OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Ostatnio korzystałem z wersji OsmAnda poniżej numerka 2.0. Obecnie zainstalowałem wersję 2.6.3 i zauważyłem pewien problem. Mianowicie we wersji <2.0 po włączeniu wtyczki “Mapy online” była możliwość ustawienia parametru “Min. zoom dla mapy wektorowej” pozwalającego na automatyczne przełączanie się mapy wektorowej na rastrową i odwrotnie w zależności o zoomu. W wersji 2.6.3 (a może i wcześniejszych) już tego nie ma. Bardzo mi tej funkcji brakuje, ktoś z kolegów wie co się stało? Chwilowa niedoróbka czy już tej funkcji nie będzie? :confused:

Dzień dobry.
Jestem tu nowy, ale OsmAnd używam od kilku lat (offline). Kiedyś zauważyłem, że przy oddalaniu szybko przestaje się wyświetlać zawartość mapy. Myślałem, że to przypadłość zmiany na nowszą wersję osmand, ale ostatnio szukając czegoś na mapie w pobliżu granicy okazało się, że starsza mapa Słowacji się wyświetla a nowsze Czech i Polski już nie. Myślę, że gdybym wgrał nowszą mapę Słowacji stanie się tak samo. Bez sensu byłoby więc szukać starszych map więc może jest możliwość wyświetlania przy większych oddaleniach?

Pozdrawiam.
PS. Coś się stało ze stroną openstreetmap.pl? Strona nie działa, “Przekroczono limit czasu połączenia”.

https://drive.google.com/file/d/0B-EpUiyFTL5TRnFpbElJZEJLdU45RmZhWEFvdzdmdTlyTV93/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-EpUiyFTL5TM1R0MEFUcXBDd3U3QmtWSlg4TFZBVXRvTk5N/view?usp=sharing

Witam

Posiadam OsmAnd na swoim telefonie lecz zakupiłem nowy i moje pytanie jak przenieść moje miejsca mam tam zapisanych sporo współrzędnych i z tąd moje pytanie jak je przenieść na nowy telefon.

Wejdź w ustawienia ogólne OsmAnda. Na dole powinien mieć pokazane ścieżkę folderu w którym przechowuje mapy i inne rzeczy. Domyślny plik z ulubionymi to favourites.gpx, skopiuj go sobie na nowy telefon.

Najczęściej to jest /storage/emulated/0/Android/data/net.osmand/files w przypadku pamięci wewnętrznej, analogicznie dla karty SD oprócz innej części przed /Android/.

Nie wiem, czy wbiłam się problemem w ten wątek, ale w razie czego administrator czuwa :slight_smile:
Zmieniłam OsmAnd Free (2.5.4) na Plus (2.6.5), ściągnęłam nową mapę Polski (01.05.2017) i ikony na mapie wyświetlają się na białym tle, nie widać symbolu ikony. Styl mapy OsmAnd - taki sam mam w wersji free i tam ikony wyświetlają się OK. Czy problem tkwi w programie czy w wersji mapy?

Skróciłem nieco komendy które wypowiada OsmAnd, tak aby były bardziej zwięzłe przez co mniej denerwują

Przykład: nie ma potrzeby np. aby wymawiane było “skręć” wystarczy samo w lewo, lub wystarczy kilometr zamiast jeden kilometr

Testowane na wersji OsmAnd 2.5.6

Co zmieniłem:
Długość trasy to > Długość trasy
jej długość to > długość
skręć w lewo > w lewo
skręć ostro w lewo > ostro w lewo
skręć lekko w lewo > lekko w lewo
skręć w prawo > w prawo
skręć ostro w prawo > ostro w prawo
skręć lekko w prawo > lekko w prawo

Przygotuj się do wjazdu na rondo > Za chwilę rondo
następnie > potem
następnie dotrzesz do celu podróży > za chwilę dotrzesz do celu

przekraczasz dozwoloną prędkość > przekraczasz prędkość

Utracono sygnał GPS > Utracono GPS
Odzyskano sygnał GPS > Odzyskano GPS
znajdowałeś się poza trasą przez > byłeś poza trasą przez

około jeden kilometr > kilometr
około jedną milę > milę

przewidywany czas to > dotrzesz za
jedna godzina > godzinę
mniej niż minuta > mniej niż minutę
jedna minuta > minut

jesteś u celu podróży > osiągnięto cel

usunąłem też denerwujące i niepotrzebne komendy: " trzymaj się prawej strony i trzymaj się lewej strony"
oraz “Nowa trasa wyznaczona”.

http://www66.zippyshare.com/v/ytKFTAfh/file.html

Pobrany pliczek “_ttsconfig.p” wrzucamy do takiej lokalizacji:

Komputer*Nazwa twojego telefonu*\Card\Android\data\net.osmand.plus\files\voice\pl-tts
(U każdego może być nieco inna)

I podmieniamy.
Wcześniej warto zrobić kopię oryginalnego pliku “_ttsconfig.p”

Można oczywiście sobie według własnego uznania modyfikować :slight_smile:

Fajny pomysł choć raczej nie ma szans by do oficjalnego repozytorium te zmiany trafiły gdyż jak ktoś usłyszy “w lewo” to jeszcze nie będzie wiedział czy ma tam skręcić czy popatrzeć :slight_smile:

Jak to niepotrzebne?

Mnie często te komunikaty wprowadzały w błąd. Teraz nie pamiętam miejsc ich uruchamiania. Ale wolę gdy mi nie mieszają podczas jazdy.
Po drugie im mniej komunikatów tym bateria dłużej wytrzymuje i nie uruchamia się niepotrzebnie ekran. Po co mi komunikat o nowo wyznaczonej trasie na przykład? Zbędne komunikaty dodatkowo rozpraszają podczas jazdy, bo wymuszają jakby spojrzenie w ekran.
Mi potrzebne są tylko istotne i zwięzłe komunikaty.

Jak ktoś chce może sobie nawet ustawić “Proszę teraz łaskawie skręcić sobie w prawo” :slight_smile:
Mi wystarcza “w prawo”. Jak już to najlepsza i najkrótsza forma to “teraz w prawo”
Skręć w prawo brzmi dla mnie zbyt pospolicie

Od jakiegoś czasu właśnie coś mi nie pasowało w domyślnych komunikatach i postanowiłem sobie sprawdzić czy by się nie dało ich zmienić.
Dobrze że chociaż te ważne dało się w miarę zmodyfikować.

Nadal wymowa komunikatów jest czasem błędna. (Składnia się nie zgadza) Ale to już chyba siedzi głębiej w OsmAnd
I brakuje jeszcze sporo opcji, które by mogły być ciekawe w opcjach ostrzegania głosowego. Np. ostrzeganie przed złą nawierzchnią itp.

Na razie modyfikacja dotyczy opcji syntezowanych komunikatów. Zaraz będę sprawdzał opcję nagraniową

Potrzebne, ale często błędne i w efekcie denerwujące. O ile dobrze pamiętam przyczyną tego jest brak tagu lanes na drogach dochodzących/odchodzących od drogi, którą jedziemy.

Przeniosłem wpis https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=649981#p649981 do odpowiedniego wątku. :slight_smile: Jakoś nie zauważyłem go wcześniej.

Powtórzę pytanie: Czy Wam też nie wyświetla się zawartość ikony symbolu na nowej mapie np .Polski: kolorowa otoczka, biała zawartość, brak ikony symbolu.
Zmieniłam OsmAnd Free (2.5.4) na Plus (2.6.5), ściągnęłam nową mapę Polski (01.05.2017). Czy problem tkwi w programie czy w wersji mapy?

Sprecyzuj bardziej co to wg Ciebie jest “ikona symbolu”. Korzystam z plusa, ale nie wiem o co ci chodzi.

“ikona symbolu” np: hotel, restauracja. Jest tylko kolorowe obramowanie i w środku białe tło. Na maksymalnym zoomie coś tam widać pod spodem: “łożko”, “nóż i widelec”, ale trzeba bardzo chcieć to zobaczyć.
POI wyświetlają się poprawnie.
Załączam próbkę:
https://www.dropbox.com/s/uguo8qroln5hwns/Screenshot_2017-06-23-08-07-04.png

U mnie wersja 2.6.5 wygląda OK.
https://drive.google.com/open?id=0B6UEsBgivQtcQS1qc0hFU01BbFE
Może trzeba wyczyścić pamięć podręczną aplikacji?

czyli?
możesz mnie pokierować?

To tylko moje przypuszczenie, ale warto sprawdzić. Wejdź w ustawienia smartfona: aplikacje/OsmAnd+/pamięć/wyczyść pamięć podręczną.
Strzelam na oko, bo nie znam Twojej platformy - czyli typu smartfona i wersji OSa. Od biedy, zawsze możesz spróbować przeinstalować aplikację, ale podczas deinstalacji musisz usunąć pamięć podręczną, wyczyścić dane aplikacji, wymóc zatrzymanie i dopiero odinstalować. Pozbędziesz się w ten sposób starych danych z ustawieniami. Dla pewności wszelkiej możesz potem fizycznie usunąć katalog w którym aplikacja była zainstalowana. Można to zrobić np CCleanerem, albo przy pomocy jakiegoś exploratora.

Pomogła dopiero ponowna pełna instalacja + nowe pliki z mapami.
Dzięki za pomoc:)
a platforma to Android 6.0.1

WItam,
Może ktoś z szanownych użytkowników Osmanda zna blaski i cienie korzystania z tej nawigacji w Chinach?
Będę wdzięczny za każdą informację.

Pobrałem z Google Play OSMand na androida. Pobrałem mapę Polski. Są na niej szlaki turystyczne, ale nie widzę możliwości ustawień tak, żeby nawigować po tych szlakach.

Proszę o info czy jest to możliwe.
Jeśli tak to jak to zrobić ?