Ну его использует, хоть и кривенько, сам мапсь.ми. Но вопрос использования в ОСМ вторичен. Первично правильное заполнение базы.
Я говорю о верифицируемости. Домик на бинге верифицируем, другим снимком, личным визитом.
Традиция расстановки ударений на письме кончилась несколько веков назад (еще встречается в церковнославянском), поэтому я и спрашиваю об источниках знаний про ударения. Вы же лично знаете весь Минск, всю область, страну, чтобы везде расставить.
Википедию даже сама википедия не считает за авторитетный источник. В официальных изданиях наименований населенных пунктов и улиц я не встречал ударений.
Про неоднозначности. Посмотрите на alt_name:be, http://overpass-turbo.eu/s/olP
Не то, что ударение, правописание не всегда известны точно.
Я встречал достаточно много мест, где внесены альтернативные названия именно из-за того, что не известно ударение (где это влияет на орфографию). http://www.openstreetmap.org/way/25077516
Асабістым візітам як раз і можна праверыць, у гэтым месцах жывуць людзі якія добра ведаюць як называць месца дзе жывуць. Таксама часткова існуе націск ў афіцыйных крыніцах. Але ў большасьці выпадкаў пастаноўка націску ў нёсьбіта мовы не выклікае цяжкасьцей, пры вымаўленьні мы ж выкарыстоўваем націск.
Націск ставіцца калі ёсьць складанасьць паставіць яго меркаванаму чытачу. Націскі таму і ня ставяцца ў штодзённым ужываньні што ў асноўным яго можна самаму паставіць. Канешне я не магу ведаць ўсяго, але большасьць назваў вуліцаў проста паўтараецца па ўсёй Беларусі.
Так давайце паасобку пра націск і пра розныя варыянты запісу назвы. Націск выкарыстоўваееца да аднае назвы. Канешне бываюць розныя варыянты націску для аднаго напісаньня + бываюць складаныя варыянты пастаноўкі націску, але ў асноўным пастаноўка націску да ўжо напісаннага не павінна выклікаць пытаньняў, тым больш у беларускай мове, дзе ёсьць ужо згаданыя О, Ё, Э.
И все же, даже разные дома по улице могут быть обозначены на разных языках. Улицы перевести можно, но каждый дом?
Уважаемый **Komяpa ** собирал, кажется, переводчик бот, это единственный реалистичный способ перевести бел осм за приемлемый срок, кмк
Калі ласка патлумачце, таму што мне падавалася наадварот: у name - што бачна на шыльдзе, то і пішацца не скажаючы сэнсу, у name:LANG - адпаведныя дадзеныя. Для назвы на пажаданай мове выкарыстоўваецца name:LANG.
я имел в виду, что на одном доме может быть шильда на русском, на соседнем - на белоруском, и различные поиски и раутинги такое вряд ли осилят. в итоге везде пишется по умолчанию на российском
З тэхнічнага пункту гдеджаньня гэта вырашаема, то бок nominatim, osmand могуць, а напрыклад maps.me ня можа, часам увогуле існуе толькі addr:street без адпаведнае вуліцы.