Jakość nowego orto geoportalu jest tragiczna. Cofamy się w czasie ponad 10 lat.
Przyjrzyjcie się tej drodze polnej.
Lewa strona ekranu to stare orto jak żyleta, a prawa strona nowe orto gdzie nawet drogi nie widać. http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.02377/17.06287
To są wyrzucone pieniądze.
Mam też obawy o kalibrację, bo nowa zdjęcia są tak słabe, że nie wiem jak kalibrowali arkusze.
Pytanie o nowo udostępnione podkłady Digital Globe dla osób bliżej tematu.
Czym różni się podkład Standard od Premium?
Czy wiadomo z jakie okresu te zdjęcia są udostępnione i dlaczego to podkład Standard jest nowszy od Premium? Nazwy pozwalają sądzić że powinno być odwrotnie. Przykładowo obiekt http://www.openstreetmap.org/way/306396258 widoczny jest na Standard, ale brakuje go na Premium.
Kalibracja. Jak widać w podanym już przykładzie obiekty są przesunięte względem tych utworzonych na bazie Geoportalu. Jak żyć?
Premium ma lepszą (naprawdę lepszą) rozdzielczość w wybranych obszarach. Ja to rozumiem tak, że można mieć albo rozdzielczość, albo aktualność
No i przecież można sobie skalibrować ten podkład do Geoportalu, to nie problem.
W premium podoba mi się aberracja chromatyczna dzięki której łatwo rozpoznać rozlane czerwienią czerwone znaki nawigacyjne na morzu/jeziorach. Niestety z zielonym już gorzej.
to że można kalibrować to wiem i z założenia nie jest to aż tak trudne, ale kalibracja w rękach laika jak ja wcale nie daje gwarancji kalibracji 1:1 zwłaszcza że podkład Geoportalu jest tworzony pod inne odwzorowanie niż DG. Co prawda prace w JOSM nad automatycznym przeliczaniem odwzorowań trwały, ale nie wychwyciłem na ile to już jest gotowe.
Nie bądź taki skromny
Generalnie z kalibracją jest różnie, ale zazwyczaj wyrównanie w jednym miejscu można użyć kilometr, a czasem i 10 kilometrów dalej. Po prostu wystarczy sprawdzić empirycznie, czy zostało zachowane.
Inne odwzorowanie nie ma znaczenia, bo same błędy przeliczenia współrzędnych i tak są niewielkie. Przypominam, że jeśli rysujesz z Geoportalu to i tak jest konwersja, bo w OSM współrzędne są przechowywane w WGS 84 (EPSG:4326).
Sytuacja jest dokładnie analogiczna, jak rysowanie z Binga, ba - nawet źródło danych jest to samo
Ja nie wiem, czy się tym sugerować. Jeśli w Trójmieście nowe orto będzie takie samo jak na Trójmiasto.pl, to jest bardzo dobra jakość. Może to jakiś błąd.
A to heca. Na WMS-ie już jest nowe orto Geoportalu. I rzeczywiście rozdzielczość nie powala. Ale zauważyłem bardzo ciekawą rzecz. Porównałem je z tymi, które posiada Trójmiasto.pl (od MGGP Aero z 2016 roku). Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby były zrobione w bardzo krótkim odstępie czasu (minuty…godziny - zmienia się tylko część zaparkowanych samochodów), jest inny kolor (Geoportal ma gorszy kontrast z kremowym zabarwieniem w cieniach, zupełnie jak filtr z Instagrama ) oraz inna perspektywa budynków.
Wynegocjowali otrzymanie jakichś odpadków czy co? Z chęcią bym się dowiedział jak to działa.
Edit: Sytuacja z samochodami jest w Gdyni. W zachodniej części Rumi oraz Gdańsku odstęp czasowy musiał być większy. To dziwne, bo teren zaktualizowany w Geoportalu w ramach tej samej kampanii obfotografowywania (celowo nie mówię pojedynczego nalotu) jest bardzo duży.
https://gis.um.wroc.pl/nowosci/441
“Z uwagi na, wynikające z braku wymaganych warunków atmosferycznych, opóźnienie w wykonaniu nalotów, Gmina odstąpiła od wykonania umowy na ortofotomapę »
Zgodnie z specyfikacją przetargu naloty winny być wykonane do 15 kwietnia 2017.
W opinii zamawiającego, wykonanie ortofotomapy o, określonych w SIWZ, wysokich parametrach technicznych, w okresie silnego rozwoju wegetacji roślin nie leży w interesie publicznym.”
Wczoraj mieli 10 urodziny i mapy sprzedawali za 10% ceny.
Ciekawe są też modele trójwymiarowe terenu robione z kilku kątów patrzenia satelity więc chyba inna zasada niż nasze lidarowe.
Są chyba darmowe sample do pobrania po wypełnieniu formularza z podaniem celu użycia.
Od pewnego czasu nie działa mi warstwa WMS obrysów budynków w e-mapa. Czy ktoś ma podobny problem?
Nie czekając na odpowiedź skontaktowałem się z firmą GEO-SYSTEM. Miałem okazję rozmawiać z prezesem, panem dr hab. inż. Waldemarem Izdebskim.
Okazuje się, że zmienił się adres dla powiatu, który edytowałem ale, co jest dużo ciekawsze - jest zbiorcza usługa dla budynków oraz infrastruktury, która agreguje dane z różnych powiatów (jeszcze nie wszystkich).
Obrysy nie nadają się do importu, lub pod Tracer2, gdyż zamiast ciągłej linii od rogu do rogu jest zbiór odcinków, co daję masę punktów wzdłuż linii prostej.
Informacja zwrotna: “Błąd: Powielone węzły budynków”.
Osobiście nie korzystam z Tracer’a, ale podoba mi się pomysł na integrację danych. Dodatkowo drugi link daje wiele informacji o infrastrukturze dla szeregu powiatów.