Ik ben voor het aanhouden van de juiste spelling. Als bij een BAG-import een rits foute namen wordt geïmporteerd is dat ook geen probleem want dat kan gecorrigeerd worden door iemand die dat belangrijk vindt.
Probleem bij de taalregels zijn straten die vernoemd zijn naar Belgen.
In Rotterdam hebben ze het goed geregeld!!! Zeker een mapper die er een projectje van heeft gemaakt.
In het kader van samenwerking, Rijkswaterstaat en Openstreetmap.
Deze pagina dan ook gemeld bij de afdeling NWB Nationaal Wegenbestand.
Hoe gaat NWB hier mee om?
Is het een taak van de NWB/RWS om de Gemeenten hier op te attenderen?
Zijn daar landelijke afspraken over?
Ik heb de problematiek van de schrijfwijze van straatnamen ook voorgelegd aan de auteur (René Dings) van het boek over straatnamen en heb zijn toestemming om de volgende opmerkingen van hem hier te citeren:
Ik heb inmiddels ook contact gezocht met de gemeente Den Bosch om te horen of er een gedachte zit achter de willekeur van de schrijfwijze van de voorvoegsels bij de straatnamen.
Voorlopig is dus nog steeds de beste oplossing om bij de schrijfwijze van straatnamen de BAG als leidraad te gebruiken. En dus ook niet die rare afwijkingsregel te hanteren waar ik in #14 al bezwaar tegen maakte.
Ik denk dat René Dings niet weet hoe de vork in de steel zit. Oyevaarstraat is niet Ooievaarstraat, dat snap zelfs ik.
Maar het is niet zo dat ik mijn zoon peter kan noemen en dat hij dan voor altijd peter heet. Hoe wou je dat doen aan het begin van een zin? peter loopt naar school? Ik dacht het niet.
Namen schrijven we met een hoofdletter, zo simpel is het.
edit: Maar goed, ik trek hierin mijn eigen plan. Iedereen moet maar doen wat hij/zij het beste vindt.
Ik denk dat jij niet goed weet waar René het over heeft!
Het gaat over straatnamen, niet over persoonsnamen. Persoonsnamen zijn altijd met een hoofdletter, ook bij René.
En het gaat vooral over de voorvoegsels bij die namen: van of Van.
Misschien moet je ook even lezen wat er op zijn straatnamensite staat.
Als ik jouw link moet doorlezen ben ik vierentwintig uur bezig. Welk stuk bedoel je?
Er is geen verschil tussen straat- en persoonsnamen. Een naam is een naam.
Als je je hond ↔ppo noemt wordt het wel moeilijk. Voor die ↔ kan ik niet een-twee-drie een hoofdletter verzinnen.
In principe is de BAG naam juist. In OSM worden straatnamen echter voluit geschreven. Volg in die gevallen de OSM notatie en verander dan de adresnodes.
Dat verschil is er nu juist wél, want René (die zelf ook in een straatnamencommissie zit) schrijft:
En hoewel jij en ik en iedereen die hier meeleest van mening is dat de correcte schrijfwijze “Van Boelenstraat” is, staat het de gemeente Den Bosch dus vrij om toch “van Boelenstraat” te kiezen (en in de BAG en op de bordjes te zetten).
Als er een plan achter die keuze zit is dat prima, maar dan wil ik dat plan ook wel weten. Als er geen plan achter zit en ze hebben zitten slapen bij het vastleggen van die namen, dan is het zaak om daar wat over te zeggen bij die straatnamencommissie (en daar ben ik dus mee bezig…).
Overigens:
In Nederland worden nu (op OSM) 2332 straatnamen met “Van” geschreven, en 922 met “van”
(stand 20/2/2017)
1 De schrijfwijze van de Nederlandse taal waartoe het Comité van Ministers beslist, wordt gevolgd bij de overheidsorganen, bij de uit de openbare kas bekostigde onderwijsinstellingen, alsook bij de examens waarvoor wettelijke voorschriften zijn vastgesteld.
2 Onder een overheidsorgaan als bedoeld in het eerste lid wordt verstaan:
a. een orgaan van een rechtspersoon die krachtens publiekrecht is ingesteld, of
b. een ander persoon of college met enig openbaar gezag bekleed.
Ik vat het zo op, dat voor alles wat de Gemeenten schrijven (dus ook op straatnaambord) dit geldt.
Dat het vroeger expliciet voor straatnaam werd vermeld en er nu niet meer zo in staat, dan kan je nu niet de conclusie trekken dat het voor straatnaamborden niet meer geldt.
In mijn beleving valt het nog/nu onder het algemene artikel waaraan de Gemeente als “gevolgd bij de overheidsorganen” moet voldoen. En zo dan ook verplicht!
Ik zie ook geen uitsluitsel voor straatnaamborden. Wat dan op zich logisch zou zijn.
tenzij
“waartoe het Comité van Ministers beslist” het anders beslist voor namen van straten.
Ondertussen heb ik geleerd, dat er ook nog zo iets is als een toelichting bij een Wet en dat rechters hier ook zaken uit halen, als ze tot een beslissing komen.
Maar daar zie ik ook niet waarom het niet geldt voor alleen namen van straten.