Oki, uzupełniam więc tabelkę, która póki co wisi na angielskiej wersji tej strony. Niestety nie udało mi się sprowokować dyskusji na temat wsparcia tego tagu na liście talk, a wielu jest wciąż w lesie - chociażby maps.me.
Artykuł jest mętny, bo jest częściowo tłumaczeniem z angielskiej wersji skupiającej się na rosyjskich aspektach, gdzie widocznie wszystko może wyznaczać adresację, nie tylko ulice i wsie. Możesz go rozjaśnić i dodać treść którą kiedyś napisałeś na forum.
Mam prośbę do ludzi z Yanosika. Wiem, że używają oni http://remonty.openstreetmap.pl/remonty/ . Zostało po tym bardzo dużo uwag na mapie, które należałoby zamknąć, bo remonty się skończyły. W JOSM-ie można je bardzo łatwo wyszukać (plik → wyszukaj uwagi → “remonty”). Wypadałoby je pozamykać. Łatwo też oczywiście spojrzeć na historię obiektu. I tu też uwaga, żeby wydzielony przez highway=constructon kawałek scalić potem z resztą drogi po zdjęciu tego tagu, jeśli inne tagi się nie różnią.
Myślałam, że po zmianie w panelu statusu na zamknięty na mapie uwaga się również rozwiązuje. Teraz widzę że nie…
Zaraz to posprzątamy. A co do łączenia to staramy się tego pilnować, chociaż czasami może coś umknąć. Poprawimy się
Dałoby się tak zrobić, żeby apkę połączyć z kontem w OSM i wredy by się wprowadzone ograniczenia prędkości rejestrowały również w OSM? Pewnie najlepiej jako uwagi…
Firma postanowiła nie dzielić się danymi o ograniczeniach prędkości. Edytujemy za to remonty, pilnujemy otwarć nowych dróg, dodajemy POIe, sprawdzamy adresy, relacje i wiele innych. Poza tym dane o ograniczeniach, które otrzymujemy od naszych użytkowników wg mnie dla OSM byłyby trudne do przetrawienia. Jest ich około paręnaście tysięcy miesięcznie i każdorazowo wymagają weryfikacji przed dodaniem.
OSM radzi sobie z dużo większą ilością informacji. W jaki sposób OSM miałby sobie z tym nie poradzić? Może chodzi raczej o zasoby ludzkie? Jeśli tak to ich nie wprowadzajcie, ale jak wystawicie to z pewnością znajdą się tacy co je chętnie będą wprowadzać.
Ale to już kiedyś ustaliliśmy, teraz chodziło mi trochę o co innego.
Nie żeby dane od każdego użytkownika Yanosika przekazywać, tylko jeśli ktoś jest jednocześnie mapperem, to żeby mógł podłączyć Yanosika do swojego konta OSM i nanosił dane w dwóch miejscach jednocześnie.
@rmikke
Rozmawiałam z programistami i pojawiło się kilka pytań. Po pierwsze gdzie te dane miałyby być wysyłane - na maila wskazanego w rejestracji danego mapera, jako uwaga czy bezpośrednio do bazy? Trzecia opcja może być niebezpieczna ze względu na ew. niedokładność lokalizacji. Potrzebne byłyby wtedy informacje techniczne (adres usługi np. REST), krótka dokumentacja oraz nicki w aplikacji Y. (ew. maile) chętnych maperów, których zgłoszenia mają być przekazywane.
Trzeba przemyśleć też temat dublowania danych.
Myślę, że jako uwaga, właśnie ze względu na niedokładność lokalizacji. I trzeba by do tej uwagi jakoś wrzucić kierunek jazdy.
W kwestii łączenia kont, to wyobrażałem to sobie jako opcję nazwaną np. “Uzupełnianie informacji na mapie” w apce, która wiązałaby konto w Yanosiku z kontem w OSM po OAuth. Wtedy użutkownik sam by wpisywał nick z OSM w Yanosiku.
I kto te uwagi będzie obsługiwał? Już teraz pojawiają się uwagi np. dotyczące jednokierunkowości dróg, którymi nikt się nie zajmuje. A to jednak istotniejsze dla kierowcy niż maxspeed.
Na przykład moje to ja, tak sobie wyobrażam. Poza tym jednak ludzie te uwagi likwidują, mi się parę razy udało wyczyścić południe Warszawy… Nb. jakoś uwag o jednokierunkowości nie widziałem w tej okolicy, a powody by się znalazły
W ogóle to właśnie się rozmarzyłem: a gdyby taki użytkownik Yanosika jednocześnie rejestrował tym Yanosikiem trasę (jest taka opcja) i miał podłączone konto OSM, to naciśnięcie ikonki do zgłaszania ograniczenia prędkości mogłoby spowodować, że Yanosik:
Zapamięta kawałek filmiku i pozycję
Poczeka, aż będzie WiFi (tu potrzebny byłby jakiś demonik)
Dopiero wtedy zapisze ten filmik gdzieś w internetach (Mapillary?)
Jak już zapisze i będzie mieć link, dopiero zgłosi uwagę z linkiem do tego filmu.
Otóż to, prawie wszyscy się skupiają na swojej okolicy, a wszak takie uwagi z Yanosika byłyby w całej Polsce. I tam już tak fajnie z uwagami nie jest. Od ponad 2 lat zajmuję się uwagami w całej Polsce, stąd moje pesymistyczne nastawienie do wykorzystania ich do mapowania.
No właśnie - https://www.openstreetmap.org/note/1115813 - przeczytałem dzień po, zgłosiłem na czacie i “Cz ja” poprawił.
I coś mi się wydaje, że gdybym nie zareagował to uwaga by sobie wisiała i pewnie dopiero ktoś z Yanosika by poprawił po zgłoszeniu do nich.
Z tego też względu nie widzę tego jako zmiana w aplikacji umożliwiająca zgłaszanie wszystkim jej Użytkownikom a jedynie opcję dla zdefiniowanych maperów z OSM. Przynajmniej na początek.
Wiążącą odpowiedź będę mogła dać na początku przyszłego tygodnia.