StreetComplete - edytor na Androida

https://github.com/westnordost/StreetComplete

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/StreetComplete

Jest to edytor przystosowany do edytowania w terenie, przy użyciu komórki, bez znajomości tagów.

Z tego powodu pozwala tylko na wybrane edycje - edytor zadaje pytania typu ‘jaki jest numer tego budynku zaznaczonego na mapie?’, ‘jaka jest nawierzchnia tej drogi?’, ‘jaki rodzaj dachu ma ten budynek?’, ‘ile rowerów zmieści się na tym parkingu rowerowym?’ - następnie program automatycznie zmienia tagi i wykonuje edycje.

Dzięki temu odpada to co w edytowaniu OSM lubię najmniej, czyli przerabianie notatek z spaceru na edycje. Nadaje się też do polecenia osobom którę nie są zainteresowane poznawaniem skomplikowanego systemu tagów.

przykład sposobu edytowania na https://github.com/westnordost/StreetComplete/#screenshots

Aplikacja jest zdolna do pracy bez zużycia transferu danych - można załadować mapę i zadania na wifi, przejść się na spacer i po powrocie aplikacja załaduje nowe zadania i wyśle zrealizowane.

autor aktywnie rozwija program i likwiduje bugi, akceptuje pull requesty również takie z propozycjami nowych sposobów edycjihttps://github.com/westnordost/StreetComplete/pulls?utf8=%E2%9C%93&q=is%3Apr

Nie wiem jak wygląda polska wersja językowa, ale autor zaprasza do tłumaczenia - https://github.com/westnordost/StreetComplete#contributing (gdyby ktoś chciał korzystać a nie zna angielskiego - niech poda w tym temacie problematyczne komunikaty - większe są szanse że ktoś je przetłumaczy)

Program w wersji testowej, ma prawo więc być niestabilny.

Jeśli ktoś szuka pełnego edytora (usuwanie obiektów, dodawanie obiektów) to można użyć Vespucciego (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Vespucci) - przydaje się czasem do wycofania edycji lub podzielenia drogi na kawałki.

Szukanie zadań jest całkiem sprytne - w terenie który uważałem za dobrze zmapowany znalazł kilka brakujących adresów których przez kilka lat nie zauważyłem.

Sczególnie przydatny mapującym budynki 3D - do zadań należy mapowanie typu dachów i ile pięter ma budynek.

W przypadku problemów -warto zajrzeć na https://github.com/westnordost/StreetComplete/issues?utf8=%E2%9C%93&q=is%3Aissue i jeśli problem nie jest zgłoszony to go zgłosić (i tak, filtrowanie zadań bądź zmiana ich priorytetów jest już głoszone).

Testowałem ten program parę tygodni temu. Trudno mi jednoznacznie wydać opinię, choć mam wrażenie że dla postronnej osoby OSM mogłaby się przez pryzmat tej apki jawić jako mapa wysokości budynków i powierzchni dróg :wink:

Uważam, że duży sens mogłoby mieć zrobienie czegoś podobnego, ale w formie webappki. Już mówię dlaczego. Raz - nic nie trzeba ściągać, dwa - działa na wszystkich platformach i także desktopie (HTML5 ma API GPS), trzy - aktualizuje się samo. Na deser dzięki temu moglibyśmy obsłużyć ludzi, którzy chcą tylko dodać swoją firmę do OSM (o ile nie jest to jakiś spam).

Generalnie w takich programach trzeba zadbać o relatywnie małą barierę wejścia (tak żeby np. nasz znajomy mógł się w to wkręcić :wink: ) oraz w związku z tym jakiś mechanizm moderacji (Oczywiście zarejestrowani mogliby normalnie działać).

Wysokości budynków i nawierzchnie dróg były pierwszymi, ostatnio pojawił sie pierwsze naprawdę sensowne zadanie dotyczące adresów.

Co do dodawania nowych obiektów - nie jest to w zakresie planowanych celów tego edytora.

Co do webappki: wieloplatformowość jest fajna, ale jakim cudem miałaby ta webappka działać bez ściagania? Czy chodzi o to że instalacja appki jest za dużym krokiem? Jeśli tak to i tak tacy by polegli na kroku rejestracji do OSM. Co do aktualizacji - chyba aplikacje na Androidzie też się same aktualizują.

Zwyczajnie. Wchodzisz na stronę i dzięki temu, że HTML5 ma API do czytania GPS, można bez problemu zlokalizować użytkownika. Chodzi też właśnie o ten desktop, bo domyślam się, że wielu ludzi może nie mieć smartfona.

I jest, i nie jest. Tak jak mówiłem, działanie z rejestracją lub bez. Przykład: proszę przyjaciela (albo jest takie zadanie), żeby zgrał mi ślad GPS danej nowej ulicy. Bo tu leży częsty mój problem. Powstała ulica, rondo, cokolwiek, a nie ma jak jej dodać bez śladu.
Generalnie trzeba rozważyć kto mógłby nam się przysłużyć w ulepszaniu OSM, przykładowo zawodowi kierowcy, albo inne grupy jak turyści. Niestety nie mamy żadnego “spisu powszechnego” użytkowników i edytorów OSM.

Tak, że autor musiał zczarnolistować jedną z wersji, bo psuła dane OSM :wink:

Warto też byłoby podglądnąć jak robi to Google, który przecież zadaje pytania użytkownikom Google Maps (np. na podstawie geolokalizowanych zdjęć albo często odwiedzanej lokalizacji). Nie wisimy przecież w próżni.

Oczywiście trudno powiedzieć, która platforma (natywna vs web) jest najlepsza do tego zadania. Natywna może dawać nam powiadomienia push (choć są one w jakiejś formie także na web, to chyba nie na zasadzie “zostaw apkę na parę dni”, nie wiem). Generalnie autor postanowił nie robić własnego backendu, co może ograniczyć możliwości.

Tyle że na strone nie wejdę jeśli nie mam w danym momencie internetu. A aplikacja w telefonie będzie.

I nie tylko, spora część CAPTCHy (też ta na OSM wiki) to OCR tabliczek z StreetView. Teraz doszło rozpoznawanie znaków, sklepów i innych rzeczy (zaznacz kafelki gdzie…).

Da się. Strona musi używać wątku usługowego, który będzie serwować obrazki i skrypty z cache’u.

Będą działać dopóki będzie działać przeglądarka (nawet w tle).

Dzięki, nie byłem świadom że jest to wspierane w sensownych przeglądarkach.

Ej, fajna apka, idę reklamować :smiley:

EDIT: Wrzuciłem reklamę na wypoku, można plusować, żeby promować :smiley:

Też dodałem reklame, tylko że na Hacker News: https://news.ycombinator.com/item?id=14290096 (nawet się przyjeło) :slight_smile:

StreetComplete się domaga, żeby highway=pedestrian koniecznie miało nazwę.

To chyba ma rację. W końcu w ten sposób ma być oznaczony nie chodnik a ulica, która jest wykorzystywana jedynie jako deptak. Ulice nazwy w centrach miast zwykle mają…

Zawsze można też odpowiedzieć że dany obiekt nazwy nie ma.

Popełniłem tłumaczenie artykułu na wiki, proszę o ewentualne poprawki/uwagi/uzupełnienia. Najlepiej bezpośrednio do artykułu :smiley:

BTW StreetComplete - nie wiem, czy to tylko u mnie, czy to wina braku sieci, czy też interfejsu — często po zmniejszaniu zooma podkład mapy idzie się paść, zostają jedynie ikonki do tagowania, na białym tle.

G.

Ściągnąłem i … nie wiem w sumie jest OK ale:

  • prosi o dane adresowe … garażu doklejonego do budynku z numerem adresowym,
  • pyta się czy przystanek posiada wiatę; co w momencie kiedy mamy narysowane zadaszenie (budynek) obok przystanku? Nie pojawią się w takim momencie dwie wiaty?
  • brakuje jej chyba (a może nie zauważyłem/nie potrafię znaleźć) możliwości dodawania do mijanego budynku obiektu. Jeśli w budynku jest przedszkole nie mogę tego dodać.Bo o to apka nie pyta (niema takich zadań).

Tak ma być, to nie jest edytor, tylko apka, zadajaca pytania z przewidywalnymi odpowiedziami. Może Cię spytać, czy coś jest, czy nie ma, o cokolwiek z listą odpowiedzi do wyboru, ewentualnie podaj nazwę lub liczbę. Tak musi być, bo to jest skierowane do ludzi, którzy nie mają pojęcia o mapowaniu. To, że sprawnie się tym dodaje dane o okolicy nawet, jeśli się umie posługiwać edytorem, oraz jest to fajny sposób na zauważenie, czego w okolicy brakuje, to już jest przypadkowy ekstra bonus.

Zaprojektuj sensowną “misję”, która będzie pytać o przedszkole w miejscach, gdzie można się spodziewać przedszkola (a nie przy każdym budynku po kolei), to pewnie da się dodać. Ale nie wyobrazam sobie tego projektu.

Jest trochę publicznych zestawów danych, które można by spróbować zintegrować, np. apteki. Albo w ogóle np. pocrawlować BIP.

Hmmm, może to wymagać wstawienia tych aptek z rejestru jakoś, ale warto spróbować…

O, Guglomapy właśnie mi zaproponowały funkcjonalność zywcem zdartą ze StreetComplete :smiley:

Za cienki jestem w te klocki. Kiedy ją instalowałem myślałem że będzie taka opcja w tej apce. Podoba mi się sprawa nawierzchni dróg (taka przydałaby się w josm ;)). Fajnie się opisuje budynki za to wysokość w tym na poddaszu.