W premium podoba mi się aberracja chromatyczna dzięki której łatwo rozpoznać rozlane czerwienią czerwone znaki nawigacyjne na morzu/jeziorach. Niestety z zielonym już gorzej.
Nawet logiczne
to że można kalibrować to wiem i z założenia nie jest to aż tak trudne, ale kalibracja w rękach laika jak ja wcale nie daje gwarancji kalibracji 1:1 zwłaszcza że podkład Geoportalu jest tworzony pod inne odwzorowanie niż DG. Co prawda prace w JOSM nad automatycznym przeliczaniem odwzorowań trwały, ale nie wychwyciłem na ile to już jest gotowe.
Nie bądź taki skromny
Generalnie z kalibracją jest różnie, ale zazwyczaj wyrównanie w jednym miejscu można użyć kilometr, a czasem i 10 kilometrów dalej. Po prostu wystarczy sprawdzić empirycznie, czy zostało zachowane.
Inne odwzorowanie nie ma znaczenia, bo same błędy przeliczenia współrzędnych i tak są niewielkie. Przypominam, że jeśli rysujesz z Geoportalu to i tak jest konwersja, bo w OSM współrzędne są przechowywane w WGS 84 (EPSG:4326).
Sytuacja jest dokładnie analogiczna, jak rysowanie z Binga, ba - nawet źródło danych jest to samo
Kolejna aktualizacja Ortofotomapy, stan na maj 2017.
Źródło: http://www.codgik.gov.pl/index.php/zasob/ortofotomapa.html
Na tę chwilę zdjęcia nie zostały jeszcze wgrane. Sprawdziłem kilka obszarów i bez zmian.
Ciekawe kiedy zaktualizują te od żółtego w górę? Na zachodzie świeższe są podkałady od DigitalGlobe w wersji standard
Widać wyraźnie, że dolnośląskie i opolskie dostało dużo gorsze orto niż miało w 2014 r
Było piksel=0,1 m a teraz jest 0,5 m czyli piksel 25 razy większy.
Nie dałoby się korzystać ze starych orto?
http://www.codgik.gov.pl/images/probki_danych/WF/ORTO/mapki/orto_piksel.jpg
Ja nie wiem, czy się tym sugerować. Jeśli w Trójmieście nowe orto będzie takie samo jak na Trójmiasto.pl, to jest bardzo dobra jakość. Może to jakiś błąd.
A to heca. Na WMS-ie już jest nowe orto Geoportalu. I rzeczywiście rozdzielczość nie powala. Ale zauważyłem bardzo ciekawą rzecz. Porównałem je z tymi, które posiada Trójmiasto.pl (od MGGP Aero z 2016 roku). Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby były zrobione w bardzo krótkim odstępie czasu (minuty…godziny - zmienia się tylko część zaparkowanych samochodów), jest inny kolor (Geoportal ma gorszy kontrast z kremowym zabarwieniem w cieniach, zupełnie jak filtr z Instagrama ) oraz inna perspektywa budynków.
Wynegocjowali otrzymanie jakichś odpadków czy co? Z chęcią bym się dowiedział jak to działa.
Edit: Sytuacja z samochodami jest w Gdyni. W zachodniej części Rumi oraz Gdańsku odstęp czasowy musiał być większy. To dziwne, bo teren zaktualizowany w Geoportalu w ramach tej samej kampanii obfotografowywania (celowo nie mówię pojedynczego nalotu) jest bardzo duży.
https://gis.um.wroc.pl/nowosci/441
“Z uwagi na, wynikające z braku wymaganych warunków atmosferycznych, opóźnienie w wykonaniu nalotów, Gmina odstąpiła od wykonania umowy na ortofotomapę »
Zgodnie z specyfikacją przetargu naloty winny być wykonane do 15 kwietnia 2017.
W opinii zamawiającego, wykonanie ortofotomapy o, określonych w SIWZ, wysokich parametrach technicznych, w okresie silnego rozwoju wegetacji roślin nie leży w interesie publicznym.”
Cześć,
Podrzuciłby ktoś działający JOSM-link do katastru? Kiedyś miałem działający, ale poszedł się kochać…
G.
Co to za serwis bo na OSS widzę że maperzy powołują się na niego
http://www.intelligence-airbusds.com/
Wczoraj mieli 10 urodziny i mapy sprzedawali za 10% ceny.
Ciekawe są też modele trójwymiarowe terenu robione z kilku kątów patrzenia satelity więc chyba inna zasada niż nasze lidarowe.
Są chyba darmowe sample do pobrania po wypełnieniu formularza z podaniem celu użycia.
Od pewnego czasu nie działa mi warstwa WMS obrysów budynków w e-mapa. Czy ktoś ma podobny problem?
Nie czekając na odpowiedź skontaktowałem się z firmą GEO-SYSTEM. Miałem okazję rozmawiać z prezesem, panem dr hab. inż. Waldemarem Izdebskim.
Okazuje się, że zmienił się adres dla powiatu, który edytowałem ale, co jest dużo ciekawsze - jest zbiorcza usługa dla budynków oraz infrastruktury, która agreguje dane z różnych powiatów (jeszcze nie wszystkich).
Poniżej adresy:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu
Dodatkowo link do ciekawej publikacji p. Waldemara Izdebskiego na temat infrastruktury danych przestrzennych w Polsce:
Obrysy nie nadają się do importu, lub pod Tracer2, gdyż zamiast ciągłej linii od rogu do rogu jest zbiór odcinków, co daję masę punktów wzdłuż linii prostej.
Informacja zwrotna: “Błąd: Powielone węzły budynków”.
No tak, niektórzy tak przyrośli do Tracera, że inaczej rysować chyba nie potrafią
Osobiście nie korzystam z Tracer’a, ale podoba mi się pomysł na integrację danych. Dodatkowo drugi link daje wiele informacji o infrastrukturze dla szeregu powiatów.
Jak zawsze. Merytorycznie.
Jak zawsze. Merytorycznie.
Do usług. Na szczęście Ty już jesteś wystarczająco merytoryczny za mnie - nie kasujesz już obszarów otagowanych jako landuse=residential i nie tagujesz dróg polnych jako highway=unclassified (chyba już nie).
Poza tym piłem z tym Tracerem akurat do kogoś innego, no ale miałeś prawo tego nie wyłapać.
Okazuje się, że zmienił się adres dla powiatu, który edytowałem ale, co jest dużo ciekawsze - jest zbiorcza usługa dla budynków oraz infrastruktury, która agreguje dane z różnych powiatów (jeszcze nie wszystkich).
Poniżej adresy:
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow
http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu
Jak wygląda sprawa licencji na wykorzystanie tego w OSM?
Jak wygląda sprawa licencji na wykorzystanie tego w OSM?
No właśnie to jest trochę wątpliwe, więc jechanie z tego Tracerem jest też wątpliwe (i ogólnie z BDOT).
(i ogólnie z BDOT).
A to czemu? Pierwsze słyszę