Miejsca wykorzystujące OSM

Nie znalazłem czy ktoś już o tym pisał.
Serwis: https://www.arcgis.com/features/index.html do tworzenia map oferuje do wykorzystania m.in. podkłady map z OSM. Tu jest przykład stworzonych map na podkładzie OSM: http://www.arcgis.com/apps/MapAndAppGallery/index.html?appid=1853c88ade834bb2b014472101b52e78

6:29
https://www.youtube.com/watch?v=ORQvIQhwih4

Dawid Fazowski też używa OSM :slight_smile:

Kolejny podróżnik, który docenia mapy OSM, również korzysta z MAPS.ME.
https://www.youtube.com/watch?v=2CvB8_3Ae9g (14:46)

Natrafiłem na taką stronę http://podkarpacie.szlaki.pttk.pl/. Wykorzystuje podkład OSM ale relacje szlaków chyba nie są bezpośrednio importowane, bo nie widać wszystkich szlaków.

http://www.wykop.pl/wpis/22863969/przegladam-sobie-mieszkania-na-sprzedaz-w-krakow-w/
A wszystko przez użycie starego stylu OSM :laughing:

W starym stylu były wyświetlane nazwy granic parafii? Widać je na tym obrazku.

Oni w ogóle ciągną dane POI z OSM. Być może nowe tagowanie przez jakiś catch-all powoduje na starej wersji takie zonki.
Problem jest w tym, że ani na Otodom, ani na Otomoto (oba wł. Naspers) nie ma atrybucji.

Na Otodom jest atrybucja, tylko cwaniacko ukryta pod ikonką w prawym dolnym rogu…

O, przepraszam, teraz to na Otomoto mapy nie ma wcale.

Serwis Ekstremalnej Drogi Krzyżowej http://www.edk.org.pl/ wykorzystuje na głównej stronie Google Maps, ale w szczegółowych opisach tras jest OSM, np. http://m2.edk.org.pl/mirror/4eadcc3dd42a53f5245a148a260f558bed7f2c0b/edk-map-route-459.pdf i http://m2.edk.org.pl/mirror/4eadcc3dd42a53f5245a148a260f558bed7f2c0b/edk-guide-route-459.pdf. Przypuszczam, że ze względów praktycznych - w GM łatwiej zrobić mapę klikalną aby wybrać trasę, a w OSM jest znacznie więcej szczegółów (ścieżek) pozwalających się nie gubić w terenie.

BTW, polecam się “przejść”.

Krakowskie tramwaje na żywo na mapie OSM:
https://mpk.jacekk.net/map.html#

$ telnet mapscii.me

Atrybucja pokazuje się dopiero przy wychodzeniu.

https://maptu.pl/, bardzo ciekawy pomysł, można zamówić dzieło na ścianę. Nie wiem tylko, czy jest atrybucja na samym obrazie. Na stronie info, że dane są z OSM znalazłem tylko w FAQ.

Pomysł trochę “podpatrzony” od pewnej firmy z zachodu :wink:

Mapy drukowane można podpisywać gdziebądź. Czyli jeśli w ogóle ją podpisują to pewnie na rewersie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło mapę w oparciu o podkład OSM do wyszukiwania partnerów Karty Dużej Rodziny https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/wyszukiwanie-partnerow-karty-duzej-rodziny.

Natkałem się na taka oto stronę z wizualizacją kodów pocztowych zawartych w tagu postal_code http://www.flosm.de/en/adminmap.html?lat=47.3895178&lon=18.5778791&r=36308.033&st=0&sw=admina,adminb,adminc,admind,admine,adminf,adming,adminh,admini,admink,adminl,adminm,adminz Polska trochę blado wygląda.

Fajnie byłoby jakbyśmy pododawali do granic(oczywiście z głową, jeśli nic przy tym nie popsujemy zwłaszcza odnośnie kodów pocztowych) tag postal_code=* , telephone_area_code=* i szczególnie license_plate_code=* może pojawi się na OSM wizualizacja rozmieszczenia tablic rejestracyjnych dla całej Polski. Pewnie ciekawie by to wyglądało.

To chyba bardziej problem tagowania, bo z tego co wiem wiele miejscowości ma addr:postcode.

Może faktycznie problem tagowania w/g def. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:postal_code zaleca się tam stosowanie addr:postcode stricte do budynków, nodów z kolei postal_code proponuje się wykorzystywać tylko do wizualizacji obszarów z określonym kodem pocztowym (jeśli dobrze zrozumiałem).

edit: kilka chwil później…
Z tego co widzę tag postal_code niektórzy maperzy stosują tylko do wizualizacji przez dodanie do granicy(nie znalazłem innego praktycznego zastosowania).

Przy okazji wielkie dzięki dla Zbigniew_Czernik za adresację, importy, utrzymanie porządku możemy być dumni:) Wielki Dzięki za kawał dobrej roboty!

edit: spróbowałem dodać postal_code do kilku granic, ale na razie dam sobie spokój mozaika kodów pocztowych jest przytłaczająca. Ujawnia się tu problem braku niektórych granic na najniższym poziomie. Jak miałoby się to wizualizować w fajny, lekki, przejrzysty sposób podobnie jak http://mapa-kodow-pocztowych.pl to nie wiem.

Federacja kilku lokalnych blogów warszawskich ma mapki z domyślną warstwą OSM:

http://dziendobrymokotow.pl/mapa/
http://dziendobrypraga.pl/mapa-pragi/
http://dziendobrysrodmiescie.pl/mapa/
http://www.dziendobrybialoleka.pl/mapa-bialoleki/
http://dziendobrywawer.pl/mapa-wawra/