Overpass - do wyciągania danych z OSM

W Overpass jest out center; które wylicza centroid za nas.

out center does not return the centroid, see this example: http://overpass-turbo.eu/s/pnT

Chwila czyli to robi centroid bounding boxa? Bo fakt że centroid może wypaść poza geometrią jest przewidywalny.

out center always returns the center of an object’s bounding box. Like in this case, this may well be outside the object itself…

Ale to w zupełności wystarczy dla celów Kazadama.

G.

Hece mogą być, gdy budynek ma kształt litery L i otacza inny budynek :wink:

Oui. Ale to nie chodzi o budynki, a o kody pocztowe. A tak naprawdę, o rozkład tych kodów. Jeden budynek w tą czy w tamtą nie powinien robić różnicy :). Powiem więcej, 100 budynków w tą czy w tamtą też nie powinno robić.

Inna rzecz, że zdarzają się błędy w kodach.

G.

Odpowiadając na Twoja poprzednią uwagę - bezdyskusyjnie masz rację - dobrze, że na Świecie istnieją rzeczy na tyle ciekawe, że zachęcają do ciągłej nauki.

Mam “tylko” 3,5 mln linii ponieważ zaczytałem tylko nody. Początkowo z braku znajomości formatu przestrzennych baz, teraz okazało się, że:

jest poważniejszą sprawą dla mojego zamierzenia i próbuję to zweryfikować. Np. błąd poprawnego formatu kodu pocztowego dla 15 tyś. punktów.
I teraz znowu moje pytanie, format muszę poprawić, jak już to zrobię, to dobrze by było poprawić to w osm - jakaś masowa edycja?
Jak to się robi? :frowning:

Wyeksportować do pliku mniej-więcej tekstowego, potraktować edytorem obsługującym wyrażenia regularne, zaimportować z powrotem?
Zajrzyj do tych paru postów.

Czyli tylko “twarde” nadpisywanie pliku?
Znam wartość id punktu (node), znam nazwę tagu, który chcę zmienić. Nie istnieje jakaś metoda, która coś takiego może zrobić?

No, ale rozumiem, że tych punktów masz dużo i wartości tagów są różne, a poprawić chcesz format kodu pocztowego bez zmieniania samych cyfr. To się aż prosi o załatwienie wyrażeniem regularnym.

Chyba, że z jakichś przyczyn wolisz zaprogramować bota…

@rmikke
Kody poprawione już mam (no może jeszcze trzeba oczyścić z niemieckich i innych sąsiadów :frowning: ), jak wspomniałem mam id punktów, myślałem, że jest jakaś metoda masowej edycji tylko dla konkretnego tagu. Bez zaciągania innych danych.

Jakbyś chciał temu jednemu tagowi nadać jedną wartość dla wszystkich punktów, to oczywiście jest - w JOSM zaznaczasz punkty, zmieniasz wartość tagu dla wszystkich punktów i po sprawie.

Natomiast tak, żeby każdy punkt po operacji miał w tym tagu inną wartość, to nie znam. Znaczy znam - wyeksportować, potraktować regexem, zaimportować.

Ale chyba trzeba zaciągnąć ogromną ilość danych? Czy można “zaczytać” tylko punkty z listy?

A jak zrobiłeś listę? Bo jak Overpassem, to wyniki można wrzucić prosto do JOSM. W sensie, że będziesz mieć warstwę wyłącznie z danymi zwróconymi przez Overpassa. Jest do tego opcja w overpass-turbo (trochę poprawia zapytanie), jest też opcja w JOSM (Alt-Shift-Down i można wygenerować zapytanie tak, jak Overpass z wizarda, albo wkleić to poprawione zapytanie z Overpassa).

Listę zrobiłem przy pomocy Qgis. Jest to plik csv (id, lat, lon, kod).

Jakby co, teraz przypadkiem zobaczyłem, że kody pocztowe masz też w rejestrze PRG, który można pobrać bez opłat.
Edit: Choć widzę, że np. w Gdyni są trochę wybrakowane. Ale większość adresów w OSM i tak jest z importu.

No to przy tej liczbie obiektów widzi mi się, że prościej, niż załadować to do swojej tabeli i puścić jakąś prostą pętlę, ciągnącą po API OSM wg id z tabeli, to nie będzie.

RicoElectrico Byłem na tej stronie , ale “jakby diabeł ogonem przykrył”. Dzięki, ściągam, sprawdzę.
rmikke Tak, spróbuję w taki sposób.

Chciałbym sobie wyciągnąć zbiór ulic i budynków z adresami przy tych ulicach. Czyli żeby addr:street budynku miał wartość równą name jakiejś ulicy w zbiorze.

Czytam sobie manual i wychodzi mi, że powinienem użyć foreach i ewaluatorów (czy jak to się nazywa po naszemu), ale nigdzie nie widzę ani porządnego opisu składni, ani dobrego przykładu, względnie nie umiem poskładać dostępnych informacji do kupy.

Rzucicie jakiś przykład? Albo (wolno mi się rozmarzyć, nie?) wręcz zapytanie wyciągające wszystkie highway=residential z bboxa i pasujące do nich budynki i/lub punkty adresowe?