Geoportal 2 / TOPO - WMS URL

Na pewno nie możesz zmienić adresu IP? Bo tak, to pozostaje proxy.

Ekstra płacę za to by mieć stały adres. Z proxy nie myślę korzystać gdyż niby dlaczego kogoś kolejnego mam narazić na ban i niby dlaczego to jest jedyna opcja? Uznali mnie za jakaś firmę czy jak?

Proponowałbym ich oficjalnie zapytać, przedstawiając się przy tym, że działasz na rzecz OSM.

A może nie pisać o tym?
Na pewno i najlepiej podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres), bo wtedy chyba muszą odpisać

I kręcić coś na temat, na cholerę się pobiera te dane?

Mam odpowiedź. Pozwolę sobie zamieścić całość korespondencji ponieważ jest o tyle istotna, że jeśli dobrze rozumiem jej treść to zabrania się w niej bez wykupienia licencji dodawać danych do OSM. Jeśli nic się nie zmieni to moje dzisiejsze edycje pozostaną moimi ostatnimi.

Dziwne żeby ktoś pozwalał na używanie TOR gdziekolwiek hehe. Czyli rozumiem że nie można w takim razie używać wtyczki tracer2 wyrysowującej np obrysy budynów z Geoportalu ._.? Skoro na dodawaniu danych do OSM nikt nie zarabia to nie może być zabronione. Coś mi tu się nie zgadza. A ja jeszcze wcześniej pisałem o imporcie tego wszystkiego bez wyrysowywania hehe

Tu się niestety nie ma z czego śmiać.
Ich wypowiedź sugeruje, że nie można tworzyć żadnych w postaci linii na podstawie Geoportalu które miały trafić by do OSM bez wykupienia licencji, gdyż te dane zawsze są przecież w bazie przedstawione w sposób wektorowy bez względu na to czy rysowane ręcznie czy z lekką pomocą wykorzystaniem tracera.

Co na to Stowarzyszenie? Przecież ci ludzie mają ewidentnie w poważaniu, że człowiek dla idei poświęca swój czas i robi to za darmo. Wykorzystują tą pracę jednostki administracyjne i każą sobie za pomaganie im płacić??? Użyję delikatnego eufemizmu “OCIPIELI DO KOŃCA”

Od śmiechu jeszcze nikt nie umarł hehe. A myślałem że kwestia Geoportalu jest rozwiązana skoro podkłady z Geoportalu są dodane w JOSM. Albo jest coś dozwolone albo nie ._. To jak to w końcu jest. Wektoryzację rozumiem jako obrysowywanie rysunku rastrowego na ekranie monitora. Skoro nie można rysować linia w linie z podkładów rastrowych Geoportalu takich jak TOPO to po kiego grzyba są podane linki WMS takich danych hehe. Dokładnie o to pytałem w pierwszym linku to ktoś odpisał że można :slight_smile:

Wykorzystanie danych Geoportalu do mapowania:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=359563#p359563
oraz
http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Geoportal#Odpowied.C5.BA_GUGiK_08.2013_-_us.C5.82ugi_Geoportalu_nieodp.C5.82atnie_bez_ogranicze.C5.84

Ale jaki szanujący się mapowicz który chce poprawiać/edytować OSM (Dla tych co nie wiedzą że Open znaczy otwarty) będzie czytał strony jakichś nie jasnych rzeczy :slight_smile: Jeszcze w tomach niech te odpowiedzi wydadzą. Albo coś jest dozwolone albo nie jest… Co za “geniusz” wymyśla takie prawo w którym nie wiadomo o co chodzi :slight_smile: I ktoś sobie chyba kpi z tego, że coś co jest publicznie dostępne nie można wykorzystywać do OSM z czego i tak nie ma się zysku i przeznacza swój czas. A nie mogli napisać w jednym krótkim zdaniu: bez licencji nie możesz nic robić bo się komuś hajs nie będzie zgadzał :wink:

Moim zdaniem: smutne i wkur.aja…ce jest to, iż właśnie baaaaardzo wielu na danych OSM trzepie mniejszą lub większą kasę.
A stowarzyszenie (czy główne czy nasze) ciągle żebrze o kasę- choćby na obsługę serwera.
Wkur…ia mnie taka sytuacja to do tego stopnia, że dałem sobie spokój z mapowanie, może kiedyś wrócę?

Wygląda na to, że Geoportal http://geoportal.gov.pl/ padł.

Witam
Jestem początkujący i ciągle szukam informacji jak to jest z tym geoportalem. Może ktoś napisać w jednym zdaniu zamiast odsyłać do kilku stronicowej dyskusji?? Krótko w jednym zdaniu jest możliwe mapowanie: TAK/NIE, kto tak twierdzi i na jakiej podstawie.
Pytanie do WMYRDA: jak skończyła się ta historia z geoportalem???

Noęc ja przeczytałem i mogę udzielić odpowiedzi. Możemy edytować OSM według podkładu z Geoportalu.

Ja, na tej podstawie. W szczególności warto przeczytać fragment o kolizji ustaw.

Sprawy nie załatwiłem gdyż nadal blokują adresy związane z siecią TOR. Co do rysowania na ich podstawie to traktował bym ich odpowiedź niewiążąco, a wiążącą będzie ta dana Stowarzyszeniu gdzie przyznali że gromadzone dane są publiczne co znaczy że jako takie są wolne do użytkowania. Szersze stanowisko w tej sprawie w linku przytoczonym przez rmikke

Nie znam się na prawie ale domyślam się że rmikke posiada wykształcenie w tym kierunku i wyjaśni mi wszystko :slight_smile:
Taka kolizja ustaw wymusza jakąś interpretacje ustaw przez sąd czy powoduje że sąd może sobie wybrać którą zastosuje??

Sąd już wybrał:

A skoro sądy tak interpretują ustawy, to informacja Asystenta Działu Geoportalu, zasięgnięta z bliżej nieokreślonego źródła może sobie być inna.

Dyzklajmer: IANAL.

Całość opiera się tylko na jednym wyroku czy było ich więcej??

Przykładowa sprawa SAB/Wa 245/12 nie padła w kasacji??
Jak się ma sprawa podkładu geoportalu w świetle nowej ustawy PZGiK i ich licencji??