W wersji latest, która powstanie najbliższej nocy - błąd już nie powinien występować.
Dla tych, co chcą pozostać z wersją tested - pozostaje na razie rekomendacja, by co jakiś czas restartować JOSM-a (raz na godzinę, dwie - zależy od tego, ile RAM-u ma dostępny JOSM).
Rzeczywiście podał się podwójnie. Teraz ładuje, ale nie archiwalną tylko aktualną. Swoja drogą jak decydujesz z którego roku ma ci załadować ortofotomapę?
Shift+R (Skopiuj tagi z poprzedniego zaznaczenia) - ma za zadanie przeniesienie wszystkich tagów z węzła przedstawiającego obiekt (budynek) na nowo utworzony obrys budynku.
Często stosowany przy przenoszeniu tagów z węzła przedstawiającego kaplice lub kościół.
Ale w przypadku gdy w węźle jest już tag building=church, a obrys budynku ma building=yes, mamy problem, gdyż przeniesione zostają tagi z cache, a nie z węzła.
Aby przenieść poprawnie, należy usunąć tag building=church z węzła i wtedy przeniesiemy pozostałe tagi bez problemu.
Należy jednak później, ręcznie, zmienić tag na obrysie budynku z building=yes na building=church.
W tym względzie lepiej posłużyć się kombinacją Ctrl+Shift+G. W przypadku stwierdzenia konfliktu JOSM wyświetli okno dialogowe z prośbą o wybranie właściwego tagu. A jako bonus mamy zachowaną historię elementu, czyli jeżeli np. węzeł (punkt) był pierwszy - to autor węzła zostanie przepisany na nowy element.
Zauważyłem problem z poprawnym wyświetlaniem kierunków strzałek skrętu gdy stosuję styl rysowania “Lane and road attributes”.
Podobny problem ze stylem “Maxspeed” gdzie kolory dla różnych kierunków na tym samym odcinku są odwrotnie wyświetlane.
Czy też macie taki problem czy to tylko u mnie wstępuje?
Pomogło dopiero skasowanie pliku ./cache/left-right-hand-traffic.osm.
Chociaż mój wydawał się poprawny i nigdy go nie ruszałem to po skasowaniu JOSM pobrał sobie go na nowo.
Pytanie już troszkę teoretyczne, bo kawał roboty mechanicznej odwaliłem, ale… może nie musiałem?
Sytuacja taka: ktoś (lub ktosie) nadał kupie miejscowości tagi wikipedia:pl=, a nie ma żadnego wikipedia=pl:. Wybrałem takie Overpassem, wciągnąłem do JOSM i… jest jakaś możliwość takiej zamiany za jednym zamachem?
O ile sed nie jest dla mnie problemem, to musiałbym się nauczyć, jak wygenerować plik wejściowy i jak wrzucić z powrotem efekty.
Rzuciłbyś linką do jakiegoś opisu?
Josm czyta pliki osmChange (*.osc) ale ich nie zapisuje. Wydaje mi się jednak, że kiedyś to robił. A może nadal potrafi, tylko ja zapomniałem jak to zrobić? Może ktoś doradzi.
)
2. Zapisujesz w JOSM-ie warstwę do pliku (plik *.osm - który jest XML-em)
3. Odpalasz na pliku *.osm sed’a
I teraz dwie wersje:
Robisz w JOSM ctrl+U (Uaktualnij dane) - mam nadzieję, że JOSM wykryje wtedy, że ma inny stan obiektu lokalnie niż zdalnie, i uzna, że trzeba wysłać zmiany na serwer - nie testowałem, nie wiem czy zadziała
Do każdego nadrzędnego taga (, , ) dodajesz atrybut action=“modify” - to też powinieneś dać radę sed’em dorzucić
Na koniec:
Ładujesz plik do JOSM’a, weryfikujesz: a) czy JOSM chce wysłać dane do OSM, b) czy zmiany, które zrobiłeś są poprawne
Zrobiłem jeszcze inaczej: w edytorze w poprawianych miejscach dodałem własny tag, a potem w JOSMie go usunąłem - i już właściwe obiekty miały status zmienionych.
Przy modelowaniu 3D potrzeba wielu klocków i to o dość regularnych kształtach .JOSM mierzy z dokładnością do 0,1 m więc rysowanie z ręcznym pomiarem wiąże się ze sporą 'histerezą" (błędem kierunku najazdu).
Co gorsza zauważyłem na odcinkach krótszych chyba niż 50 cm, że wynik pomiaru widoczny na dolnym pasku różnił się o 100% ze skalą miarki w lewym górnym rogu głównego okna JOSMA.
Jest wtyczka do rysowania szeregowych budynków gdzie można ustawić szerokosć budynku w metrach ale nie testowałem czy działa na ułamkach.Zresztą ciecie potem zbędnych scan aby uzyskać pojedyncze odcinki to te z pracochłonne jest.
Nie sprawdzałem jeszcze jak działa funkcja rozmieszczenia, tzn. może dałoby się na odcinku wstawić konieczną liczbę nodów potem funkcją L to wyprostować a następnie rozmieścić w równych odstępach.
Rozmieszczenie na okręgu działa pięknie ale nie pamiętam czy można na prostej.
Przy funkcji klonowania trudno wskazać miejsce gdzie nowy odcinek ma się pojawić.
Zawsze to można by wykorzystać do podwajania odcinka ale dwa klony przy sklejaniu skrajnych nodów mogą trochę zmienić długości tych odcinków.
Sa jakieś funkcje robienia symetrii ale to nie klonuje a tylko odwraca “na drugą stronę lustra”.
Zapewne jest jakaś funkcja dzielenia linii na pół to by się chociaż jakieś parzyste ilości odcinków udało stworzyć