Ajatuksena olisi käyttää Digiroad-aineistoa, kunhan lisenssointiasia on kunnossa. Asiasta on käyty sähköpostikeskustelua Liikenneviraston, OpenStreetMap Foundationin ja HSL:n kanssa ja tällä hetkellä odottelemme OpenStreetMap Foundationin kantaa CC-BY 4.0 -lisenssien osalta.
Hienoa, että HSL käyttää nykyään OpenStreetMapia. Kuinka usein aineisto päivitetään esimerkiksi Reittioppaaseen, ja onko siinä jotain laadunvarmistusta?
Millähän työkalulla noita JSON-raportteja olisi helpointa katsella?
Onko kaikki muutokset todella tehty? AInakin http://www.openstreetmap.org/way/26498907 on edelleen väärällä ruotsinkielisellä nimellä. Väärä nimi lienee jäänyt, kun sekoilin nahkaisten ja nieriäisten kanssa (suomenkielisetkin nimet olivat muistaakseni väärin) joitain vuosia sitten.
Pitäisi siis olla name:sv=Rödingsgränden eikä name:sv=Nejonögsgränden. Jälkimmäinen olisi suomeksi Nahkiaisenkuja, jollainen kyllä on vähän matkan päässä: http://www.openstreetmap.org/way/26499250. Siellä on virheellisesti name:sv=Nejonögsstigen (joka vastaisi Nahkiaisenpolkua).
Asiaa käytiin läpi toisaalla mainitussa OSM-Digitransit-Digiroad-tilaisuudessa, jonka materiaalit löytyvät täältä … https://tinyurl.com/lhbkyx9
Päivitystiheys riippuu hieman mistä asiasta puhutaan. Reititysverkko päivittyy automaattisesti päivittäin. Taustakartta & Geokoodausdata manuaalisesti viikottain. Pientä käytännön viivettä loppukäyttäjille saattaa aiheutua sivujen cashetyksistä.
Validointityökalujen osalta on pohjatyö tehty, mutta vielä ei varsinaista tuotantokäyttöä. Tähän toivon mukaan palataan lähiaikoina.
JSON-raporttityökaluista / importoinnin statuksesta en osaa mennä sanoa muuta kuin sen että päivitykset on tehty “Etsi ja korvaa”-periaatteella, eli jos OSM:issa olevalle datalle ei ole löytynyt täysin samaa vastinetta Digiroadin puolella niin importointi on jätetty tekemättä.
Paikallistuntemuksen avulla on mahdollista usein tietää, mistä Digiroad- ja OSM-aineiston nimierot johtuvat, jolloin kertomasi kaltaisten erojen korjaaminen on mahdollista.