Na Otodom jest atrybucja, tylko cwaniacko ukryta pod ikonką w prawym dolnym rogu…
O, przepraszam, teraz to na Otomoto mapy nie ma wcale.
Serwis Ekstremalnej Drogi Krzyżowej http://www.edk.org.pl/ wykorzystuje na głównej stronie Google Maps, ale w szczegółowych opisach tras jest OSM, np. http://m2.edk.org.pl/mirror/4eadcc3dd42a53f5245a148a260f558bed7f2c0b/edk-map-route-459.pdf i http://m2.edk.org.pl/mirror/4eadcc3dd42a53f5245a148a260f558bed7f2c0b/edk-guide-route-459.pdf. Przypuszczam, że ze względów praktycznych - w GM łatwiej zrobić mapę klikalną aby wybrać trasę, a w OSM jest znacznie więcej szczegółów (ścieżek) pozwalających się nie gubić w terenie.
BTW, polecam się “przejść”.
$ telnet mapscii.me
Atrybucja pokazuje się dopiero przy wychodzeniu.
https://maptu.pl/, bardzo ciekawy pomysł, można zamówić dzieło na ścianę. Nie wiem tylko, czy jest atrybucja na samym obrazie. Na stronie info, że dane są z OSM znalazłem tylko w FAQ.
Pomysł trochę “podpatrzony” od pewnej firmy z zachodu
Mapy drukowane można podpisywać gdziebądź. Czyli jeśli w ogóle ją podpisują to pewnie na rewersie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło mapę w oparciu o podkład OSM do wyszukiwania partnerów Karty Dużej Rodziny https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/wyszukiwanie-partnerow-karty-duzej-rodziny.
Natkałem się na taka oto stronę z wizualizacją kodów pocztowych zawartych w tagu postal_code http://www.flosm.de/en/adminmap.html?lat=47.3895178&lon=18.5778791&r=36308.033&st=0&sw=admina,adminb,adminc,admind,admine,adminf,adming,adminh,admini,admink,adminl,adminm,adminz Polska trochę blado wygląda.
Fajnie byłoby jakbyśmy pododawali do granic(oczywiście z głową, jeśli nic przy tym nie popsujemy zwłaszcza odnośnie kodów pocztowych) tag postal_code=* , telephone_area_code=* i szczególnie license_plate_code=* może pojawi się na OSM wizualizacja rozmieszczenia tablic rejestracyjnych dla całej Polski. Pewnie ciekawie by to wyglądało.
To chyba bardziej problem tagowania, bo z tego co wiem wiele miejscowości ma addr:postcode.
Może faktycznie problem tagowania w/g def. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:postal_code zaleca się tam stosowanie addr:postcode stricte do budynków, nodów z kolei postal_code proponuje się wykorzystywać tylko do wizualizacji obszarów z określonym kodem pocztowym (jeśli dobrze zrozumiałem).
edit: kilka chwil później…
Z tego co widzę tag postal_code niektórzy maperzy stosują tylko do wizualizacji przez dodanie do granicy(nie znalazłem innego praktycznego zastosowania).
Przy okazji wielkie dzięki dla Zbigniew_Czernik za adresację, importy, utrzymanie porządku możemy być dumni:) Wielki Dzięki za kawał dobrej roboty!
edit: spróbowałem dodać postal_code do kilku granic, ale na razie dam sobie spokój mozaika kodów pocztowych jest przytłaczająca. Ujawnia się tu problem braku niektórych granic na najniższym poziomie. Jak miałoby się to wizualizować w fajny, lekki, przejrzysty sposób podobnie jak http://mapa-kodow-pocztowych.pl to nie wiem.
Federacja kilku lokalnych blogów warszawskich ma mapki z domyślną warstwą OSM:
http://dziendobrymokotow.pl/mapa/
http://dziendobrypraga.pl/mapa-pragi/
http://dziendobrysrodmiescie.pl/mapa/
http://www.dziendobrybialoleka.pl/mapa-bialoleki/
http://dziendobrywawer.pl/mapa-wawra/
Strona z fajnymi szlakami z okolicy Bydgoszczy https://wirtualneszlaki.pl/ w najbliższym czasie zostanie powiększona o kolejne województwa w dalszej przyszłości kto wie może całą Polskę.
Katolicki Uniwersytet Lubelski można odwiedzić online http://www.3d.giap.pl/iv.KUL/#/?image=479&vlon=4.00&vlat=-0.12&fov=100.0
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Katowice wykorzystała OSM i Leaflet do wizualizacji przebiegu budowanej autostrady A1:
http://www.a1-rzasawa-blachownia.pl/mapa_f/A1-Rzasawa-Blachownia.html
Szkoda tylko że nieco rozminęli się z rzeczywistością, prawdziwy przebieg widać o niebo lepiej zmapowany jako highway=construction.
A na pewno?
Bo np. w Góraszce budują coś, co chyba ma być przyłączeniem obwodnicy Warszawy i to jest ładny kawałek od tego, co jest w OSM narysowane.
To może i w kwestii A1 wiedzą lepiej?
Może i wiedzą lepiej, ale to oznaczałoby że wykonawca robót źle buduje byłem zaangażowany w projektowanie i znam przebieg dość dokładnie.
Zresztą ładnie to widać porównując z sąsiednim odcinkiem “G”
http://www.a1-blachownia-zawodzie.pl/mapa_g/A1-Blachownia-Zawodzie.html
odcinek “F” (z poprzedniego linka) nie łączy się z odcinkiem “G”.
Portal pogodynka wykorzystuje mapy OSM do wizualizacji radarów pogodowych http://www.pogodynka.pl/polska/radary.
Gmina Uście Gorlickie używa podkładu OSM w zakładce turystyka http://www.turystykawgminie.pl/usciegorlickie.
IMGW zaczęło używać podkładu OSM - http://geoforum.pl/?page=news&id=23977&link=opady-na-podkladzie-openstreetmap
Przy okazji zastanawia mnie, czy taki ukryty sposób przedstawiania atrybucji jest OK? Gdy widzę taką atrybucję, przypomina mi się cytat z “Autostopem przez galaktykę”: