Własna baza na OSM

Witam, orientuje sie ktoś czy jest możliwość, aby OSM wyświetlała punkty z bazy, którą ja stworze ?

Przeformułuję to pytanie:

Czy jest możliwość, aby na mapie opartej o dane OSM wyświetlić punkty z bazy, którą ja stworzę?

Jak najbardziej. Dobrym startem jest biblioteka Leaflet, gdzie można wyświetlać znaczniki oraz różne geometrie, mając w tle podkład mapowy oparty na OSM (np. “domyślny” styl widoczny na osm.org)
Innym rozwiązaniem które może być przydatne jest umap.openstreetmap.fr, gdzie po prostu umieszczamy znaczniki na mapie, mając potem możliwość udostępnienia jej albo osadzenia na stronie.

Niestety oryginalne pytanie jest bardzo skąpe w szczegóły. Żeby doradzić Ci dobrze, potrzeba wiedzieć jak ma wyglądać docelowy “produkt” - gdzie będzie użyty (strona WWW? aplikacja mobilna? coś innego?), czy danych jest dużo (tysiąc punktów? dziesiątki/setki tysięcy lub więcej?), ilu użytkowników ma mieć (do kilkudziesięciu? tysiące?)

Mam na myśli sytuację, w której mam np. listę wszystkich hoteli (wraz z adresami) w pewnym mieście zapisana w formacie .xls (Excel) i chciałbym aby mapa automatycznie rozmieściła te punkty w odpowiednich adresach. Chciałbym się również dowiedzieć, czy można zmodyfikować OSM w ten sposób, aby pokazywała tylko ''moje" punkty na mapie, bez pozostałych, które są już tam dodane (puby, bankomaty, sklepy etc). Z tego co mi wiadomo w emapie np. jest możliwość importu danych z Excela i chciałbym się dowiedzieć czy w OSM również jest to możliwe. Z założenia, miałaby to być strona www z konkretnymi miejscami w danym mieście.

Z góry dziękuję za odpowiedź

No to tak. Odpowiadając na pierwszą kwestię. Masz adresy, które musisz przekształcić na formę współrzędnych geograficznych. Czyli jest to geokodowanie. Nie mam z tym doświadczenia, choć wszystko zależy od ilości adresów jaka wchodzi w grę (choć pewnie nie będzie tego dużo) i tego jak często chcesz dodawać coś nowego.

Druga kwestia: Chcesz użyć mapy opartej na OSM, ale z innym stylem. Niestety Twoje wymaganie dotyczące braku ikon raczej utrudniają znalezienie od ręki darmowego podkładu. Jeśli ruch nie ma być jakiś duży, to darmowe jest Mapbox Studio (dla większej ilości wyświetleń mają różne taryfy). W Mapbox Studio możesz np. wziąć jeden ze stylów mapowych i usunąć POI z niego.

ok, czyli jeśli będę miał do punktów prypisane współrzędne, a nie adresy to wtedy taką bazę można importować do OSM ?
Co do drugiej kwestii, zauważyłem że serwis jakdojade.pl, który od niedawna bazuje na OSM, nie pokazuje POI. Czy w takim razie, musieli skorzystać z jakiegoś podkładu ? OSM nie oferuje takiej możliwości aby ukryć POI ?

Mylisz pojęcia. OSM to nie tylko ta strona którą widzisz na osm.org. To są dane. Ludzie tacy jak Ty i ja dodają różne rzeczy do mapy. Musisz przestawić swoje myślenie :wink: My nie jesteśmy jak Emapa czy Google Maps. OSM to projekt mający na celu tworzenie mapy świata na otwartej licencji, a nie usługa - co nie znaczy że ktoś nie może usług opartych o dane OSM robić, wręcz przeciwnie - bo daje to dużo możliwości jakich nie da Google i Emapa, dlatego że masz dostęp do danych.

Samo OSM nie udostępnia usług, bo serwery kosztują, a my jesteśmy niekomercyjni, infrastruktura utrzymuje się z darowizn.

Co się z danymi zrobi to już różna kwestia. Na jakdojadę podstawili swój własny serwer mapowy który używa danych OSM i zmodyfikowali sobie styl wyświetlania mapy.

Najpewniej zrobili to w zwykły sposób: pobrali je, wrzucili do bazy PostGIS poprzez osm2pgsql i renderują Mapnikiem, a serwują przez Apache+renderd+mod_tile. Wszystko właściwie złożone z gotowych paczek, choć wymagające jakieś 20-30 GB na bazę PostGIS i więcej na pamięć podręczną kafelków mapy.

Import w OSM oznacza coś takiego, że mamy jakiś zewnętrzny zestaw danych który (o ile spełnia warunki licencyjne i jest dobrej jakości) zostaje wysłany do bazy OSM (jeśli społeczność nie ma przeciwwskazań). Importy przeprowadzają doświadczeni użytkownicy.

To co chcesz, to raczej nie import, bo chyba wolisz żeby Twoje dane pozostały po Twojej stronie, chcesz je tylko wyświetlić jako markery na mapie.

Najprostszym rozwiązaniem jest javascriptowa biblioteka Leaflet.
Inną opcją jest http://umap.openstreetmap.fr/en/ - może nawet to będzie lepsze, bo nie wymaga żadnego pisania kodu/HTML, możesz bez problemu osadzić ją na swojej stronie. Możesz zaimportować dane w formacie GPX, KML, GeoJSON i innych. Myślę, że mając współrzędne w excelu przez program GpsBabel spokojnie uzyskasz taki plik który tam wrzucisz.

Na uMap da się zalogować żeby potem móc edytować stworzoną przez siebie mapę.
Widzę, że do wyboru jest tam styl Toner, albo OSM Positron który nie ma etykiet POI, tak jak chciałeś.

Albo możesz użyć Positron ze wspomnianym wcześniej Leafletem i dodać samemu markery.

W twoim przypadku raczej wykonałbym to tak:
W jakiejś aplikacji np. Mapbox Studio chciałbym mieć dwie warstwy. Warstwę A czyli twoje hotele oraz warstwę B czyli podkład z OSM.

Takie podejście rozwiązuje wiele problemów. Nie musisz wtedy importować swoich danych bezpośrednio do OSM. OSM ma ustalone zasady co do importów i jeśli np. twoje dane w jakiś sposób duplikują już wprowadzone dane albo są mniej dokładne to mogą zostać wycofane.

jakdojade.pl stworzył swoje własne warstwy podkładu bez POI. Nie jest to szybkie przedsięwzięcie.

Główny styl OSM jest dostarczany w kafelkach rastrowych, ta technologia nie pozwala użytkownikowi na zmianę wyświetlanych elementów w locie.

EDIT: Również polecam Leafleta

ok, dzieki wielkie za odpowiedzi i zaangażowanie. Muszę trochę poczytać o tym co napisaliście, bo nie mam doświadczenia w tym temacie, ale na pewno jeszcze się tutaj odezwę i bedę wdzięczny za kolejne odpowiedzi :wink: