Warszawa - komunikacja miejska

Tak wygląda przebieg na OSM:

http://www.openstreetmap.org/relation/4090145#map=16/52.2345/21.0585

Możliwe, że automat wyznaczył trasę między przystankami inaczej niż w rzeczywistości, a sam rozkład sugeruje, że trasa powinna iść Saską do końca, czyli do Waszyngtona:

http://ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=182&l=1&q=507

Nie mamy nigdy gwarancji, że trasa będzie jak w rzeczywistości, choć jest chyba pomocniczy tag, który całkiem wyklucza komunikację publiczną. Nie pamiętam jak się nazywa, ale był używany, żeby trasa nie szła np. drogą serwisową.

To pewnie ten tag:

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/routing%3Aztm=no

Powiadasz “automat”?

Bo ja właśnie się przejechałem, sprawdziłem i poprawiłem ręcznie… Automat tego nie popsuje z powrotem?

A tag, o ile dobrze go rozumiem, to ewentualnie można dać na tym odcinku Zwycięzców, ale w żadnym wypadku na Francuskiej, tam jeżdżą inne linie. Zresztą, nie ma żadnej gwarancji, że po Zwycięzców zaraz czegoś nie puszczą.

Przy okazji prosiłbym o sprawdzenie, czy czegoś nie spartoliłem. Szczęśliwie na tym odcinku 507 nie zatrzymuje się na żadnym przystanku (co mogło wpłynąć na takie a nie inne poprowadzenie trasy przez automat).

EDIT: Po namyśle: czy nie byłby sensowniejszym tag (dla punktu na drodze) routing:ztm=yes, który po wstawieniu punktu do relacji konkretnej trasy sygnalizowałby automatowi puszczenie tej trasy linii przez ten punkt?

Jest taki programik, o którym było wiele razy w tym wątku, i który u mnie od pewnego momentu przestał działać, a nie wiem jak u innych. Jeśli trasa tej linii się zmieni i ktoś zdoła odpalić ten programik, to on zaproponuje trasę na podstawie własnego algorytmu, i użytkownik może ją skorygować, ale jest duże prawdopodobieństwo, że nie skoryguje (bo nie zna dokładnej trasy).

Nie wiem tak naprawdę jak byłoby sensownie ani które tagi ten program rozumie i w jaki sposób je uwzględnia.

Ciekawostka, tag występuje z wartością yes, zarówno na punktach, jak i na odcinkach, przy czym niekoniecznie w miejscach, gdzie jakakolwiek komunikacja jeździ (np. na Marcinkowskiego w Warszawie).

Można zanalizować kod:

https://github.com/ztmtoosm/easy-routes

A tu jest opis działania:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:MARC13/easy-routes

Próbowałem uruchomić plugin easy-routes, ale se ne da. Wrzuciłem problem na githuba.

Na wszelki wypadek dałem routing:ztm=yes na bocznej jezdni Waszyngtona - jest w relacji, mam nadzieję że dobrze to rozkminiłem i automat to łyknie. :smiley:

Ktoś się obudził :slight_smile:.
Tyle ma racji, że tory nie są w budowie, nie należałoby tego zmienić na disused: ?

Rzeczywiście, teraz wtyczka prawidłowo wyznacza trasę 507. Natomiast 102 (i zapewne inne linie kursujące główną jezdnią al. Waszyngtona) próbuje prowadzić jezdnią boczną (turn restrictions niestety nie są zaimplementowane). Aby tego uniknąć można usunąć ten routing:ztm=yes, a w zamian dać routing:ztm=no na odcinku Zwycięzców między Saską a Francuską. Wtedy chyba wszystko byłoby ok (sprawdziłem na przykładzie 102 i 507 bez wysyłania zmian).

Przy okazji: nie jestem przekonany, czy highway=residential jest właściwe dla jezdni bocznej na odcinku między Rondem Waszyngtona a Saską. Wszak trzeba tamtędy przejechać, żeby zjechać z jezdni głównej Waszyngtona (secondary) w Saską (tertiary). W konsekwencji tego tagowania Mapzen prowadzi samochody z Mostu Poniatowskiego na Gocław właśnie przez Francuską i Zwycięzców do Saskiej.

To ta wtyczka jednak działa? Bo mnie od wielu miesięcy już nie chce… :frowning:

Czyli nie do końca dobrze wykombinowałem, myślałem, że odcinek z routing:ztm=yes musi być w relacji trasy, żeby ta trasa była przez niego prowadzona…

Mniej więcej do września używałem tej oficjalnej wersji. Potem zmieniałem wtyczkę, żeby poprawić kilka spraw (m.in. dostosować trasy do formatu public_transport v2) i od tej pory używam archiwum jar zbudowanego przez siebie. Pamiętam, że trzeba było zmienić w kodzie kilka drobiazgów ze względu aktualizację JOSM do Javy 8 — może stąd Twoje problemy.

Niestety opublikowanie zmienionej wersji wtyczki obecnie mija się z celem, bo w międzyczasie pojawiły się problemy z serwerem, z którego wtyczka pobiera listę przystanków (tutaj widać, że nie czyta większości linii ZTM). Tę część też musiałem zbudować ze źródeł (nie pamiętam, żebym musiał cokolwiek zmieniać w kodzie, żeby program zadziałał, ale od tej pory dodałem do niego sporo nowych weryfikacji).

Wtyczka wyznacza trasę tylko na podstawie sieci dróg załadowanej w JOSM i ciągu węzłów (wyjściowo są to kolejne stop_position). Jest to zawsze najkrótsza trasa, w której długość segmentów jest skalowana w zależności od tagowania. Domyślne wagi są tu, można je zmienić w ustawieniach wtyczki w JOSM.

Ech… Przydałaby się działająca oficjalna wtyczka. Mi mówi, że nie jest w stanie uruchomić wtyczki i proponuje, żebym o niej zapomniał.

To akurat rozumiem, natomiast widzi mi się, że sensowniejszym by było, gdyby fragment z routing:ztm=yes trzeba było dodać ręcznie do relacji, pomiędzy odpowiednimi przystankami, żeby wtyczka uwzględniała go przy wytyczaniu trasy. Założyłem, że tak jest… Wyrzuciłem tag z Waszyngtona i dałem routing:ztm=no na Zwycięzców.

Wracam do żywych - w najbliższych dniach spróbuję wskrzesić serwer i zaktualizować wtyczkę.
W międzyczasie miasto udostępniło API z pozycjami autobusów na żywo. Łącząc dane z OSM i dane miejskie można stworzyć wiele ciekawych projektów.

Jupiii!!!

Ja też bardzo się cieszę! A czy przyglądałeś się jak prace nad kodem do komunikacji publicznej w ramach GSoC, coś się tam dzieje ciekawego w ogóle?

Hej, i jak z tym twoim powrotem? Nie widzę zmian ani na Wiki, ani na GitHubie, ani na forum:

https://github.com/ztmtoosm
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:MARC13/easy-routes

Czołem.

Może mi kto zdradzić, kto i jak aktualizuje w OSM trasy ZTM w Warszawie?
Znaczy kto, to mogę zajrzeć, commity wskazują użytkownika tkedt. W tym wątku pisał, że uzywa poprawionej wersji wtyczki.

Kolego tkedt, mógłbyś się podzielić wtyczką i krótkim opisem?

Pytam np. w kontekście ostatnich zmian na Bródnie. Jak myślicie, nie dałoby rady tego bardziej zautomatyzować?
Jakby co to klepię trochę np. w Pythonie. Marzy mi się pełny automat (z jakąś kontrolą przynajmniej na początek).

Pozdrawiam.

Istotnie, używam programów opartych o pakiet stworzony przez MARC12: https://github.com/ztmtoosm. Szczegóły techniczne wolałbym na razie omówić w prywatnej konwersacji. Mam nadzieję, że cała sytuacja zaowocuje uporządkowaniem projektu i uproszczeniem sposobu korzystania z programów, tak aby miało sens upublicznić kod źródłowy.

W związku z uwagą 1102815 usunąłem przystanek Spartańska 01 (rzeczywiście nie istnieje) i prawdopodobnie należy poprawić kilka relacji. I nie wiem, czy w związku z tym przystanek Spartańska 02 nie zmienił nazwy na 01. Trochę nie pomyślałem na miejscu, wieeem.