Pytania początkujących

Rozumiem.
Od tego właśnie jest alt_name, żeby takie nazwy uwzględniać, więc dałem name=Zielona, alt_name=Szalona na odcinkach i na relacji.

Z tym że:

  1. tam wyrażnie ktoś nie mógł się zdecydować, który kawałek to Zielona, a który to jakiś dopływ, więc dwa strumienie Zielona zlewają się w rzeczkę Zielona. Prawdopodobnie jest to błąd. Zresztą jeden z tych strumieni ma na wszystkich odcinkach note=“Do zmiany”.

  2. Myślę, że opis pochodzenia nazwy “Szalona” warto dodać do artykułu w Wikipedii, bo brak go tam.

I tak jest dobrze.
Nazwa Szalona była jako pierwsza w OSM, nazwa Zielona nie została spójnie wprowadzona przez mnie.

To może być trudne, różne źródła mogą podawać różne przebiegi, poza tym teren jest przekształcany przez człowieka i te źródła nie pokrywają się się z tym, co jest teraz.

Sprawa nie jest taka prosta co jest alt_name a co old_name lub name, choć można się przychylać do twojej wersji.
Wiele lat po powodzi podpytywałem miejscowych jak teraz rzeczkę nazywają i bywa z tym różnie. Problem polega na tym, że gdyby to był rzeczka to by to jakoś ustalili a tymczasem niewiele się to rożni od rowu, bo nie jest to jakiś potok o zmiennym przepływie tylko wody rzeki Oławy ( a ta ma wielką zlewnię i poldery, bo są tam tereny wodonośne) wlały się do tego strumyka, bo on był pewną bramą/obniżeniem a potem woda lała się ulicą w stronę Wrocławia omijając wały. Ocena na ile ta rzeczka może znów zagrażać była trudna, bo to są tereny podmokłe i po powodzi było tam sporo melioracji i podwyższania brzegów. Ostatnio Odra i Oława w ramach remontu Wrocławskiego Węzła Wodnego dostały nowe wały to takie cieki dostały nowe koryta i przepusty przez wały. Czyli mieszkańcy tego osiedla nie zajmują się tym tematem a u mieszkańców Wrocławia pokutują jakieś mity, stąd można powiedzieć że nazwa Szalona jest częściej używana nawet jeśli nie jest poprawna. Można zaryzykować, że z tego powodu to ona się przebije.

Tak to bywa po melioracjach i powodziach, że gdzieś coś pogłębiają i to co głębsze przejmuje funkcje i nazwę potoku choć w stronę Jelcza to dopiero jest siatka melioracyjna i znajdź tu pierwotne przebiegi strumieni.

Nie chciałbym tworzyć własnej wersji historii, bo ludzie powielają rozmaite mity.Polacy nadawali własne nazwy starając się jednak tłumaczyć niemieckie. Potem zaczną przyjmować że wiki wie co mówi, czyli utrwalę mit. Przez Wrocław płynie 5 rzek i ponad połowa mieszkańców miałaby problem z ich wymienieniem. Jest np. Ślęza której zródla właśnie zmieniają choć na niemieckich mapach można policzyć, że Niemcy wiedzieli, która odnoga jest dłuższa.
Niestety region dominuje góra Ślęża widoczna z okien więc ludzie nie mogę się przyzwyczaić do nazwy rzeka Ślęza i nazywają ją Ślężą.
Często mylą z ulicą Ślężną i ten sam problem dotyka wioski Ślęza.
Sądzę, że są historyczne powody używania nazwy Szalona, szczególnie, że za Niemców było kilka powodzi.Dlatego trudno mi było ustanowić, że alt_name to Szalona skoro częściej tak ludzie ją nazywają, choć na tabliczkach na moście jest zdaje się Zielona.

Niedaleko jest problem z kanałem wykopanym do transferu wody pitnej dla Wrocławia (pożyczka z rzeki Nysy Kłodzkiej dla rz.Oławy)
Choć to twór sztuczny wykorzystuje kawałkami przebieg Psarskiego potoku.
Dla mapy obie nazwy są ważne, pierwsza jako funkcja a druga jako historyczna, bo nad potokiem była jedna z większych bitew epoki (wojna siedmioletnia po której na 200 lat Śląsk przejęli od Austriaków Prusacy). Do tego spotkałem się z jeszcze jedną nazwą potoku.W tej sytuacji wolałbym aby było to pokawałkowane dzięki czemu render podawałby istotne nazwy.

Gdzie się proponuje zmiany w działaniu openstreetmap.org? Na githubie gdzieś?

Do repozytorium openstreetmap-website na Githubie.

To jest punkt używany przez renderingi m.i. OsmAnd ich używa, aby na mapie pokazać nazwę. Dlaczego nie relacje? Ponieważ przy relacjach np. nazwa “Hiszpania” wylądowała by gdzieś w oceanie ze względu na wyspy.
Za to błędem jest, że ten węzeł nie jest admin_center dla relacji, a zamiast tego są miasta.

Tak dywagując, Mapbox wylicza etykiety na podstawie bieguna niedostępności.
https://www.mapbox.com/blog/polygon-center/

To nie powinien być ten węzeł w relacji w jakiejś specjalnej roli? Np. role=label?

Bo wg wiki zwykle admin_centre oznacza się rzeczywiste centrum administracyjne - miejscowość będącą siedzibą władz.

Dodałem w tym miejscu punkt z role=label w relacji województwa, możesz sprawdzić, czy np osmand poprawnie wyrenderuje nazwę?

Kolejne pytanie.
Po wejściu w edycję tej okolicy można zobaczyć, że strumień z południa jest dociagnięty do brzegu Narwi. Nie powinien być dociągnięty do linii głównego nurtu?

EDIT: O, a tutaj jest w ogóle dociągnięte byle gdzie, byle między brzegi Narwi.

Przywróciłem punkt, usunąłem z niego tag wikipedia=*, dodałem do relacji z rolą label i wywaliłem swój punkt z rolą label.

On się renderuje, bo ma place=state.
I to nie jest prawidłowa wartość dla województwa.

Cześć

Od niedzieli (02.04) w Łodzi weszła w życie nowa siatka komunikacyjna. Prawie wszystkie linie transportu publicznego zmieniły trasę, więc ogólnie jest co robić (dlatego chciałbym się przyłączyć do jej mapowania w weekend po rozwianiu tej kwestii). Reforma przyniosła za sobą również nowe przystanki i zmiany nazw tych obecnych.

Powoli nowa siatka połączeń zaczyna być widoczna dzięki użytkownikowi Ventlan (i chwała mu za to), który ją nanosi na OSM.

I tutaj moje pytanie, jak wygląda sprawa z “highway=bus_stop”. W Łodzi od kilku dni są one przenoszone na jezdnię z dodatkowym tagiem "public_transport=stop_position (odkąd pamiętam to były one w miejscu słupka przystankowego, sam tak nanosiłem).

Pytanie brzmi jak jest poprawnie; na Wiki wyczytałem, że żadna forma nie jest błędna, jednak wypada to jakoś ujednolicić chociażby w jednym mieście.

Zdaję sobie z tego sprawę, ale wolałem przywrócić czym prędzej stan poprzedni, skoro w dyskusji przy changesecie wyszło:

…i na tym budować.

Myślę, że teraz jest dobry moment, żeby przedyskutować, jak to zrobić, żeby nie tagować pod render i jednocześnie żeby OsmAnd nie ucierpiał.

Witam
Mam 3 krótkie pytania, które na pewno już się tu pojawiały

Czy można sprawdzić kto dany punkt zamieścił ewentualnie edytował na mapie?
Czy w ogóle ktoś kontroluje to co jest nanoszone na mapy?
Czy ewentualne zgłaszanie błędów przez początkujących użytkowników o naniesionych na mapy błędach ma sens jeśli chodzi o błędy zapewne zdecydowanie bardziej zaawansowanych mapowiczów.
Czy w ogóle jest sens przerysowywania wszystkiego co znajduje się na zewnętrznych mapach/podkładach bez wcześniejszej weryfikacji tego w terenie?
Pozdrawiam

To jest najlepsze rozwiązanie, bo można się zorientować w którą stronę jeżdżą pojazdy zatrzymujące się na przystanku.

W obu kwestiach masz rację.

Można, na końcu danych obiektu masz “Zobacz historię”, gdzie widać kto co zrobił.

My wszyscy. Ja, Ty…

Jest błąd, to trzeba go jakoś poprawić. Samemu, albo nanieść uwagę z opisem co i jak.

A, to już jest czwarte pytanie :smiley:
Nie tylko nie ma sensu, ale grozi problemami prawnymi, w zależności od licencji.

Dziękuję za odpowiedź,
Co do 4 pytania to nie liczyłem na odpowiedź :wink:
Jednak to chyba właśnie ono jest największym problemem w tworzonych przez Was mapach.
Niestety.
Dziękuję bardzo za odpowiedź

To zależy o czym mówimy, bo drogi często są poprawiane na bieżąco przez zespół Yanosika. Rzadko się zdarza, żeby drogi były z powrotem przywracane do nieaktualnego podkładu.
A podkładów z których możemy mapować jest trochę, chociażby Bing, Mapbox Satellite i ortofoto Geoportalu,

Teoretycznie tak, ale jest to proste tylko w typowych przypadkach. OSM nie gwarantuje ciągłości historii obiektu, również za jego kształt widoczny na mapie wcale nie musi odpowiadać osoba widniejąca jako ostatni edytujący.

Większości zmian nikt nie kontroluje i bywa, że upływają lata nim ktoś zauważy jakieś bzdurne edycje.

Bardziej zaawansowani użytkownicy potrafią się wykazać zadziwiająca nieznajomości zasad OSM i treści wiki.
Należy im zwracać uwagę w dyskusji pod zestawem zmian. Większość odpowiada, niestety znacznie mniej poprawia po sobie.

Są różni maperzy. Niektórym chodzi o to, by zapełnić puste miejsce na mapie i aktualność informacji nie ma dla nich znaczenia.
Na drugim biegunie są ci, którzy mapują tylko to, co widzieli.

OSM cierpi na małą liczbę aktywnych maperów. Gdyby w każdej gminie było 2 aktywnych, za 2 lata nie byłoby co mapować. :slight_smile:
Edit. Wzięlibyśmy się za 3d i obszary dróg.

Jeśli boisz się o swoje edycje, wybierz sobie coś, czego nie widać na głównej mapie osm tylko na jakiejś wizualizacji, np swojej. Wtedy jest najmniejsza szansa, że wandale ci coś popsują.