Pytania początkujących

To może…
name=PKO Bank Polski S.A.
operator=Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna
short_name=PKO BP S.A.

@wmyrda - zapoznałem się i staram się stosować. Te miejsca - zatoki ITD - to serwisówki z zakazem ruchu. Czyli jak napisałeś highway=service i od siebie dodaje access=no

@LafarM

  • ujednolicenie nazw banków i innych - tu jakby brakowało we wtyczkach (dla josm) pola wyboru operatora banku/bankomatu tak jak jest w stacjach paliw. I tu tez szkoda że w takiej wtyczce brk naszych ojczystych operatorów.

  • odnośnie zmiany wyświetlania tablic w navi - Magic Earth coś zmieniło, co dokładnie nie wiem. Ostatnio w swoim rejonie próbuję korzystać z destination gdzie dodaje odpowiednio:
    colour:arrow=white
    colour:back=green
    colour:text=white
    destination:int_ref=E 28;E 65
    destination:ref=S3;6
    destination=Gdańsk;Świnoujście

Czy robię to dobrze? hmmm

Momentami wydaje mi się że jest za dużo danych. Bo mamy na zjazdach:
exit_to=Świnoujście; Gdańsk
highway=motorway_junction
name=Rzęśnica

mamy tez destination oraz destination :lanes z pochodnymi.

Rondo w Dziwnówku jest opisane przy pomocy destination i destination:lanes tu jednak w navi tablica jest wyświetlana jako czarny tekst na białym polu:

Ja bym tak to widział
name=PKO BP S.A.
operator=PKO Bank Polski S.A.
official_name=Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna
short_name=PKO BP

Dałbym lajka, gdyby się dało na forum.

Zwyczajowo wpisujemy googlowskie +1

Ja bym ograniczył się do “name=PKO BP”, bo to ma być powszechna/popularna nazwa, a poza oficjałkami nie używa się “S.A.”. Gdyby nie istnienie Pekao to bym użył nawet “name=PKO”, ale BP ma sens dla odróżnienia w wymowie.

Co gorsza te banki rozróżnia się po stosowaniu jednoznacznych nazw czyli PKO BP i PKO S.A.

@rowers2: Moim zdaniem PKO S.A. zostało w naszych głowach, a po zmianach tagi powinny być następujące (chyba):
name=Bank Pekao S.A.
short_name=Pekao S.A.

Dobrze byłoby aby oprócz Wikipedii, np. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:amenity%3Dbank była jakaś strona How-To, lub być może strony powinny być rozbudowywane o listę lokalnych wartości.

Tych zasad nad którymi się zastanawiamy jest wiele, co widać podczas nawigacji, np. niektóry rysują jedną linię nawet jeżeli dwa pasy są rozdzielone a w innym miejscu jeżeli przejście jest z wysepką lub pas do skrętu rozpoczyna się małą wysepką to niektórzy rysują dwie oddzielne linie. Na skrzyżowaniach niektórzy pas do skrętu w prawo oddzielony malutka wysepką narysowane farbą traktują jak oddzielny pas ruchu. Różnie opisujemy banki. I wiele innych przykładów. Dobrze byłoby takie ustalenia zapisywać w jednym miejscu.

nie chodzi o to co zostało w naszych głowach tylko o takie podawanie nazwy aby nie trzeba było po słowach bank PKO zadawać drugiego pytania o jakie PKO chodzi .Dlatego zwyczajowo przyjęło się, że gdy ktoś mówi PKO BP to podaje jednoznaczną nawę a gdy mówi PKO S.A to też jest precyzyjny i nie opuszcza BP skoro dodaje S.A.
Dlatego zawsze wydawało mi się, że osoby mówiące PKO S.A. robią to po to aby unikać dodatkowych pytań i sam też tych nazw tak używam

To nie zostało jednoznacznie ustalone dlatego trudno narzucać jeden schemat.
Jest sporo perturbacji z area:highway, z restrykcjami skrętu, ze szlakami turystycznymi a najgorzej z relacjami transportowymi .Generalnie wiadomo co jest formą uproszczoną a gdy ktoś chce dokładniej zmapować musi się liczyć, że ma zrobić wiele przeróbek.
Ludzie nawet nie wiedzą że jak jest wysepka azylowa to są dwa przejścia

Tego raczej nie powinno być ale czasem latarnia na skrzyzowaniu przesądza.Jeśli pas ma oddzielne światła to z czasem i tak pasy będą rozbite bo i nawigacje będą różne rzeczy uwzględniać jak liczyć światła czy nawet podpinać sie pod inżynierię ruchu tzn pobierać informacje online z jakich świateł i skrótów korzystać aby zoptymalizować czas przejazdu.Przyjęty schemat, że wysepki z krawężnikami separują pasy, a Strefy Bez Ruchu nie, jest sztuczny a nawet nielogiczny.Jeśli po czymś nie można jeździć to to coś z pewnością dróg nie łączy w całość.

Bo OSm ogarnęło szaleństwo i ludzie nie rozumieją, że inne informacje powinny się znaleźć na mapie czytanej oczyma, a inne mogą pozostawać w rozbudowanych tagach jak np. oficial_name dla korzystania przez rozmaite programy.W efekcie np. na małych budynkach szkół wyświetlają się długie koszmarki nawet z patronami i nazwami miejscowosci w jakich się szkoły znajdują

Pomoc dla nowych leży, a pewne instrukcje można dołączyć do opisu tagów na wiki.
Były jednak przypadki problematyczne gdy wersje narodowe wiki bardzo się rozjeżdżały.

Generalnie u ludzi widać dwie kwestie.Pierwsza to brak myślenia co poniekąd wynika z polegania na wiki, a druga ze ślepego naśladownictwa co powoduje, że złe tagowanie szybko pączkuje.To z kolei wynika z tego samego co na początku, że ludzie nie rozumieją czym jest mapa i co render powinien pokazać.
W efekcie trwa wyścig jakby tu jeszcze jakieś dodatkowe tagi do obiektu dodać.
Może do chodnika footway dodać horse=no, a może access=24/7, a może sidewalk, a może oneway , bicycle,surface itd.
Liczba pomysłów jest zatrważająca.

Znalazłem dziwne dane: kilka punktów na końcu wsi, pośrodku pól oznaczonych jak shop=travel_agency
na tym obszarze: https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.06191/19.63814&layers=C
Od razu usuwać?

Tak, kasuj, to jakieś bazgroły użytkownika maps.me

Chyba się jeszcze kwalifikuję na początkującego więc proszę o komentarz do dyskusji pod tym changesetem:
http://www.openstreetmap.org/changeset/45928060
A konkretnie odnośnie używania tagu ref.

To już druga taka dyskusja. Pierwsza była po zmianie refów na DTŚ z 902 na 88 tylko na podstawie zmiany przepisów, gdy na drodze wciąż było stare oznakowanie.
Przypominam ogólne zasady:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice#Mapuj.2C_co_jest_na_ziemi
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice#Nie_mapuj_lokalnego_prawa.2C_je.C5.9Bli_nie_wi.C4.85.C5.BCe_si.C4.99_ono_z_obiektami_w_rzeczywisto.C5.9Bci

A temat jest stary:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=560251#p560251

Gdyby trzymać się tych ogólnych zasad zgodnie z Twoją interpretacją, to powinny z mapy zniknąć granice administracyjne, bo przecież nie są weryfikowalne w terenie.

Numeracja dróg to analogiczny przypadek.

Wykazy dróg są ogólnodostępne.

Dyien dobry i
Cyz http://osmapa.pl/ oray openstreetmap to jedno i to samo ? Bo osmapa kieruje do openstreetmap
Tylko, że jak klikam w warstwe mapnik na osmapa to jest ok, ale na warstwie Hike&Bike wychodza glupoty (nie aktualna mapa i brakuje wielu rzeczy). Czy to tylko blad warstwy ?

Wymóg weryfikacji w terenie w oczywisty sposób nie może dotyczyć tworów wirtualnych, jakim są granice administracyjne.
W ich przypadku musi być jednak dostępne (i to dla każdego) wiarygodne źródło z ich przebiegiem. Jest w tej sprawie konsensus.

Zauważ, że kilka społeczności (polska i amerykańska przynajmniej) niezależnie dostrzegły problem oznaczenia, czy numeracja dróg występuje w terenie. Znaleziono na to też rozwiązanie w postaci użycia innego tagu. Nie spotkałem się z próba podważenia tego rozwiązania.

Niewątpliwie zostało ono zrobione pod nawigację, ale to nic nagannego. Łatwiej zmienić nazwę tagu niż próbować namówić bliżej nieznaną liczbę konsumentów danych OSM na uwzględnienie nowego tagu informującego o widoczności oznakowania w terenie.

I całe szczęście, gdyby nie były, nie byłoby podstaw do umieszczenia tych numerów w unsigned_ref :slight_smile:

Dzien dobry Panowie

Kilka uwag do tego tematu nowicjusza.
Nic mi nie mowi taguj tak i tak itp. (wielu ludziom tak samo)
Prosze o podpiecie tematu “Jak nadawać adres”
a w nim łopatologiczna insrukcja obrazkowa.

Każdy chce dobrze, ale nieswiadomie robi źle, gdyż wszystko jest zawiłe i skomplikowane.
Jest sobie wioska, mała jak cholera. Domy rozrzucony jakby piorun trzasnął w szczypiorek. Żadnej logiki w nadawaniu numeracji (nie ma nazw ulic jak w miescie ale są role itp). Obok numeru 100 nr 900. Każdy chce, aby do jego domu bez problemu trafiali kurierzy, lekarze, sprzedawcy itp. Rola to jest coś tak jakby nazwa osiedla. Jak wśród tych ludzi powiesz jaka rola, to kazdy wie, o które miejsce chodzi. A teraz znajomi, rodzina, dostawca, nowy kurier itp. Czarna magia. Powstają nowe domy sklepy itp. Nikt nie chce czekac, aż ktoś po iluś miesiącach i latach zostanie dodany adres itp.

Proszę tego krytycznie nie odbierać. To jest punkt widzenia nowicjusza. Trzeba to graficznie tak rozegrać, aby wyeliminować tego typu błędy. Każdy co wnosi poprawki chce dobrze dla siebie, i tego co będzie szukał danego adresu.

Dla was to śmieszne, co napisałem, ale nei roumiem tego co wyżej z tymi tagami. Każdy sugeruje sie logiką tak przy adresowaniu listu i paczki.

Osm dotyczy wielu obiektów nie tylko adresacji domów.Dlatego mamy bardzo rozbudowaną pomoc na wiki co powoduje, że nowi mają problem z odszukaniem tego co akurat ich interesuje.Wyszukiwarka na forum też słabo działa.
Oczywiscie po to jest ten wątek aby koledzy na takie pytanie zaraz zalinkowali Ci do dyskusji jak dodawać adresy.

Ale musisz zrozumieć, że to będzie instrukcja końcowa dotycząca tagowania a Tobie będą potrzebne jeszcze inne instrukcje “jak zacząć” tzn. co to jest tagowanie, jakich programów używać aby tagować. Potem jak te programy zainstalować. Jak podłożyć rozmaite zdjecia lotnicze i wiele innych
Każdy dochodzi do tego inną ścieżką bo np interesuje go tylko jedna kategoria obiektów np jak Ciebie adresy.Dlatego nie ma szans aby powielać wiedzą “jak mapować” dla każdego rodzaju obiektu i robić jeden rozbudowany poradnik od a do z , czyli jak zacząć i jak skończyć adresować.

Mamy dwa rodzaje maperów, jedni chcą mapować wszytko i sami systematycznie się uczą wszystkiego krok po kroku, a inni chcą dodać tylko kilka informacji np adres nowego domu.

Dla tych drugich nie ma sensu przeprowadzać szkolenia i istnieje mechanizm dodawania takich informacji o adresie ze strony www za pomocą notatki którą doświadczeni maperzy szybko przeniosą na informację o budynku.

Zatem zadeklaruj się ile brakujących informacji chcesz dodać aby wybrać metodę uczenia, bo gdy ktoś chce szpadlem posadzić drzewko to nie musi przechodzić technikum ogrodniczego.
Mamy różne narzędzia a skoro jest ich tyle tzn każde ma jakieś wady i zalety i trzeba je dopasować do rodzaju pracy jaka ma być wykona w tym rozmiaru.
W skrócie to tymi narzędziami rysujemy kropki albo kreski. Jeśli kreska ma w jednym punkcie początek i koniec to jest to zamknięty obszar czyli np prostokątny budynek
.Do takiego kwadratu przypisujemy tag.Jest to para wyrazów z których pierwszy to klucz, a drugi to wartość.
Większość budynków ma tag podstawowy czyli rawie obowiązkowy building=yes
Ta para to tag.
Każdy obiekt czy to reprezentowany kropką czy kreską może mieć więcej niż jeden tag.
Jeśli nie ma tego choćby jednego tagu to żadna kropka czy kreska na mapie się nie wyświetli.
Adres wymaga wielu tagów które dodajesz sukcesywnie a kolejność dodawania nie ma znaczenia.
Przykład budynku w mieście pokazuje, że budynek może mieć wiele tagów:
WroclawGIS:addr:date=2011-03-13
WroclawGIS:addr:id=47136
WroclawGIS:addr:layer=search/0
WroclawGIS:addr:postcode:id=44244
WroclawGIS:addr:postcode:layer=odniesienie_k_lite/1
WroclawGIS:building:ID=44535
WroclawGIS:building:date=2011-02-20
WroclawGIS:building:layer=podklad_d/3
addr:city=Wrocław
addr:country=PL
addr:housenumber=57
addr:postcode=53-013
addr:street:sym_ul=22744
addr:street=Tenisowa
building=yes
source:addr=WroclawGIS
source:building=WroclawGIS
source=WroclawGIS

Teraz wskażę tagi związane tylko z adresem, które można przypisać do punktu umieszczonego wewnątrz “prostokąta budynku”:
addr:city=Wrocław
addr:country=PL
addr:housenumber=57
addr:postcode=53-013
addr:street=Tenisowa

Na wioskach zestaw tagów jest trochę inny.
Klikasz na sąsiedni budynek mając już adres i zestaw tagów widzisz.
Zatem albo uczysz się obsługi edytorów do dodawania takich tagów i do rysowania, albo ze strony
http://www.openstreetmap.org/#map=13/51.1017/17.2638&layers=N
Klikasz prawym klawiszem myszki i na budynku dodajesz brakujący numer lub dodatkowe informacje jak nazwa ulicy jeśli takowa ją ma.
Jeśli to co napisałem jest zrozumiałe to wybierz narzędzie jakie ci odpowiada a pomoc będziesz uzyskiwał sukcesywnie.

Jeszcze wyjaśnię, że nie istnieje skokowe przejście od nowicjusza do doświadczonego mapera.To trwa.
Etapu nowicjusza nie da się skrócić dobrymi poradnikami bo trzeba mieć cierpliwosc do korzystania z rozbudowanego poradnika albo eksperymentować w oparciu o krótki czyli podręczny.
Aby w okresie przejściowym nowicjusz nie nabałaganił OSM daje mozliwosć mapowania zgrubnego albo dokładnego. Czyli są tagi ogólne i tagi dokładniej precyzujące parametry obiektu.
Ponieważ trzeba wiele tagów się nauczyć, nowicjusz powinien zaczynać od rzeczy najprostszych, bo potrzeba czasu aby poznać narzędzia czyli głównie edytory służące do rysowania i do dodawania tagów.
Twoje zagubienie jest nam doskonale znane, bo przez to przechłodzimy.Informatyczny szybciej łapią, bo rozumieją jak się tworzy bazę danych, ale to żadna filozofia i z każdym dniem doświadczenie rośnie.
Zatem i poradniki czy wyjaśnienia też są inne w zależności od przygotowania zawodowego nowicjusza.

My zwykle używamy programu JOSM ale raczej nie zalecamy używania go od pierwszego dnia, bo to kombajn i zamiast nauki mapowania trzeba się uczyć obsługi programu.
Na stronie www.osm.org są dwa edytory iD oraz Potlach2 a człowiek najszybciej się uczy metodą prób i błędów.
Nie ucz się tylko na skomplikowanych obiektach np. na zabudowie miejskiej, a eksperymentuj gdzieś w polu. Jeśli zepsujesz nowy obiekt, który sam dodałeś to nikt ci złego słowa nie powie.
Jeśli zepsujesz już dobry istniejący obiekt to inna sprawa.

Nie należy się wstydzić pytać, bo wyjaśnienia czyta wiele osób i tak się uczy a im więcej osób pyta tym więcej wiemy co ludziom sprawia kłopot i takie informacje uwypuklamy.

Jeśli ktoś chce aktywnie mapować to szybko ktoś go zauważy z okolicy i będzie podpowiadał jakich błędów nie robić.Zapraszamy wszystkich wahających się czy zacząć mapować, a na tym forum dostaniecie lepsze informacje niż te zakopane w wielkich uniwersalnych poradnikach, których brakuje ale sporo się znajdzie.

Zbyt wszystko skomplikowane, człowiek czyta wiki i jest to jak instrukcja do Boinga.
Nie chwytam sie za trudne sprawy tj nowe drogi czy tez drogi takie wazniejsze. Jedynie co to kierunek, usuwanie nie istniejacych firm czy tez adres. Ale nadal tego zajarzyc nie umiem …
Zerknij prosze tutaj https://www.openstreetmap.org/edit?editor=id#map=18/49.98184/18.95140 i powiedz, czy adresy sa prawidlowo ponadawane ? Nie widze, aby tam byla miejscowosc wprowadzona, ale mapa szuka.

Co konkretnie sprawia Ci problem? Najpierw piszesz o trudności nawigowania w dokumentacji (co częściowo jest prawdą), a potem tylko oznajmiasz temat z “rolami”. Jakie jest pytanie?
Czy chodzi o to, że chcesz dodać tę “rolę” do adresów?

Jeśli chodzi o nieintuicyjne dodawanie adresów na wsiach w edytorze iD, to jest szansa na naprawę tego, bo sprawa jest zgłoszona.