Käyttäjä Daeron on käynyt uutterasti läpi Suomen rantaviivoja ja mitä muuta liekään, ja noussut kuukauden aikana tekemillään 343220 noden muokkauksella kuukausilistalla selvästi kärkeen.
Muutenkin OSM-dataa kertyy hyvää vauhtia, vaikka foorumilla onkin hiljaista. Teitä (highway=jotakin) on tietokannassa ykj-koordinaatiston mukaan laskettuna yli 97000 kilometriä, ja lisää tulee keskimäärin yli 100 kilometriä päivässä. Kaikki yksi- ja kaksinumeroiset tiet on jo kartoitettu. Kolminumeroisista teistäkin on piirretty ilmeisesti ainakin kaksi kolmasosaa, ehkä enemmänkin. Suuri osa pienemmistä teistä on tehty Landsat-kuvalta, mutta laatu ei ole välttämättä ollenkaan huonoa, kuten voi helposti katsoa linkin http://sautter.com/map/?zoom=5&lat=64.45292&lon=30&layers=B000TFFF sovelluksella.
Mutta ennen kaikkea Suomen OSM ei ole vain vähän huonompilaatuinen ja sangen puutteellinen tiekartta. Teiden lisäksi kannasta löytyy lähes 16800 neliökilometriä järviä, jotka on merkitty natural=water -tagilla. Näiden lisäksi on varmaa vielä tuhansia neliökilometrejä järviä natural=coastline -tageillä. Edelleen kannassa on 6022 palvelupistettä (amenity=jotakin), 890 kauppaa, 7322 alueena piirrettyä rakennusta ja niin edelleen. Todella hauskaa on huomata, kuinka kartalle ilmestyy kohteita, joita ei Googlen tai Oikotien vakiokartoista tai peruskartoiltakaan löydy. Esimerkiksi nelostien bussipysäkit ainakin välillä Lusi-Jyväskylä, Helsingistä suuret määrät suojateitä, liikennevaloja ja patsaita. Pyöräteitäkin on 2907 kilometriä. Harmi, ettei tästä kaikesta oikein tahdo saada käsitystä vain OSM:n Mapnik-karttaa selaamalla. Interaktiivisia sovelluksia, joiden avulla datasta voisi kysellä haluamiaan kohteita ei suuremmin netissä vielä ole. Täältä löytyy kuitenkin yksi:
http://www.lenz-online.de/cgi-bin/osm/osmpoinit.pl?lat=51.161&lon=0.009&zoom=11&layers=B00FTF
Lisäksi on pari paikkaa, josta on helppo ladata OSM-dataa käytettäväksi muissa yhteyksissä. Ensiksikin joka yö päivittyviä shapefilejä GIS-ohjelmiiin löytyy täältä:
http://download.geofabrik.de/osm/europe/
Ja valmiiksi muokattuja vektorikarttoja, joiden pitäisi olla sellaisenaan käyttökelpoisia monissa Garminin GPS-laitteissa:
http://downloads.cloudmade.com/europe/finland