Kontynuując tu dyskusję rozpoczętą przy zestawie zmian, jeśli chodzi o błędy w granicach PRG, to coś jest na rzeczy i należałoby się nad tym pochylić:
https://geoforum.pl/news/31672/na-tropie-bledow-w-danych-o-granicy-polski
Odnosząc się do tego konkretnego odcinka na przjeściu w Rudawce, niezależnie od tego co jest w PRG, stan faktyczny, znany mi z wizji lokalnej jest taki, że granica przebiega tam w osi śluzy. Informuje o tym stosowna tablica - widoczna tutaj na jednym ze zdjęć: https://grupabiwakowa.pl/rudawka-w-poblizu-sluzy-kurzyniec/ (na marginesie polecam uwadze “cudowne” tłumaczenie atrybucji na mapce - OpenStreetMap osoby wspierające :D). Jak spojrzycie sobie [na ten plan zagospodarowania przestrzennego](https://plaska.e-mapa.net?x=797693&y=675709&zoom=13&group=2,10,6,1000122&service=3,23,38,55,10,11,62,63,64,77,79,80,81,82,88,89,91,147,149,154,155,160,161,162,163,164,165,168,171,172,173,118,123,125,126&alllayers=5,25,27,31,38,39,40,41,47,48,50,51,52,55,57,10,58,59,60,61,62,63,64,65,68,70,71,76,77,78,79,80,81,82,85,86,89,92,93,94,95,96,97,98,99,100,101,102,103,104,105,106,107,108,109,110,111,177,178,147,149,171,172,173,118,119,Plany wektorowes120,Plany wektorowes120,Plany wektorowes120,Plany wektorowes120,Plany wektorowes120,121,123,126,127,131,132,133,136,137,138,140,141,143,144,145&layer=3,16,15,11,12,14,13,19,8,9,25,17,6,7,10,18,21,20,31,24,34,37,38,39,316,312,313,285,243,309,310,311,43001,44001,45001,183,87002,88004,90002,91002,91005,151006,151007,151009,152006,152007,152009,153006,153007,153009,154011,154012,154013,154014,155011,155012,155013,155014,156011,156012,156013,156014,157009,1570010,157011,157012,157013,158005,160002,160005,160007,161001,161004,161006,1610010,163001,163004,163006,1630010,164005,168001,168003,168009,169001,129001,129002,129003,129004,129005,129006,130001,130003,130004,130005url), to na tym podkładzie mapy sytuacyjnej, na której został sporządzony widać wyraźnie granice zaznaczoną prawidłowo - w osi śluzy. Pozycja boi granicznych na kanale w rzeczywistości też odbiega w tym miejscu od geometrii wrysowanej w PRG.
Problem leży w tym, że PRG nie jest źródłem danych o przebiegu granicy, a jedynie podatnym na błędy odwzorowaniem. Najbardziej pierwotnym źródłem danych jest tu umowa międzynarodowa o przebiegu granic i wykonana na jej podstawie dokumentacja delimitacji. Granica fizycznie istnieje w terenie, natomiast to co jest w PRG jest wielokrotnie przetworzonym zbiorem danych z kolejnych pomiarów. Nie jestem geodetą, ale jestem w stanie wyobrazić sobie procedurę, którą muszą przejść te dane od ich zebrania w terenie, poprzez obróbke danych pomiarowych, aż do przetworzenia do postaci udostępnionej w PRG. Na każdym etapie tej procedury - od czysto technicznych, aż po biurokratyczne - mogą powstać liczne błędy, których ilość na każdym etapie będzie narastać. Dlatego mamy to, co mamy i - jak już wielokrotnie tutaj podkreślano - nie powinniśmy temu bezgranicznie wierzyć. Swoją drogą, jestem ciekaw jak wygląda przebieg granicy w białoruskim odpowiedniku naszego PRG - mam nieodparte wrażenie, że przebiegi narysowane wg tych dwóch źródeł w ogóle by się ze sobą nie pokrywały, i pewnie dodatkowo żadne z nich nie pokrywałoby się z tym, co w terenie
Jak z tego wybrnąć? Ponieważ jest to oficjalne źródło, to tam gdzie nie ma innej możliwości (lepszych danych) zawsze lepiej jest wspomóc się PRG niż trasować “na oko”. Ale jeśli tylko jest możliwość poprawy oczywistych błędów, to uważam, że należy to zrobić, zamiast powielać błędy biurokratyczne. Jeśli na orto widać, że słupki graniczne biegną zupełnie gdzie indziej, niż wynika to z PRG, to należy to skorygować w myśl zasady mapowania stanu rzeczywistego. Przy czym koniecznie należy to wyraźnie opisać. Pod względem technicznym powinno to wyglądać tak, że domyślnie linia graniczna idzie wg PRG, natomiast każdy odcinek, na którym jest korygowana np. do orto, powinien być oddzielną linią i każdy taki odcinek powinien być otagowany przynajmniej odpowiednim komentarzem (note), żeby nie pozostawiać wątpliwości i żeby kolejna osoba nie “poprawiała” z powrotem do błędnej geometrii PRG.