Pytania początkujących

Skąd właściwie biorą się granice miejscowości w OSM? Da się to jakoś zaimportować, albo jakiś podkład jest?
Powiat janowski w lubelskiem jest podzielony na gminy, ale tylko w dwóch z tych gmin są zaznaczone granice jakichkolwiek miejscowości (siedziby gmin Janów Lubelski i Modliborzyce). Tak przynajmniej twierdzi ten serwis

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Rysowanie_granic_wsi
http://osmapa.pl/w/admin/

To bardzo ładnie wygląda, ale bez przezroczystości jest mało przydatne…

Mam pytanie jak oznaczyć mały “lasek” który wyrósł między blokami.
Ma wymiary mniej więcej 60x35 m i nie jest to landuse=grass gdyż większość powierzchni nie stanowi trawa (drzewa wystarczająco szczelnie przesłaniają światło).
Mam wątpliwości by to oznaczyć leisure=park bo o ile z rzadka widuję że ktoś robi tam piknik w lecie, na ogół można tam zobaczyć tylko ludzi z psami.
Nie jest to chyba też landuse=forest bo jest za mały i raczej nikt nie planował że tak urośnie.
Aktualnie nie mogę zdecydować między leisure=park a landuse=recreation_ground (chyba że oba?)

Daj natural=wood .
To co piszesz o gęstości zadrzewienia oznacza że funkcje typowe dla parku czy terenu rekreacyjnego są tam mało istotne

JOSM twierdzi, że oba linki do WMS są błędne i nie może pobrać warstw.

Cześć, witam

Mam pytanie, czy jest błędem oznaczanie przystanków podwójnych dodając drugi punkt na mapę?

Zrobiłem pierwszą w życiu rzekę:
http://www.openstreetmap.org/relation/7062681
Tzn. wszystkie kawałki były, ale brakowało relacji i to właśnie dorobiłem.
A teraz mi powiedzcie, czy nie popełniłem przy tym jakiejś Straszliwej Herezji, bo mam już kolejną relację do dorobienia na oku.

A co rozumiesz przez “przystanek podwójny”?

Przystanek, na którym mogą się jednocześnie zatrzymać dwa pojazdy.

Długi przystanek na którym mogą się jednocześnie zatrzymać dwa tramwaje

Ja bym powiedział, że tak. W końcu wciąż jest to jeden przystanek - tylko długi - a nie dwa przystanki koło siebie.

Nie wiem czy rowers2 dopowiedział to patrząc w edycje pytającego. Zatem według mnie zależy jaki podwójny. Jeśli na nich zatrzymują się różne linie (a tak czasem jest), to raczej można rozdzielić.

Jeśli na przystanku są dwa znaki D-17 to jak najbardziej powinny być dwa tram_stop. Jeśli nie, to ograniczenie się do podwójnego stop_position wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

Nie rozumiem Twych wątpliwości.
Może mieszkasz w mieście bez tramwai i nie wiesz po co takie przystanki się tworzy.
Przystanki służą do tego aby gdy przystanek jest zajęty drugi tramwaj miał prawo się zatrzymać i umożliwić wysiadanie czy przesiadanie się.
Przyspiesza to kurs. bo na jednych światłach mogą odjechać dwa tramwaje.
Ludzie mogą się przesiąść na inną linię lub na tę samą ale na poprzedzający tramwaj.

Zatem to jest jeden przystanek, bo wszystkie linie mają prawo stawać z przodu jak i z tyłu. Peron jest jeden. Rozkłady jazdy te same. Słupki mogą być dwa ale tylko po to aby nie trzeba było chodzić daleko do rozkładów. Tablice elektrofoniczne informujące o czasie przyjazdu dotyczą obu miejsc.
Dwa słupki oddalone od siebie 20 m i co to zmienia?
A jak na przystanku podwójnym będzie tylko jeden słupek to już przestaje być podwójny?
Jak słupek ma inny ref to rysować podwójnie aby dało się synchronizować z bazą rozkładów.
Jeśli nie ma refów albo ten sam to pojedynczo.

Nadmiarowe tagowanie przystanków wyłoży aplikacje do planowania przejazdu komunikacją zbiorową.

No pewnie, tyle że gdzie gość pyta konkretnie o tramwaje? :wink:

Pewnie ta wiadomość prześle się za jakieś 24h i będzie już po temacie (swoją drogą, to jaki jest limit postów, abym przestał być kontrolowanym przez moda?), ale w Łodzi:** dwa znaki = przystanek na dwa pojazdy**, więc w tym zdaniu piszesz prawdę:

Ale rozumiem. Jeśli nie, to nie.

Ja dawałem drugiemu punktowi tylko tagi: ref, public_transport=stop_position, tram=yes, railway=tram_stop; bez relacji.

PS: Nie tylko o tramwaje

Fan map mapuje w Łodzi, gdzie kilka miesięcy temu uruchomiono podwójne przystanki dla tramwajów.

We Wrocławiu też takie zrobili. I wcale nie chodziło o długość peronu, ale właśnie o znaki D-17. Tylko przystanek z dwoma takimi znakami jest podwójny. Jeśli znak jest jeden, a motorniczy stanie tuż za tramwajem stojącym na przystanku, to nawet jeśli peron jest odpowiednio długi to nie może otworzyć drzwi i wypuścić ludzi, bo formalnie nie jest jeszcze na przystanku.
Ale to może być lokalna ciekawostka. Nie wiem, jak to zrobiono w Łodzi.

W Krakowie są też przystanki podwójne nawet dla autobusów. Ale oznaczenie jest zupełnie inne. Na niektórych przystankach jest po prostu napis “przystanek podwójny”, a liczba znaków nie ma żadnego znaczenia. Więc jest to raczej sprawa lokalna (w kodeksie nie ma mowy o tym, ile autobusów może stanąć na jednym przystanku). Niemniej jednak, dla mnie, jest to jeden przystanek na którym stają dwa autobusy, a nie dwa przystanki, więc powinien być oznaczony na mapie raz.

Ustawa PoRD określa że przystanek jest 15 m przez i 15 m za słupkiem lub tablicą informacyjną.Cała reszta gdzie się motorniczemu chce stawać a gdzie nie jest nadinterpretacją.
Ważne alby ludzie nie wysiadali pod jadące auta albo na trawnik. Jeśli zatoczka jest odpowiednio długa lub peron przystanku tramwajowego to nie ma żądnych przeciwwskazań dla otwarcia drzwi.
Głupota urzędniczą i asekuracja jest znana .Np we Wrocławiu mona było dostać karę za przejście z jednego wagonu tramwajowego do drugiego.
Trochę inaczej jest z pociągami gdzie wszystkie drzwi otwieraj się jednocześnie.Są perony krótsze niż pociąg i PKP odmawia zatrzymywania.
Przystanki są dodatkowo oznaczane linią przerywaną ale to nie determinuje zatrzymywania autobusów a oznacza zakaz parkowania.
Jest spory bałagan w relacjach transportowych, do których włącza się i perony i fikcyjne chodniki łączące perony z jezdnią, przystanki jako wiaty, przystanki podpięte na jezdnię. Po co to dalej komplikować?