Akcje #maproulette

O co biega z tymi akcjami #maproulette np. https://www.openstreetmap.org/relation/347950

Dlaczego to zostało zintegrowane z JOSMem?

Ludzie amoku dostali i biegają po całym świecie i trzeba sprawdzać kto zacz i dlaczego grzebie.
Ludzie zakładają np. mosty nad zwykłymi przepustami.
To jakiś automat jest?
Wcześniej walidadorów nie znali?

To nie automat, to ludzie edytują. Program tylko losuje ludziom zadania z challenge’a który ktoś stworzył. Polecam akcję, którą sam założyłem: http://maproulette.org/map/1454/

Multipolygony w “starym stylu” będą ze względów wydajnościowych niewspierane w osm2pgsql. Chodzi tu o takie multipolygony, gdzie tagi np. landuse=forest siedzą na linii z rolą outer, zamiast na relacji.

Open rings to sytuacja gdy linie outer multipolygonu się nie domykają.

Jeśli ludzie robią coś nie tak, to daj im po prostu komentarz do zestawu zmian. Każdy challenge ma swojego właściciela, jeśli masz w opisie zestawu zmian jego nazwę (jest domyślnie wypełniana przez zwykły remote control, nie ma integracji z JOSM-em), to powinno się dać dojść do właściciela. Jeśli dasz mi przykład, to zobaczę co jest nie tak.

A kto zakładał przepusty wszędzie tam, gdzie Keepright zgłaszał przecięcie drogi z ciekiem?

Jeśli pod drogą jest rura to nie robi się mostu a przepust.
Zadałem pytanie, bo widziałem, że maper robi mosty nad rowem stąd podejrzenie że może ślepy był lub automatem hurtem robił te mosty na każdym przecięciu.

Jeśli pijesz do mnie to oczywiście więcej zakładałem przepustów niż mostów, bo rowów czy małych strumyków jest więcej niż rzek i rzeczek. Z mostkami dodatkowo wiążą się ograniczenia tonażu.

Mi tam dynda czy zrobią most czy przepust, bo taka robota w zasadzie jest mało istotna gdy obok brakuje wrysowanych dróg czy strumieni.
Jak ktoś narysował drogę w poprzek rowu i nie zrobił tam brodu to każdy rozumie że da się przejechać

Mogę zrozumieć, że ktoś kto zmapował swój region i rysując każdy krzaczek robi pod keeprighta wszędzie przepusty (bo porządek pozwala wyłapać niedawne zmiany gdy błędy wracają), ale może dziwić, że Hiszpan w Polsce zaczyna szukać gdzie przepustów czy mostków brak.

Sensem pytania nie było jak zabronić obcym rysowania mostków, ale jaki jest wpływ nowej funkcjonalności JOSMA czyli integracji z maproulete na cały szereg ingerencji osób spoza regionu i czy opis zmian zgadza się z tym co zmieniają być może automatem.
Nie będę tu wymieniał rodzajów kwerend ale bardzo wątpliwe było zamykanie poligonów na obszarach administracyjnych np. wokół Barcelony czy na wielu budynkach które się renderowały a robione wtyczką building_tools lub tracerem więc były pozamykane.

Metoda poprawek też była dziwna, bo czy do zamknięcia poligonu budynku potrzeba dodawać nowy węzeł i usuwać stary?

Liczba poprawek budynków w jednym miejscu budzi wątpliwość czy poligony mogły być otwarte aż tak często.

Tak samo nie rozumiem jak w ramach jednej kwerendy i jednego changeseta (lub serii) ktoś zamyka obrysy budynków i robi jednocześnie mosty.

Nie zauważyłem tego co sugerował RicoElectriko co jest poniekąd zrozumiałe, że trzeba usunąć tagi z outer jeśli baza ma być przebudowana.
Jednak sprzątanie w innych krajach gdy nieporządków nie widać a sam kilka tysięcy czerwonych błędów w województwie usunąłem z czego ogromna większość to były przecięcia z rowami, może dziwić, bo wskażę miejsca gdzie takich "błędów jest 100 razy więcej, bo nie było tam sprzątania.
Zatem chciałem się upewnić czy takie akcje dotyczą czegoś istotnego czy tylko nowa funkcjonalność spowodowała, że łatwiej korzystać z jakiegoś walidadora.

Mam zwyczaj witać nowych maperów i pytać ich o zakres zainteresowania aby się dzielić robotą i nie wchodzić w drogę ani nie patrzyć na ręce, dlatego sytuacja gdy zaczynają się pałętać ludzie z zagranicy zaskakuje i dziwi oraz zmusza do sprawdzania najpierw skąd maperzy są i co mapują aby ustalić czy to nowy maper czy stary i czy przydadzą mu się wskazówki.

Skoro to losowo się dzieje to wiele wyjaśnia tzn. Hiszpan będzie sprzątał u mnie a ja u niego.

Inaczej mówiąc po to jest keepright czy inne walidadory aby ustalić jakie błędy muszą być poprawione, bo brak ciągłości dróg czy złe restrykcje, ostre skręty, zapętlenia mogą psuć np. nawigację. Ale np. polowania na przejazdy kolejowe które są przyklejone do drogi a nie do torów są o tyle mało ważne, że zastanawiałem się jakie akcje są napędzane odgórnie i czym te pęd jest spowodowany.

Nie zauważyłem też aby z opisu jaki generuje w JOSMIE maproulette można było konkretną kwerendę odszukać aby sprawdzić czego dotyczy.

Pamiętam tylko kiedyś moją irytację gdy po użyciu maproulette jechałem z changesetami i ich opisami irracjonalnymi, bo zmienionymi automatem bez uprzedzenia.

Zatem zastanawia dlaczego u nas tak mało osób tego używa a tak wielu spoza Polski.

Zapraszam do zaprzestania szczujni, bo efekty widać na zamierającym forum i odchodzenia maperów z OSM (co potwierdzają na priva), a wypowiadania się na temat, bo zadałem proste pytania. Na osm każdy może mapować co chce i nie można mu zabronić.
Chodzi tylko o zrozumienie skąd taka zadyma, bo widać w keepright, że błędy wiszą latami i nie było chętnych do ich poprawiania głownie dlatego, że większość z nich to bzdety, a poza tym jest co robić.

Może ktoś opracuje kwerendę sprawdzającą na jakiej powierzchni brakuje rowów odwadniających czy strumieni, bo dziś trochę ich mapowałem więc łatwo wskazać, że gdzieś jest teren niezmapowany, bo pada wszędzie i rowy muszą być wszędzie.
Podobna kwerenda pozwoliłaby podzielić drogami wielkie pola (czy lasy) pozbawione tracków, bo mapa bez dróg to największy błąd.

Potrzebna jest kwerenda dla unclassified bez traktype lub surface, bo wiele z nich to lipa.

No i warto ograniczyć obszar do województwa, bo działanie konsekwentne zmusza do wykrzesania energii a skakanie po całej Polsce czy świecie nie pozwala ocenić horyzontu czasowego.

Tam gdzie jest przepust powinien być w OSM zrobiony przepust, czyli tunnel=culvert na wyciętym kawałku cieku wodnego.
Tam gdzie most, wiadomo, bridge=yes na kawałku drogi.
Definicja mostu i przepustu jest dosyć jednoznaczna.

Grzebiąc przy PostGIS-ie stworzyłem nowy challenge. Polega on na poprawie przypadków, gdy obszar (np. budynek) jak i punkt w nim mają ten sam tag shop, co jest zazwyczaj błędem.
http://maproulette.org/map/2518/
Prosiłbym o przetestowanie, zanim uczynię go widocznym dla wszystkich.

Podobne myki zrobiłem dla tak węzłów z tym samym shop=* w pobliżu (lecz z tą samą nazwą, żeby nie było tyle fałszywych alarmów), będę jeszcze badał temat walidacji sklepów, być może wyląduje to na własnej stronce podobnej do mrówek, gdy będzie dobrej jakości.

A nie dałoby dla tego challenge’u tak zrobić, żeby mapa wyświetlała się w maksymalnym przybliżeniu?
Na cholerę mie pół miasta ze znacznikiem pośrodku, do którego muszę się doklikać, żeby zobaczyć coś sensownego…

A można, jak najbardziej, jeszcze jak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ustawiłem na 19.

Dałbym lajka, gdyby były :smiley:

Chyba upublicznię, choć nie sądzę, żeby długo wisiał. Już zrobiłem sam 12%.

Analogiczną zabawę można zrobić z amenity, tutaj już obiektów jest ok. 1800.

Ciągnąłbym dalej temat, bo analiz można robić bardzo dużo, z tym że błędy MapRoulette utrudniają robotę, a autor napisał taką wyczesaną w kosmos aplikację po czym od paru miesięcy nic nie ruszył w kodzie (mimo licznego i rzeczowego feedbacku).

No już nie tak całkiem sam :smiley:

A MapRoulette umożliwia podmianę zbioru danych / zapytania do Overpassa w istniejącym challenge’u?
Bo jeśli tak, to pewnie lepiej by było rozszerzyć istniejący challenge o te amenity.

Wydaje mi się, że gdy wrzucę nowe obiekty z geojson, to dopiszą się na końcu. Taki bug, który tutaj byłby ficzerem.

To co mam teraz okazało się bardzo dobrą kwerendą. Grunt to dla mnie było stworzenie czegoś, co można łatwo poprawić bez zbędnego zastanawiania się (ew. szybkie sprawdzenie w GSV). Wcześniejszy challenge “POI bez tagu głównego” niestety nie cieszy się takim powodzeniem, nie wiem w sumie dlaczego - pewnie dlatego że trzeba coś wpisywać, a tu proste Shift+R :wink:

Z moich obecnych spostrzeżeń:

  • Koncentracja tego problemu wyjawia źle zmapowane obszary - takie błędy często występują stadami i dodatkowo występują inne problemy (czytaj: ogólny bajzel).
  • Pewną zauważalną część stanowiły salony samochodowe, które sprzedają wiele marek.

Dla analogicznej kwerendy PostGISa z amenity, większość to szkoły, które trzeba odfiltrować (szkoła w zespole szkół).
Pewnie dużo podobnych problemów z hospital (oddziały) i university (wydziały). Ciekawa jest liczba remiz strażackich.

 count |      amenity       
-------+--------------------
  1716 | school
   459 | parking
   155 | hospital
   137 | fuel
   122 | university
   122 | place_of_worship
   115 | fire_station
   103 | kindergarten
    67 | restaurant
    45 | fountain
    42 | police
    38 | library
    37 | marketplace
    35 | car_wash
    34 | bank
    31 | townhall
    30 | doctors
    27 | post_office
    23 | public_building
    20 | atm
    18 | pharmacy
    17 | bus_station
    16 | fast_food
    11 | courthouse
    10 | veterinary
    10 | theatre
    (dalej ucięte...)

Gdzie najlepiej zgłaszać braki i problemy w tych zadaniach?

Na przykład niesłusznie narzeka co do name na abandoned:amenity

Masz tam gdzieś link do autora, czyli mnie.
Niestety, nie można przebudować zadania poprzez zmianę kwerendy Overpassa. Musiałbym je całkiem skasować i stworzyć od nowa.
Zarchiwizowałem je więc, bo nie jest za bardzo użyteczne i dane są mocno nieaktualne.

Gdyby ktoś miał ochotę porozwiązywać takie zadania to mogę nowe zrobić.

Zważywszy na to co napisałem, to wymagałoby wielu iteracji i tu MapRoulette nie pomaga. Zawsze coś wyskoczy nowego, skoro system tagowania jest otwarty.
Łatwiej wykryć przypadki, gdzie węzeł ma tylko name=*, bo w Overpassie da się liczyć tagi poprzez (if: count_tags() = 1)

Utworzyłem nowe wyzwanie - wykorzystując tryb Tag Fix, więc jest tylko do przeklikania.

Zadanie jest proste, przejścia w budynkach powinny mieć tag tunnel=building_passage, w tej chwili często mają tunnel=yes.

Końce przejść powinny współdzielić węzły z obrysem budynku. Starałem się tylko takie umieścić w wyzwaniu, ale mogłem coś przeoczyć.
W zadaniu wykorzystałem takie zapytanie Overpass.

Tutaj link: https://maproulette.org/challenge/28488

I przy okazji trudniejsze zadanie - tam gdzie przejścia w budynkach mają i złe tagi i złą geometrię:
https://maproulette.org/challenge/28489

Jest sporo błędnych: https://www.openstreetmap.org/way/759071976

Widziałem też przejścia pod torami ( https://www.openstreetmap.org/way/338763670 ). Wyłaczyłbym automatyczne edycje, za duże ryzyko ze ktoś na ślepo edytuje.

way/1073691403

way/592860593

way/481061498

way/782132406

Albo chociaż wymagał węzeł budynku na obu końcach lini.

To tak jest w tym zadaniu gdzie tylko tagi proponuję zamienić, w drugim jest to co przecina budynki, widzę że tunele pod torami to problem, spróbuję wykluczyć jeszcze jakąś część.

way/592860593 - to nie są podcienia, czyli właśnie building_passage?

Z pozostałych które podesłałeś, to tunnel=yes jest w którymś poprawne?

Podcieni nie uznaję za tunel, daję tylko covered=yes.