www.demo.f4map.com serwis 3D

Ponieważ większość serwisów OSM-3D nie obejmuje Polski lub ma wielodniowa zwłokę w aktualizacji a także skromną ilość funkcji jak np. brak zmiany kierunku patrzenia, sporą aktywnością wykazuje się demo.f4map. Choć daje on niesamowite możliwości, aby osiągnąć ciekawe efekty trzeba się sporo uczyć i stosować rozmaite tricki albowiem dokumentacja jest skromna.
Sporo czasu zabierają rozmaite eksperymenty szczególnie wtedy gdy dwa obiekty tak samo otagowane a różnie się renderują.
Wynika to z z wielu bliskoznacznych tagów, które bywa że są w konflikcie i render stosuje swoją hierarchię ważności.
Konfliktów przy 3D jest dużo więcej niż przy 2D stęd metody jakie serwis zastosował do ich rozwiązania są często trudne do zrozumienia.
Sprawę komplikuje fakt że odświeżanie widoku odbywa się średnio raz na dobę a może zmylić, że są co najmniej 3 aktualizacje w ciągu doby ale często serwis aktualizuje nowe zmiany a z dużym opóźnieniem starsze. Np. nowo dodane obiekty renderują się kilka godzin wcześniej niż zmienione. Może to prowadzić maperów do niewłaściwych wniosków gdy eksperymentują z tagowaniem i widzą że jedne zmiany przyniosły oczekiwany skutek a inne nie, gdy tymczasem trzeba poczekać czasem dłużej niż dobę aż się wszystko wyrenderuje.

Inny powód, że serwis do renderu przyjmuje wartości domyślne gdy brak wszystkich tagów.
Takim z najprostszych domyślnych atrybutów jest przyjęcie że dach jest płaski gdy nie podano jego kształtu.
Serwis stara się naciągnąć proste klocki np. typu dwuspadowy dach gabled na rozmaite wypustki w obrysie budynku więc mocno wydziwia zmieniając kształt dachu aby zakrył białe szczeliny między częścią główną budynku a dachem.

Zatem dochodzi do zmagań z regułkami domyślającymi się jak pogodzić różne niekształtne bryły, a ręcznym sterowaniem przez mapera polegającym najczęściej na rozłożeniu skomplikowanej bryły na kilka mniejszych wzajemnie się przenikających.

Wielka szkoda że serwis nie opisuje co działa to by maperzy nie tracili czasu na eksperymentowanie z tym co nie działa.
Pewne rzeczy trudno zrozumieć.
Np. jest regułka, że render odwraca pomniki do najbliższej drogi ale trudno pojąć dlaczego gdy poda się kierunek tagiem direction to nie jest to kierunek przedniej części pomnika tylko prawego ramienia.
Pewne rzeczy już załapałem choć często bylem zaskoczony, że okrycia dokonałem przypadkiem, bo przy testach nie uwzględniłem tego co bierze pod uwagę serwis bierze np. nie tylko tagi ale i sytuacje z otocznia (wielkość i gęstość obiektów), kształt obiektu itd.

Brak takiego przewodnika bardzo zniechęca maperów do rozwijania 3D, bo traci się wiele czasu a i efekty nie takie jakie mogłyby być.
Sprawa jest na tyle oczywista i poważna, że musi być jakiś powód tej blokady informacji. Ponieważ mocno podciągnęliśmy 2D, mapowanie w 3D może stawać się coraz częstsze więc warto się wymieniać doświadczeniami

Akurat próbuję zrozumieć problem “dziurawienia dachów”, bo gdy wydawało mi się że nad tym zapanowałem problem wrócił.
Poświęciłem już na to wiele godzin i znalazłem się w punkcie wyjścia zatem chyba skoncentruję się na rozbudowanej próbie z rozmaitymi kombinacjami tagów, bo to już długo trwa i nie udaje mi się wpaść na rozwiązanie tak przy okazji mapowania.

Sprawa dotyczy drobnych brył typu filary czy kominy lub lukarny w ramach bryły głównej budynku.
Jeśli ich wysokości są mniejsze niż wysokości dachów co jest wręcz regułą przy filarach, to w dachach robią się kratery regularne lub nieregularne. Czasem problem sam zanika i nie wiadomo czy to problem trzymania cache-u przeglądarki czy też serwis co jakiś czas ściąga ponownie dane i dokonuje ponownych przeliczeń.
Czy ktoś znalazł rozwiązanie tego w końcu bardzo częstego i rzucającego się w oczy problemu?

Jeden z przykładów jest tu

http://demo.f4map.com/#lat=51.1085248&lon=17.0804949&zoom=21&camera.theta=38.142&camera.phi=23.205

Problemu nie rozwiązuje pokolorowanie szczytów filaru czy nadanie grubości daszkowi, lub obcięcie szczytów filarów, no ale nie chcę nic sugerować, bo może gdzie pomyliłem się we wnioskach.

Hello here, I’m sorry but I don’t speak polish, so i’m using google translate.
you can get help here: https://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=42
The problem here is that you indicated the roof as a whole building, and the columns as building:parts. you need to declare a single “building” tag for the whole building, and then parts for what’s left. if you declare the roof as a “building:part”, it should render properly.

All “building:part” geometry get removed from the polygon having the “building” tag, since it should be an outline, and not a real part. this is done to be backward compatible with old 3d buildings.

Translation by Google translate :

Cześć, przepraszam, ale nie mówię po polsku, więc używam google translate.
Możesz uzyskać pomoc tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=42
Problem polega na tym, że wskazano dach jako całość budynku, a kolumny jako budynek: części. Musisz zadeklarować pojedynczy tag “building” dla całego budynku, a następnie części dla tego, co zostało. Jeśli zadeklarujesz dach jako “building:part”, powinien on prawidłowo wykonać.
Wszystkie geometrie “building:part” zostają usunięte z wieloboku posiadającego znacznik “building”, ponieważ powinien być kontur, a nie prawdziwą częścią. Odbywa się to kompatybilnie ze starymi budynkami 3D.

Zapraszam do zwiedzania Wrocławia 3D z pokładu łodzi podwodnej
http://demo.f4map.com/#lat=51.1153826&lon=17.0418045&zoom=20&camera.theta=48.724&camera.phi=1.146

Trzeba poczekać 40 sekund

Myślałem, że te łodzie podwodne pływają tylko w prima aprilis ale widzę że dziś znów się pojawiły.
A może mi wypłyneła z cache?

Chodzi wam www.demo.f4map.com ?
U mnie coś padło ok 3 tygodni temu i jak kiedyś potrzeba było kilka-kilkanaście sekund na pojawienie się budynków w 3D, to teraz uzyskuję co najwyzej po minucie a często nawet po kilku minutach nie mam.
Np. centrum Wrocławia
http://demo.f4map.com/#lat=51.1184784&lon=17.0357139&zoom=15&camera.theta=0.9

Cos szwankuje z tą stroną. Długo trwa ładowanie. Choć momentami jest OK.

U mnie teraz przez pół godziny nie załadowało 3D dla Wrocławia więc jest jeszcze gorzej niż tydzień temu.
Dziwne, że na forum 3D nic o tym nie piszą.

U mnie dobrze chodzi…

W tym momencie załadowało w ok 20 sekund ale od 3 tygodni serwis praktycznie nie chodzi.
Trzeba czekać 2-3 minuty na choćby cześć budynków a coraz częściej jest tak, że dostępny jest tylko widok 2D.Powiedzmy że jest 50% szans że gapiąc się w ekran kilka minut cokolwiek się zobaczy czyli jest to denerwujące bo można mieć otwartą kartę 5 minut i żadnej gwarancji, że ekran się odświeży.
Instalowałem dodatki do przeglądarki aby czyścić cache ale nie pomogło.

Miejmy nadzieję, że skoro chodzi skokowo to wprowadzają jakieś nowości a nie zwijają serwis.