Poprawianie geometrii granic administracyjnych

Niektóre granice są naprawdę intrygujące…
Kurzyna Mała (która wbrew nazwie nie jest mała): https://www.openstreetmap.org/relation/6853024
Kurzyna Średnia: https://www.openstreetmap.org/relation/6853026

A Kurzyna Wielka jest najmniejsza z tych trzech miejscowości :wink:

Co robić w przypadku, gdy numeracja budynków nie pokrywa się z przebiegiem granic? Np. w tym miejscu http://www.openstreetmap.org/search?query=zalesie%206%2C%20krasiczyn#map=17/49.75690/22.67280. Numery Zalas 6, 8a, 8b są w granicach Krasiczyna, tak przynajmniej wynika http://osm.vink.pl/osm/granice/ jak pobrałem granice, jak i z przebiegu działek ewidencyjnych.
Czy przesunąć te granice tak, żeby te budynki znajdowały się w granicy Zalas? Czy może są to błędy w EMUiA.
Nominatim sobie nieradzi z wyszukiwaniem takich adresacji.
Z takimi przypadkami spotkałem się też w innych miejscach.

Jeśli te adresu znajdują się tuż za granicą, to proponowałbym zrobić podobnie jak tu: http://www.openstreetmap.org/way/464303329#map=19/53.44861/19.97764

Poprawię w ten sposób te granice.
(ps. wyżej w poście się pomyliłem ne Zalas tylko Zalesie).

Czy jest narzędzie pokazujące takie adresy wychodzące poza granice administracyjne ich miejscowości?

W tym momencie nie ma - ale nie powinno być większego problemu ze zrobieniem. Jednak na razie i tak mało jest granic miejscowości, wiec i pokazywać nie ma co…

Pobrałem 2 sąsiednie gminy z http://osm.vink.pl/osm/granice/ i po otwarciu widzę że wspólny przebieg granicy jest różny dla 2 różnych plików. Skąd te różnice?

A możesz podać o którą miejscowość chodzi (najlepiej kod SIMC), i w których plikach?

Generalnie - taka sytuacja może się zdarzać, gdy sąsiadujące ze sobą miejscowości mają różne “opinie” (dane w EMUiA) na temat ich wspólnej granicy. Może warto porównać to jeszcze z granicą gmin? (http://osm.vink.pl/osm/granice/prg/.osm)

0609092 i 0609033 - na całym przebiegu są wspólnej granicy są rozbierzności dodatkowo jedna wieś (Kolonia Ośniak) jest w obu gminach z identycznym przebiegiem granicy

Powód może być bardzo prosty.
Niektóre granice mają dwie linie (nie równoległe).
Teraz, jeśli szukamy granic dla gminy A, to pobierzemy linię najbliższą środka gminy.
Jeśli dla gminy B to otrzymamy linę z drugiem strony.

Co zrobić?
Otworzyć Geoportal ortho i zobaczyć która linia jest bardziej odpowiednia, biorąc pod uwagę budynki z adresami i przynależne do nich inne obiekty.
Można również wziąć pod uwagę ogrodzenia/działki kompleksy zabudowań, przebieg ścieżki.

Nie. Każda miejscowosć/gmina ma swoją granicę, więc zawsze są dwie linie. Tylko w 99% przypadków się pokrywają. Teraz - gdy linie się nie pokrywają, to są dwie możliwości:

  • mamy “ziemię niczyją” pomiędzy tymi granicami
  • granice wyznaczają teren sporny (obie jednostki roszczą sobie prawo do zarządzania nim)

W przypadku o którym wspomina RafalR -akurat po części mamy jedno, po części drugie. W tym przypadku, akurat tak się składa, że granice 0609033 pokrywają się z granicami PRG. Więc potraktowałbym je za “te lepsze”.

Zawsze można też się udać z misją pokojową i wyjaśnić w obu gminach, to czyje to tereny :slight_smile: (a tak na serio - z prośbą by poprawiły swoje dane w EMUiA)

@WiktorN
Całkowicie masz rację.
Ja nie wdawałem się w szczegóły, aby wyjaśnić dlaczego?
Raczej wyjaśniałem jak do tego podejść przy mapowaniu.
Z tego typu przypadkami spotkałem się tysiące razy. Także, nie są to przypadki jednostkowe.
Ale musimy jakoś to wyrysować.
W przyszłości, jeśli zostanie to poprawione w EMUiA, można to będzie łatwo poprawić, w podobny sposób jak z http://mapa.abakus.net.pl/

Mam pytanie o taką trochę nietypową granicę:
http://www.openstreetmap.org/relation/6879650

Poprawna ona? Chodzi mi w szczególności o węzeł: http://www.openstreetmap.org/node/4607663151#map=17/53.79526/20.00928

Generalnie, wygląda, że na osm-carto zostało to poprawnie zinterpretowane, ale znam biblioteki, które nie lubią takich geometrii.

Linia dla miejscowości Tabórz powinna iść pionowo do góry a nie wokół Niedźwiady i Markuszowo.
Te dwie miejscowości należą do tej samej relacji nadrzędnej (gminy) co Tabórz.
Chyba,że dasz im admin_level=11 i relacją nadrzędną dla nich będzie Tabórz.

PS. Dodawanie relacji nadrzędnej jest bardzo ważne dla mapowania bo ułatwia ustalenia zależności poszczególnych relacji i pokazuje wszystkie granice wewnętrzne gminy/powiatu. To nie ma nic wspólnego z wyszukiwarką.

No i należą. Tyle że zgodnie ze słownikiem TERYT, są na tym samym poziomie co Tabórz - więc powinny mieć taki sam admin_level, a nie admin_level=10. addr:place też mają swoiste.

Czyli, praktycznie granice Tabórz nie obejmują tych dwóch miejscowości.
Tak jak pisałem wcześniej, często decyzja z wybraniem niezależnych granic dla miejscowości poniżej “village” jest intuicyjna.
Przyjęto kiedyś zasadę, że dla miejscowości posiadających własną adresację, rysujemy niezależne granice.
Bo to właściwie jest najważniejsze na obecną chwilę.

Pierwszy post na forum, dzień dobry.
Jakiś czas temu przeglądałem OSM i trafiłem na stronę użytkownika cytowanego niżej. Wymieniliśmy kilka uwag w dyskusji, ale zostało mi polecone forum, słusznie w sumie.

Dyskusja dotyczyła właśnie tej kwestii, a ten temat jest jedynym, który znalazłem. Może ktoś podrzucić odsyłacz do bardziej właściwego w tej sprawie? Nawet jeżeli sprawa była wałkowana wielokrotnie, to nadal nie mogę zrozumieć, jak można uznać taki obraz (przywołany w tym temacie) za poprawny zarówno z punktu widzenia bazy danych, jak i wizualizacji: https://www.openstreetmap.org/relation/6720667#map=17/50.02277/22.85554. Doskonale rozumiem ból edycji danych, które się lepią do innego elementu, ale to nie powód, żeby granica nie biegła brzegiem lasy, który dodatkowo (prawdopodobnie) rośnie na brzegu rzeki. Zatem jaki temat będzie bardziej właściwy, żebym oberwał po głowie za wyciąganie ponoć wałkowanego zagadnienia? :slight_smile:
Bez obaw, na razie będę unikał takich elementów, jeśli mi przyjdzie coś edytować (kilka prób podjąłem bardziej z powodu potrzeby poznania JOSM-a). Skupię się na atrybutach budynków…

Granice idzie tam gdzie idzie :slight_smile: Jest to jedna z niewielu rzeczy, które są nieweryfikowalne w terenie, bo wynikają istnieją tylko i wyłącznie jako twory administracyjne. Stąd mogą dzielić lasy, pola, a nawet wsie.

Granice wsi/gmin itd., to jeszcze pikuś, ale pomyśl, co by było, gdybyśmy przesuwali granice państw zgodnie z tym, jak las rośnie. Wyrośnie trochę lasu, i przesuwamy granicę?

Jedyne co, to to, że gminy/miejscowości itp., nie postarały się o tak wyraźne oznaczenie swoich jak państwa.

Informacja dla tych, którzy korzystają ze źródła:

http://osm.vink.pl/osm/granice/...

Źródło działa, o ile dziala EMUiA. Gdy nie działa podkład pod adresem:

wms:http://emuia1.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/gif&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

To ten skrypt też nie zadziała. A niestety ostatnio często się zdarza, że EMUiA nie działa. Może zrobię na to jeszcze jakieś obejście.

EDIT: od 18.01 rano - wszystko działa :slight_smile:

Przecież nie chodzi mi o przesuwanie granicy, bo wyrosło jedno drzewo :). Mówię o sytuacjach, gdy granica opiera się o (już zostańmy przy leśnym przykładzie) działkę leśna, a ktoś prowadzi linię zupełnie bez związku. I żeby była jasność - granica opiera się o działkę, a działka o granicę, rzecz nie w tym, co jest pierwsze/ważniejsze, tylko w tym, że obiekty są w prostym związku między sobą.
A przy okazji, jeśli dobrze rozumiem, to problem klejenia wynika z tego, że dwa różne obiekty mogą mieć jeden współdzielony węzeł, czy tak? Bo na takie coś mi to wygląda, gdy przeglądam szczegóły bazy. Byłoby to dziwne, ale kto wie…