JOSM - różne sprawy, porady

  1. JOSM nie zapamiętuje uaktywnionych podkładów. Znikają one po kilku uruchomieniach z Paska menu > Podkłady

  2. Nie działa podkład Geoportal 2: Ortofotomapa (zdjęcia lotnicze). Działa natomiast gdy się kliknie w Geoportal 2: Ortofotomapa (zdjęcia lotnicze) WMTS. Wiadomo że jest to ten sam podkład tylko, że wcześniej ten pierwszy również działał.

  3. Tragiczna wydajność samego programu. Pomaga trochę zwiększenie ilości ramu wykorzystywanego przez JOSM, ale czy zwykły użytkownik wie jak takie rzeczy robić? I nie każdemu chce się ustawiać ciągle to samo. Program po ściągnięciu i uruchomieniu powinien być zawsze skonfigurowany jak najlepiej. Aby nie odstraszać nowicjuszy (a może taki jest zamysł?) wykorzystywać tylko i wyłącznie 64 bity i taką ilość ramu jaką mamy na komputerze. Domyślnie program używa 256 RAM to jakieś jaja chyba w dobie czasów w których dużo osób ma już nawet po 64 GB RAM w swoich maszynach. Całość działa dość topornie nawet na wydajnym komputerze po wczytaniu danych. A jeśli ktoś chce szybko edytować dane to JOSM to bardziej utrudnia niż pomaga. Przy dzisiejszych możliwościach taki JOSM powinien hulać i momentalnie wczytywać dane. Sory ale jak programowi pobranie kilkudziesięciu kilobajtów zajmuje dłuższą chwilę a potem wyświetlanie tych danych jest wielce dalekie od płynnego to coś jest nie tak. Mocny 4 rdzeniowiec i szybkie 8 GB ram to dla niego nadal zbyt mało? Być może JOSM wykorzystuje też jeden rdzeń. Nie znam się aż na tyle na tym żeby to wiedzieć bo nie muszę. Chcę odpalić program i momentalnie móc jak najwygodniej i bezproblemowo poprawiać mapy.

Jedyną zaletę jaką widzę w tej toporności jest to że mniej ludzi nieobytych w komputerach będzie coś dłubać w mapach.
Tylko to może jednocześnie odstraszyć jakąś część osób nowych, którzy będą woleli używać edytora online z powodu wygody a jak wiadomo z tym edytorem online trzeba bardziej uważać niż z JOSM.

  1. Jedno z ważniejszych rzeczy jaka powinna być w JOSM. Powinien on automatycznie wykrywać teren jaki wyświetlamy (na całym świecie) i za jednym kliknięciem pobierać wszystkie możliwe najlepsze, najaktualniejsze, działające i zalecane podkłady (do warstw) na dany teren gdy pobieramy skrawek takiego terenu, oraz je odpowienio nazywać. Dzięki temu nigdy nie zapomniało się o żadnym podkładzie. Co więcej powinien automatycznie ustawić kod odwzorowania terenu oraz przesunięcie (jeżeli jakaś warstwa tego wymaga). Taki mechanizm przyspieszyłby znacznie edycję map, wykluczył błędne rysowania na nieskalibrowanych podkładach oraz nieścisłości odnośnie jaki podkład jest najlepszy na dany teren. Przykładowo chcę edytować mapy Ukrainy. Skąd mam mieć pewność że dana droga była na skalibrowanym podkładzie lub nie? Po trzecie skąd pewność że dane przesunięcie będzie okej itd.

Sprawdź najnowszą wersję testową. Są tam poprawki związane ze znikaniem podkładów.

U mnie działa.

Nie u mnie.

A skąd JOSM ma to wiedzieć?

NO WŁAŚNIE.
Dlatego pomysł automagicznego kalibrowania wydaje się dobry.

W JOSM-ie da się ustawić rozmiar cache dla TMS. Czy da się to zrobić także dla WMS? Mam mało miejsca na dysku SSD i nie chcę ręcznie opróżniać cache za każdym razem.

Ten rozmiar ustawia limit maksymalny rozmiar cache, dla każdego typu z osobna (WMS, TMS, WMTS).

Czyli gdy ustawisz np. 1GB, to maksymalnie będziesz miał:
1GB TMS
1GB WMS
1GB WMTS

Trochę to nieintuicyjne :wink: Optymalnie powinno być jedno ustawienie, a algorytm cache’owania wspólny, tak żeby miejsce dzielić wg potrzeb, a nie po równo. (Zresztą wszystkie te protokoły idą po HTTP). No i ustawienie to bardziej pasuje do zakładki “Pamięć podręczna” :smiley:

Od wczoraj mam problem z zapisaniem danych na serwerze.
"Przekroczony dopuszczalny czas komunikacji z serwerem OSM “https://api.openstreetmap.org/api/0.6/. Proszę spróbować później”
Muszę zapisywać dane, następnie otwieram ten plik i wtedy udaje mi się wysłać.

Edit: Gdy przy wysyłanie zamienię w konfiguracji wysyłki (Zestaw zmian) z
**“Wysłanie do istniejącego zestawu zmian” **
na
“Wysłanie do nowego zestawu zmian”,
mogę wysłać dane do serwera bez problemu.
Dlaczego?

A od kilku tygodni, gdy włączam JOSM, najpierw widzę obraz z informacją:
“Konflikt podczas łączenia linii. Łączoną linią jest .0(72 węzły) [id:0].”
Gdy dam “Zastosuj”, JOSM się wyłącza. Gdy usunę ten obraz to JOSM się uruchamia.

Ekran startowy JOSMa informuje mnie, że używana jest wersja 12039 a “informacja o programie” mówi, że dalej używam 11526.

Aktualizowałem tylko wtyczki. Skąd taki błąd?

Pisząc ekran startowy masz na myśli:

  1. Ekran podczas uruchamiania JOSM (tam gdzie wyświetlają się informacje o ładowanych wtyczkach, wczytywaniu informacji o podkładach itp.)
  2. Ekran po uruchomieniu JOSM, na którym są wyświetlane “Aktualności” i informacje co się w której wersji zmieniło

Jeżeli masz na myśli to 1, to takie coś nie powinno się zdarzyć. Jeżeli 2 - to jest to naturalna sytuacja. Co więcej - na samej górze powinieneś mieć napisane “Trzeba wykonać aktualizację”.

Chodzi o to duże okno te stabilne zapraszające do MApRoulette, a nie o te male okienko wyświetlające czasy ile zabrał kolejny etap uruchamiania.

Nie zrozumiałeś co napisałem o fałszywce.
Typowo jest tak jak napisałeś, że pojawia się komunikat “trzeba wykonać aktualizację”.
U mnie była fałszywa informacja na tym ekranie (na szczycie) że mam wersję 12039 czyli aktualną, więc nie mogło być zalecenia, że mam wykonać aktualizację.
Tymczasem miałem wersje 11526 co potwierdziło kliknięcie w 'sprawdź wersje programu".

Podmiana pliku jar na 12039 powodowała zwiech przy uruchamianiu
Następnie wyskakiwało okienko zapraszające do założenia biletu z błędem programu.
Po ręcznym zignorowaniu błędu, JOSM się dalej nie uruchamiał.
Tak się działo przy zadeklarowaniu 1G pamięci w pliku startowym bat.

Uruchomienie jako jnlp z WebStart przerywa ładowanie Josma i zamyka wszystkie związane z nim okna dokładnie w tym samym momencie tzn po załadowania ustawień podkładów i po kliknięciu w ok w okienku “Unable to launch the application”

Java zaktualizowana pod IE do wersji 8.131
Jest jeszcze możliwość zaktualizowania JOSMa do12039 za pomocą instalatora Windowsa ale boję się, że taka instalacja wywali mi wszystkie ustawienia w JOSM jak adresy wmsów, katalogi z moimi stylami, ustawienia wtyczek jak adresy dla tracera itd. bo już kiedyś otworzenie tego zajęło szmat czasu i ledwo się udało, bo te dane były wynikiem żmudnych eksperymentów które trzeba było powtarzać.

Któryś z kolegów niedawno narzekał na wydajność JOSMa na jego dość silnym sprzęcie.Ja też od prawie roku pracuję na starszych wersjach, bo nowe bardzo denerwują nie pracując płynnie a skokowo co znacznie spowolniało mi mapowanie i mogło prowadzić do błędów.
Też się dziwię, że kompy 2,8-3 MHz 4GB RAMu pod Win7 nie wyrabiają gdy równolegle jest otwarta przeglądarka zabiera 1-1,3 GB a JOSMowi deklarujemy 1GB.
W zasadzie bym dalej chodził na starej wersji ale reverter coś przestał chodzić i skusiło mnie pracowanie na warstwach z użyciem DigitalGlobe aby nie przełączać ręcznie odwzorowań

EDIT.
Po powrocie do starej wersji 11526 wywaliło tylko jedną wtyczkę ale widzę że jest już komunikat że należy dokonać aktualizacji więc już nie dam sobie ręki uciąć że tego komunikatu wcześniej nie było.

Nie zmienia to faktu, że nie mogę programu zaktualizować.

EDIT.
Przypomniałem sobie, że nie tylko na górze okna nie było monitu o aktualizację ale też w dole okna tam gdzie są podawane numery najnowszych wersji też było podane, że mam aktualną wersję 12039 czyli taką samą jak najnowsza stabilna.Zatem bez wątpienia JOSM zgłupiał choć nie był aktualizowany a jedynie zaktualizowałem wtyczki lecz na wersji 11526.

Polecam, co ja robię, przed każdą zmianą wersji JOSM zzipować katalog …\AppData\Roaming\JOSM.

Pozwala porównać stare ustawienia z nowymi i wybrać najbardziej optymalne ustawienia, zwłaszcza w “preferences.xml”.

Już wiem dlaczego nie mogłem zaktualizować JOSMa.
Zaktualizowałem instalatorem windows, co skończyło się wywaleniem wszelkich preferencji z których chyba nie wszystkie są w pliku preferences.xml, prosta podmiana tego pliku z poprzedniej wersji JOSMA nie działa.
W tym pliku chyba nie ma skrótów klawiaturowych i ustawień wtyczek no ale są adresy wmsów.

Gdy skonfigurowałem z grubsza ręcznie nowego JOSMA to wysypał się dokładnie w tym samym momencie jak podczas podmiany plików jar na nowszą wersję.
Padaczkę zaliczył w momencie podawania ścieżki do pliku do napisanego przeze mnie stylu umieszczonego w cache czyli tam gdzie JOSM umieszcza style jakie sam ściąga.Czyli nawet nie przy nowym otwarciu a od razu w momencie zatwierdzania ścieżki do stylu.

Nie umiem wrócić do poprzedniej wersji pliku preferences np wykorzystując preferences.xml_backup .
Da się wyciąć adres pliku ze stylem, notatnikiem z preferences?

Błędu w pliku mapcss ze stylem nie ma, bo chodził w poprzednich wersjach JOSMa
Gdy zmienię nazwę pliku ze stylem to JOSm się nie zawiesza a w okienku ze stylami (prawy panel) sygnalizuje tylko że styl się nie załadował zatem ewidentnie JOSM się sypie ładując autorski styl.

Po wprowadzeniu ścieżki do innego mojego autorskiego stylu, JOSM się nie zawiesza ale stylu nie ładuje a sygnalizuje błąd:

org.openstreetmap.josm.gui.mappaint.mapcss.parsergen.ParseException: Warning: end of line while reading an unquoted string at line 7 column 46.

ten styl też chodził na wersji 11526

Ooo, jak można przenieść adresy z węzłów na obrysy w ułamku sekundy np. dla całej gminy przy użyciu edytora JOSM?

  1. Ściągasz obrysy dla całej gminy za pomocą Overpassa
  2. Ściągasz numery dla całej gminy za pomocą Overpassa
  3. W JOSM: CTRL+F → building type:way
  4. Alt+Shift+i (zaznacz wszystko wewnątrz)
    4a. Wyszukujesz wszystkie amenity, których nie chcesz przenieść na obrysy: CTRL+F → (amenity | shop) type:node → usuń z zaznaczenia → Wyszukaj
  5. Dane → Połącz punkty adresowe

Wow. Może całość zajmie troszkę więcej, niż ułamek sekundy, ale na pewno mi się przyda. Dzięki.

Należy też pamiętać, że czasami punkty adresowe nie wpadają w obrys. Po scaleniu można je znaleźć poprzez ctrl+f, addr:city=miejscowość type:node .

Jeśli budynki nie są wrysowane z podkładu BDOT to adresy mogą przejść na obrys budynku przyległego np garażu czy sąsiadujacej posesji.Widziałem duże miasto w którym praktycznie wszystkie adresy były przesunięte o jeden obrys.Stało sie tak chyba dlatego że rysował to taksówkarz którzy złapał pojedyncze adresy gdzieś na początku ulicy a potem sobie liczył i wstawiał na każdy obrys kolejny adres.
Aż nie mogłem uwierzyć że tą metoda zepsuł praktycznie większość ulic.Ile dałem rady poprzesuwać to zrobiłem ale reszty nie scalałem bo odklejanie potem jest bardzo czasochłonne.Należałoby też sprawdzić czy adresy nie są zdublowane np nie dodano ich tez do POI, bo potem nazwy z name POI czy operator przechodzi np. na cały pawilon handlowy czy hipermarket.Najczęściej dotyczy to bankomatów i automatów do sprzedaży.
Inny problem to są powiaty gdzie adresy dodawano do wejść (geodezja) a trzeba pamiętać, że przy rysowaniu tracerem z BDOT kasuje on wejscia i trzeba uważać aby nie stracić adresu

To ja też się to dopiszę, bo część postu Zbyszka z tematu z poradami jest z pewnością związana z naszą wymianą komentarzy po mojej wczorajszej niezbyt fortunnej może edycji.
Zbyszek stwierdził, że moja edycja spowodowała utratę części informacji związanej z adresem, a spowodowałem to łącząc punkty z obrysami. Faktycznie zmienił się sposób wyszukiwania adresu. Ale w tym akurat miejscu mamy taką sytuację, że obrysy mają już adresy zawierające addr:city, a oprócz tego mamy punkty adresowe, które zawierają addr:place. W ten sposób większość informacji jest zdublowana i to był powód mojego scalenia obrysów z punktami.
Dodatkowo akurat w tej gminie nazwy ulic, chociaż widoczne w terenie nie są wynikiem uchwały Rady Gminy - do dzisiaj taka uchwała nie została podjęta. A zatem poprawny adres to Nazwa miejscowości i numer budynku. Rozmawiamy o tym miejscu: http://www.openstreetmap.org/#map=19/49.80393/18.92128

@Sorbovit:
Miałem odpisać w pierwotnym miejscu, ale skoro piszesz tutaj…
Ja myślę, że to jest podobna sytuacja jak w gminie Liszki - są nazwy ulic, ale one są tylko na tabliczkach przydrożnych. Numeracja jest przypisana ciągle do miejscowości. Niektóre gminy stosują takie półśrodki - są ulice, a mieszkańcy nie muszą zmieniać dokumentów. Wilk syty i owca cała.

W ostatniej wersji JOSM zupełnie rozkalibrowała się ta warstwa:
http://www.geodezja.wolomin.pl/cgi-bin/wolomin?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Prośba o pomoc, jak ją ponownie skalibrować?