Pytania początkujących

Ja rozumiem, że tagowanie adresów na wejściach ma sens tylko jeśli budynek ma różne adresy. Jeśli nie, to pewnie po prostu tagujemy budynek.

Czy ktoś wie co to tak właściwie jest http://overpass-turbo.eu/s/ljq? Uwaga 3MB danych

EDIT: W sumie jest tego więcej http://overpass-turbo.eu/s/ljr chociaż w tym wypadku niektóre linie po połączeniu dałby obrysy budynków.

Mamy wiele możliwości jeśli chodzi o tagowanie wejść do budynku posiadającego wspólny adres.
W pierwszej kolejności należy zapomnieć o renderze, a wtedy wszystko będzie bardziej klarowne.
Można używać relacji, gdzie numer budynku jest w relacji a poszczególne “entrance” jako członki relacji.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Addresses
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/addr_keys_(2011-04)v
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/AddrN

Proponuję założyć oddzielny wątek do dyskusji na temat adresacji budynku i na początki skoncentrować się na wariancie jednego budynku z kilkoma wejściami o wspólnym adresie pocztowym.

PS. Jeden adres, jeden budynek a kilka wejść, oraz jeden adres a kilka budynków z niezależnymi wejściami.

Takie rzeczy się zdarzają w PL i nie ma tutaj co kombinować. Zostawić dwa węzły w obrysie budynku i tyle.
Oczywiście, mówię o sytuacji, w której chodzi o dom jednorodzinny i gdzie dyskusja o przypisywaniu adresów do poszczególnych wejść nie ma racji bytu.

http://www.geobid.katowice.pl/instrukcje/k1-1/zal1.htm
http://ewmapa.pl/problemy-z-ewmapa/warstwy/

Nie żeby linki wszystko wyjaśniały, ale może to dobry kierunek kombinowania?
(szukać SDRPK na stronach)

O taką właśnie sytuację mi chodziło.

Obydwa odcinki to droga jednojezdniowa dwukierunkowa
1.) Przykład 1

2.) Przykład 2

Pierwszy odcinek posiada szerokie utwardzone pobocze, które ułatwia wyprzedzanie. Drugi nie ma pobocza, ale za to ma ‘martwą strefę’ którą w obrębie skrzyżowań można zastąpić pasem do lewoskrętu,

W jaki sposób można tę różnicę zawrzeć w tagach? Liczba pasów ta sama, szerokość jezdni również.

Zerknij tutaj .

Oczywiście tam zaglądałem, ale wolałem się upewnić. bo jest to depending on the country. Czyli jak rozumiem u nas poprawnie będzie lanes=3
lanes:forward=1
lanes:backward=1

Abstrahując od tagowania w OSM ten sposób rysowania pasów jest tragiczny, żenujący i ciężko znaleźć wystarczająco dosadne określenie opisujące to marnotrawstwo przestrzeni. Namawiam by ci którzy mieszkają w regionach gdzie mamy takie potworki by naciskali na GDKiA na przemalowanie ich na sposób szwedzki gdzie po 1km mamy dwa pasy w jedną stronę i jeden w drugą co pozwala bezpiecznie wyprzedzić pojazdy wolniej poruszające się bez potrzeby stwarzania zagrożenia na trzeciego.

Opisałeś chyba odwrotnie. W każdym razie przykład 1 z szeroką martwą strefą pośrodku można rysować jako dwie drogi. Wiem, że wielu jest przeciw takiemu rozwiązaniu, niemniej mimo, że jest to jedna jezdnia (pas asfaltu), to jednak działa jak droga dwujezdniowa.

Trzy razy to sprawdzałem, a i tak opisałem na odwyrtkę. Heh…

Ale mimo wszystko ‘martwy obszar’ nie jest barierą fizyczną i może być wykorzystany np. przez karetkę.

Najlepsze jest to, że na tej samej trasie 30km dalej jest to zrobione dokładnie tak jak opisałeś :smiley:

no popatrz czyli jednak się da :slight_smile: Przyznam nie sprawdzałem całej tylko odwróciłem widok w drugą stronę i widziałem, że jest tylko po jednej nitce w daną stronę :wink:

To chyba normalne, taką medianę daje się tam, gdzie ruch powstrzymują skręcający w lewo, a “sposób szwedzki” (swego casu pół trasy WAW-KRK było tak oznakowane) tam, gdzie nie ma tego problemu, za to warto dać jakoś wyprzedzać wolniej jadących, a miejsca jest tylko na trzy pasy…

Skoro zalecana forma jest
abandoned:shop=bicycle
abandoned:highway=unclassifie
To dlaczego nie abandoned:railway=xxx tylko railway=abandoned?

Przejrzałem tagi i przynajmniej u nas w Polsce jest używany prefiks abandoned przy railway. Czyli to wiki daje ciała

Ale przy okazji inne pytanie. Jest masa tagów BytomGIS:id czy WroclawGIS:id. Jaki jest ich cel?

Ktoś podpowie jak zmienić ten kawałek drogi:
http://www.openstreetmap.org/note/821845#map=13/53.0827/18.0011&layers=N

Bo nie jest od jakiegoś czasu ekspresówką (tj. nie ma oznakowania, rowerzyści się czasami tam zapuszczają itp.). Poprawi ktoś? Albo sprawdzi w jakichś urzędowych miejscach?

Zgaduję, że coś porównuje nasze dane z lokalnymi i trzyma u nas ichnie identyfikatory obiektów, żeby wyłapywać zmiany.
Ja bym tak robił…

Witam serdecznie.
Jako początkujący użytkownik OSM (choć wiekiem już nie młody) mam pytanie odnośnie możliwości sprawdzenia kto i kiedy zmienił lub usunął wprowadzane przeze mnie informacje. Zauważyłem ostatnio, że zniknęły praktycznie wszystkie, wprowadzone kilka miesięcy temu, dane odnośnie np. przebiegu szlaku turystycznego czy nowej drogi serwisowej. Pytanie kto i dlaczego przywrócił stan sprzed kilku miesięcy usuwając dane które wprowadziłem?
Przy okazji jeszcze jedno pytanie nowicjusza. Jak na przyszłość zabezpieczyć się, by nie stracić (jak w tym przypadku) sporej ilości, trudnych do łatwego odtworzenia, wprowadzonych informacji?

Skoro na mapie nie ma już elementów, których historię chciałbyś poznać, to musisz je najpierw odzyskać, choćby tymczasowo. Zapewne znasz obszar, na którym rysowałeś i przybliżoną datę edycji. Jeśli tak to idziesz do https://overpass-turbo.eu/ Tam z prawej strony ustawiasz na mapie interesujący obszar (nie za duży bo wynik wyszukiwania może zatkać przeglądarkę) a z lewej strony wklejasz poniższe zapytanie:

<osm-script date="2016-08-28T07:20:07Z" timeout="900">
  <bbox-query into="_" {{bbox}} />
  <union into="_">
    <recurse from="_" into="_" type="up"/>
	<recurse from="_" into="_" type="down"/>
  </union>
  <print e="" from="_" geometry="skeleton" limit="" mode="meta" n="" order="id" s="" w=""/>
</osm-script>

Na koniec poprawiasz w skrypcie datę i klikasz uruchom. W odpowiedzi dostaniesz mapę na wybranym obszarze i w wybranym dniu i godzinie. Jeśli dobrze trafisz to powinny tam być Twoje edycje. Każdy element mapy jest klikalny i jeśli zlokalizujesz “swoją” drogę to klikaj w nią a stamtąd już łatwo przejdziesz do historii elementu i ewentualnego sprawcy. Jeśli faktycznie ktoś skasował Twoją pracę bez skontaktowania to zasłużył na publiczne napiętnowanie więc nie wahaj się i wklej linki do elementów, które zostały skasowane. Zabezpieczyć się przed tym nie da ale można wyjaśnić jak do tego doszło i dlaczego.
Celowo napisałem “jeśli faktycznie ktoś skasował” bo kolega wmyrda też ostatnio się skarżył na znikające edycje a przeglądanie historii mapy nic nie wykazało. O ile wiem, nie udało się tego wyjaśnić do dzisiaj. Może Ty też jesteś ofiarą tego tajemniczego problemu.

Napisałem nawet do DWG z szerokim opisem problemu. Przyznam podjęli temat i rzucili na niego okiem [Ticket#2017011710000032], ale nic ciekawego co by mogło rozwiązać problem również nie znaleźli.