na zaakceptowany.Sytuacja, że ktoś opuści uzupełniający tag i pozostanie przy głównym mylącym, jest nie do zaakceptowania i burzy zasadę rozbudowywania tagów podstawowych. Zatem kindergarden nie nadaje się na tag podstawowy do opieki nad dziećmi.

Ja oczywiście nie akcentuję funkcji edukacyjnej nad opiekuńczą i zgodziłbym się na tag główny “opieka nad dziećmi” ale skoro forma organizacji instytucji jaką jest szkoła (tag) zbiera do kupy tyle poziomów edukacji to i dla przedszkoli trzymajmy się podziałów instytucjonalnych. Śmieszą mnie często podawane w życiorysach miejsca uczęszczania do przedszkoli.
Ostano jak usłyszałem to w TV, to myslałem, że to żart ale tak ludzie podają chcąc chyba wykazać związek z miejscem czy społecznością.

Ja słaby jestem z języków toteż nursery kojarzyłem ze szkółką np leśną czy pielęgniarkami/zakonnicami. Nie wiem czy nie używają tu baby-farm. Jeśli jednak nursery wykorzystywane jest do żłóbków to pasuje na tag główny. Zmyliło mnie to łączenie nursery z kindergarden, bo tego nie rozumiem skoro kindergarden w kilku językach jest przyporządkowywane tylko do przedszkoli.