Cała frajda właśnie w tym, by ciągle się czegoś uczyć. Poznawać nowe. Smakować. Czy się kiedyś przyda, czy nie — to źle postawione pytanie. Ciekawszym jest: jak inaczej mogę to zrobić? Umiejętności, zwłaszcza nauczone przy okazji zabawy, zapamiętuje się dłużej. I na ogół prędzej czy później się przydają.
Hmm… wydawało mi się, że punktów adresowych mamy więcej, Zbyszek coś kiedyś pisał o 5 czy 6 mln. Czy uwzględniłeś w swoim zapytaniu również budynki, które mają przypisane adresy? Z tych budynków należałoby wyliczyć centroid i taki wynik połączyć z punktami adresowymi.
Oui. Ale to nie chodzi o budynki, a o kody pocztowe. A tak naprawdę, o rozkład tych kodów. Jeden budynek w tą czy w tamtą nie powinien robić różnicy :). Powiem więcej, 100 budynków w tą czy w tamtą też nie powinno robić.
Odpowiadając na Twoja poprzednią uwagę - bezdyskusyjnie masz rację - dobrze, że na Świecie istnieją rzeczy na tyle ciekawe, że zachęcają do ciągłej nauki.
Mam “tylko” 3,5 mln linii ponieważ zaczytałem tylko nody. Początkowo z braku znajomości formatu przestrzennych baz, teraz okazało się, że:
jest poważniejszą sprawą dla mojego zamierzenia i próbuję to zweryfikować. Np. błąd poprawnego formatu kodu pocztowego dla 15 tyś. punktów.
I teraz znowu moje pytanie, format muszę poprawić, jak już to zrobię, to dobrze by było poprawić to w osm - jakaś masowa edycja?
Jak to się robi?
Wyeksportować do pliku mniej-więcej tekstowego, potraktować edytorem obsługującym wyrażenia regularne, zaimportować z powrotem?
Zajrzyj do tych paru postów.
Czyli tylko “twarde” nadpisywanie pliku?
Znam wartość id punktu (node), znam nazwę tagu, który chcę zmienić. Nie istnieje jakaś metoda, która coś takiego może zrobić?
No, ale rozumiem, że tych punktów masz dużo i wartości tagów są różne, a poprawić chcesz format kodu pocztowego bez zmieniania samych cyfr. To się aż prosi o załatwienie wyrażeniem regularnym.
Chyba, że z jakichś przyczyn wolisz zaprogramować bota…
@rmikke
Kody poprawione już mam (no może jeszcze trzeba oczyścić z niemieckich i innych sąsiadów ), jak wspomniałem mam id punktów, myślałem, że jest jakaś metoda masowej edycji tylko dla konkretnego tagu. Bez zaciągania innych danych.
Jakbyś chciał temu jednemu tagowi nadać jedną wartość dla wszystkich punktów, to oczywiście jest - w JOSM zaznaczasz punkty, zmieniasz wartość tagu dla wszystkich punktów i po sprawie.
Natomiast tak, żeby każdy punkt po operacji miał w tym tagu inną wartość, to nie znam. Znaczy znam - wyeksportować, potraktować regexem, zaimportować.
A jak zrobiłeś listę? Bo jak Overpassem, to wyniki można wrzucić prosto do JOSM. W sensie, że będziesz mieć warstwę wyłącznie z danymi zwróconymi przez Overpassa. Jest do tego opcja w overpass-turbo (trochę poprawia zapytanie), jest też opcja w JOSM (Alt-Shift-Down i można wygenerować zapytanie tak, jak Overpass z wizarda, albo wkleić to poprawione zapytanie z Overpassa).
Jakby co, teraz przypadkiem zobaczyłem, że kody pocztowe masz też w rejestrze PRG, który można pobrać bez opłat.
Edit: Choć widzę, że np. w Gdyni są trochę wybrakowane. Ale większość adresów w OSM i tak jest z importu.
No to przy tej liczbie obiektów widzi mi się, że prościej, niż załadować to do swojej tabeli i puścić jakąś prostą pętlę, ciągnącą po API OSM wg id z tabeli, to nie będzie.