Leśnictwo

http://sjp.pl/gratka

Ne tylko iskierka - jesteśmy już blisko finiszu. imagico sam zaproponował wzorek, więc pewnie znajdzie się chętny żeby to zaakceptować:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2537#issuecomment-272565047

To jest akurat nie tylko dla sadzonek drzew, także dla innych roślin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_nursery
Jakoś nie pasuje mi to do tych upraw leśnych.

“Cz ja” ma rację, wobec braku dostępu do w miarę aktualizowanych danych mapowanie stanu rozwoju lasu jest praktycznie niewykonalne.

Podejrzewam też, że w wątku wcale nie chodzi o mapowanie młodnika, ale o mapowanie wyróżniających się wysokością i strukturą fragmentów lasu na zdjęciach z geoportalu. Czyli o mapowanie subiektywne i nieaktualne.

Nie widzę w tym nic zdrożnego - to jest “ground truth”, że te drzewa są inne, łatwo to potwierdzić w terenie, więc jest obiektywne. Data zasadzenia jest bardziej precyzyjna, ale za to wymaga polegania na zewnętrznych źródłach (to co piszesz o aktualnych danych na temat rozwoju lasu), więc paradoksalnie jest mniej zgodna z duchem projektu.

to akurat wiem. Szkółki drzew ogrodowych od lat tak oznaczałem np. http://www.openstreetmap.org/way/300868789

Nie a niby dlaczego? Co nie tak jest z tym obiektem http://www.openstreetmap.org/way/426846157

Właśnie… szkółka, a Szkółka to dwie różne sprawy tak myślę. tag Plant_nursery jest przeznaczony dla miejsca gdzie rośnie młody materiał szczególnie drzewka i krzewy{ozdobne, leśne} (bo nie dość że ciężko je rozmnażać trzeba nasiona np: stratyfikować to potem wolno rosną) jest uprawiany. Ja ten tag dałbym tam gdzie jest uprawiany/hodowany(przez jakiś czas młody materiał) ogólnie już młody materiał roślinny.
np: szkółka leśna(nie cały las zawierający szkółkę), szkółka “ogrodowa” czy jakoś tak, ale nie cały sklep, lub firma(chyba ze uprawa to cały sklep, lub firma), dział ogród w marketach oznaczył bym tagiem plant nursery, a nie cały market:)

Myśle że trzeba w tym przepadku http://www.openstreetmap.org/way/300868789 rozróżnić sklep, firmę ogrodniczą od szkółki która może prowadzić na swoim terenie szkółkę/szkółki i jedynie zaznaczyć miejsce gdzie materiał jest produkowany(żeby nie było tak jak z gospodarstwami że siedlisko i pola uprawne to było jedno… Farm).

Teraz zgłupiałem plant_nursery myślałem że się daje do terenów produkcyjnych szkółkarskich, ewentualnie w sklepach dział ogrodniczych, ale jednak byłem w błędzie http://www.openstreetmap.org/way/300868789 tutaj landuse=plant-nursery faktycznie pasuje jak ulał.

A to nie powinno być intuicyjne i rozwojowo na przyszłość dla wprowadzania pięter lasu aby render był od najjaśniejszego = łąka do najciemniejszego = starodrzew

To nie jest takie proste. Kolega ma na myśli jedynie naszą strefę klimatyczną?

Ja uważam że szalenie ważne jest co zawiera las jego jakość i znaczenie dla przyrody i człowieka pierwszy z brzegu przykład jest różnica pomiędzy lasem liściastym, a iglastym(bór sosnowy to taka “leśna pustynia”).

[quote=kocio][quote=maraf24]
Podejrzewam też, że w wątku wcale nie chodzi o mapowanie młodnika, ale o mapowanie wyróżniających się wysokością i strukturą fragmentów lasu na zdjęciach z geoportalu. Czyli o mapowanie subiektywne i nieaktualne.[/quote]

Nie widzę w tym nic zdrożnego - to jest “ground truth”, że te drzewa są inne, łatwo to potwierdzić w terenie, więc jest obiektywne. Data zasadzenia jest bardziej precyzyjna, ale za to wymaga polegania na zewnętrznych źródłach (to co piszesz o aktualnych danych na temat rozwoju lasu), więc paradoksalnie jest mniej zgodna z duchem projektu.[/quote]

start_date jest obiektywne.
Informacja “te drzewa są inne od okolicznych” jest obiektywna.
Ale określanie wieku lub wysokości drzew na podstawie zdjęć (często o nieznanej dacie wykonania) już nie. Klasyfikacja młode/stare drzewa też nie, bo pojawia się problem określenia granicy.
Była kiedyś dyskusja o różnicowaniu natural=peak i nic nie dała z tego powodu. A tam było łatwiej - szczyty nie rosną i ich wysokość jest znana.

[quote=wmyrda]maraf24 wrote:
[en.wikipedia.org/wiki/Plant_nursery
Jakoś nie pasuje mi to do tych upraw leśnych.

Nie a niby dlaczego? Co nie tak jest z tym obiektem [url]http://www.openstreetmap.org/way/426846157[/url][/quote]

plant_nursery to dla mnie podtyp landuse=farmland, a uprawa leśna jako etap rozwoju drzewostanu to podtyp landuse=forest.
Ze wskazanym obiektem wszystko jest dobrze.

Wiem że powtarzam się jak zdarta płyta, ale w kraju istnieją instytucje z którymi można się skontaktować w celu współpracy i nie wszystkie są skorumpowane do szpiku kości jak choćby wydziały geodezji najrozmaitszych UM z których jeszcze nie zdążysz wyjść a okaże się, że działka o którą pytałeś akurat znalazła się w zasięgu zainteresowania dewelopera. W przypadku leśnictwa na myśl przychodzi choćby Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Jak akurat tam sprawy maja się inaczej się nie dowiemy jak się nie skontaktujemy, a można by porozmawiać i spytać czy by nie chcieli skorzystać z map jak ta http://www.buligl.pl/image/image_gallery?uuid=af366060-ce4e-4139-8851-06fa1e9a97fb&groupId=10192&t=1259153728444 by informacje z nich do OSM stopniowo przenosić.

Ciężko będzie o własnych siłach na podstawie podkładów z gepoportalu ocenić cokolwiek poza tym czy las jest iglasty czy liściasty oraz wiek lasu poza wyróżnieniem najmłodszych jego fragmentów, a w wątku padły już propozycje by zająć się tematem szerzej niż wydzieleniem samych młodników.

Ponieważ zarząd OSM Polska nie ma w obowiązku czytania forum to też wystosuję w przyszłym tygodniu do OSMP pismo z pytaniem czy mogę występować w kontakcie z instytucjami jako członek OSM posiadający za sobą stowarzyszenie, a może nawet w ich imieniu próbować gdzieś dotrzeć.

Nie wdając się za bardzo w szczegóły waszej dyskusji w tym wątku o problemach mapowania terenów leśnych, polecam jako zawodowy leśnik zajmujący się na co dzień leśnymi mapami, zapoznać się ze stroną www Banku Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/, na tej stronie znajdziecie wiele odpowiedzi na wasze pytania, a przede wszystkim dane które was interesują (np. wiek, gatunek, wysokość drzewostanów) jest do tego stworzony cały portal mapowy https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Dane te są ogólnodostępne bez większych ograniczeń, nie są to żadne informacje zastrzeżone tak jak tu w niektórych postach zostało napisane, jest ogólnodostępna usługa WMS dla tego portalu https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/usluga-ogc, a co najważniejsze te dane dla każdego nadleśnictwa z osobna w zakresie lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych można z tej strony pobrać w formacie shapefile, bez żadnych problemów nieodpłatnie jako dane publiczne. W razie pytań służę pomocą.

Piękna mapa nie powiem mucha nie siada :). WMS też pochwale gdyż w przeciwieństwie do geoportalowego który mam zablokowany (tor exit node) to ten działa :slight_smile:
Pomijając ogrom danych, który tam jest zawarty to przydało by się kilka zdań wyjaśnień na poniższym przykładzie niewielkiego wycinka lasu. Tak jak dość proste w rozszyfrowaniu są skróty SO,BK czy MD przy gatunku tak udział jest już nieco bardziej tajemniczy. Wydaje się, że nim większa liczba tym większy udział. Jeśli dobrze rozumiem 4/10 wskazanego zasobu to 90 letnie sosny? Jak również czytać bonitację? I to wzorcowa, a II nieco powyżej czy poniżej?

Warstwa	Gat.	Udział Wiek	Pier. (cm)	Wys. (m)	Bonitacja	Zasobność (m3/ha)
DRZEW      SO	4        90	37	        27	        I	        188
DRZEW      BK	3        100	48	        27	        II	        262
DRZEW      MD	1        90	45	        30	        II	        84
DRZEW      BK	1        72	28	        26	        I	        25
DRZEW      BK	1        52	21	        19	        I	        13
DRZEW      JD	MJS    90				
DRZEW      OL	MJS    90				
DRZEW      DB	PJD    100				
DRZEW      BRZ	PJD    90				
DRZEW      JD	PJD    52		

A teraz jeśli idzie o OSM i dane w naszej bazie to jak byśmy chcieli to w ogóle przedstawić? Mimo, że mamy wiek to jedno start_date nam nie wystarczy :stuck_out_tongue: Trzeba by to było dobrze przemyśleć, gdyż na przykładzie samych buków mamy 50,70 i 100letnich.

EDIT
Przeglądnąłem wiki i mimo, że jest dość obszerne to tak szczegółowych opisów obszarów leśnych nie opisano
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dforest
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:taxon
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:start_date

Na podstawie lektury wiki do głowy przyszło mnie takie oznaczenie obszaru na podstawie danych powyżej dla pierwszych trzech pozycji z przykładu. Wpisy zawierają dla poszczególnych gatunków rok, obwód, wysokość czy występowanie. Występowanie wymyśliłem jako wskaźnik procentowy od 1-100, ale jak się okaże, że inaczej go należy odczytywać wówczas adekwatnie został by zmieniony. Start_date to obecna data minus wiek, ale pomocne było by tu wyjaśnienie czy powiedzmy dane zostały zebrane 5 lat temu i należało by liczyć od 2012 czy coś w ten deseń.

Jak ma ktoś lepsze pomysły na tagowanie proszę śmiało :), ale wydaje mnie się że dla obszarów rezerwatów mogły by te dane dość długo pozostać aktualne i specjalistyczny render mógł coś ciekawego z nich wyłuskać.

leaf_type=mixed
leaf_cycle=mixed
description=las mieszany z przewagą drzew sosnowych i bukowych
taxon:pine:start_date=1930
taxon:pine:circumference=37
taxon:pine:height=27
taxon:pine:presence=40
taxon:beech:start_date=1920
taxon:beech:circumference=48
taxon:beech:height=27
taxon:beech:presence=30
taxon:larch:start_date=1930
taxon:larch:circumference=45
taxon:larch:height=30
taxon:larch:presence=10

Odpowiadając na poszczególne pytania:

Jest tak jak piszesz na podstawie przykładu który podałeś, czyli udział 4 odpowiada temu, że 40% składu gatunkowego wydzielenia leśnego stanowi sosna dokładnie sosna zwyczajna w wieku 90 lat, sumaryczny udział poszczególnych gatunków zawiera na poziomie 10 czyli 100, skróty MJS i PJD oznaczają, że udział tych gatunków w składzie gatunkowym wydzielenia wynosi mniej niż 5% odpowiednio miejscami lub pojedynczo.

Bonitacja w leśnictwie określa wskaźnik możliwości produkcyjnych drzewostanu, którego wartość jest powiązana z wiekiem, wysokością oraz gatunkiem danego drzewa, w dużym skrócie chodzi o produktywność danego drzewostanu, wartość I oznacza te najproduktywniejsze, natomiast V i VI te najuboższe.

Na początek skupił bym się na rzeczach najprostszych czyli uzupełnił OSM o brakujące obszary leśne, a jest ich jeszcze sporo do uzupełnienia z wykorzystaniem właśnie danych które są np. w omawianym Banku Danych o Lasach, czy też ortofotomap. Jeśli chodzi o przenoszenie wszystkich szczegółów, atrybutów z opisów taksacyjnych z Banku Danych o Lasach, to nie wiem czy to ma sens ze względu na to jak słusznie zauważyłeś jest tam ogrom danych i utrzymanie na OSM ich aktualności byłoby nie wykonalne poza tym nie wypracowanych standardów i gotowego zestawu tagów na OSM które by mogły te dane zaimplementować.

W danych przedstawionych w tabeli dotyczącego opisu taksacyjnego nie ma podanego obwodu tylko pierśnica Pier. (cm). Pierśnica jest to średnica pojedynczego drzewa mierzona na wysokości 1,3 metra (czyli średnio na wysokości piersi człowieka), dlatego aby wpisać poprawne dane dotyczące obwodu (circumference) należałoby by dane dotyczące pierśnicy przeliczyć przez wzór dotyczący obwodu koła. Chyba, że udałoby się w tagach znaleźć pierśnicę która w przełożeniu na angielski to diameter breast height lub skrótowo DBH. Pozostałe tagi w mojej szybkiej ocenie są w porządku.

Obecnie dane w Banku Danych o Lasach dla drzewostanów będących w zarządzie Lasów Państwowych są aktualne na dzień 01.01.2016r. i są aktualizowane co roku. Dla lasów prywatnych dane są aktualne na rok sporządzenia Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu, zgodnie z zasadami urządzania lasu takie opracowanie nie powinno być starsze niż 10 lat, poza tym w danych publikowanych w Banku Danych o Lasach jest podany atrybut pn. “stan na rok”. W przypadku Lasów Państwowych poza aktualizacją coroczną, każde nadleśnictwo ma także co 10 lat kompleksową aktualizację danych w ramach sporządzania nowego Planu Urządzenia Lasu. Jakby były jeszcze jakieś pytania służę pomocą.

Jak najbardziej zgadzam się, że w wielu miejscach brakuje danych podstawowych i jako osoba co poświeciła dobrych kilka miesięcy na przerysowanie lasów wg podkładu orto (tak swoją drogą w zdecydowanej większości na czas mapowania już wówczas mocno nieaktualnego także już się różniące względem obecnego podkładu) wiem doskonale, że braki w OSM są duże i tam gdzie są ich dokładność pozostawia wiele do życzenia. Nie zmienia to faktu, że nie każdy będzie miał chęć kreślić całe połacie lasu a część mapujących będzie wolała się skupić na bardzo dokładnym wyrysowaniu okolicy i myślę, że w wątku jak najbardziej można wypracować standard który określał by format danych do wprowadzenia dla tych co chcą mieć możliwie pełne dane stąd moja propozycja jak wyżej.

Czysto teoretycznie ta wartość również mogła by mieć przełożenie na rendering w OSM gdyż oczami wyobraźni widzę jak render 3D mógłby na jej podstawie rysować drzewa ładniejsze czy brzydsze zależnie od wskazanej mu skali, choć pewnie było by to skomplikowane z racji faktu, że jest to wypadkowa wielu składników jak i to, że bardzo stare okazałe drzewa które tracą swą przydatność produkcyjną po dodaniu tagu np. bonitacja=5 wyglądały by na renderze dużo gorzej niż w rzeczywistości

Wszystko się zgadza. Oczywiście mowa o średnicy. Użyłem słowa “obwód” jako laik/ignorant (niepotrzebne skreślić), który do końca nie sprawdził o czym mówi ;). Tak swoją drogą nie pamiętam w którym wątku, ale miała miejsce na forum dyskusja na ten temat gdyż definicje w OSM oraz leśnictwie są odmienne, gdyż ta w OSM nie pamiętam już czemu przedstawia pomiar wysokości na poziomie 1m. Patrz tag circumference w poniższych wątkach

wysokość 1m
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:circumference
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree

wysokość 1,3m
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Marek_kleciak/Tree_table

Mnie osobiście nie przychodzą do głowy inne pytania także dziękuję za okazaną pomoc.

PS Jedyne pytanie jakie przychodzi mnie do głowy to kto to wszystko wyrysuje, choć takie rezerwaty powinny być w zasięgu społeczności.

W ramach wyjaśnienia… informacje o problemach z dostępnością tych danych nie są wyssane z palca. Osobiście byłem świadkiem ciekawej scenki na jakimś spotkaniu, gdzieś, kiedyś, na którym byli przedstawiciele samej góry ALP. W trakcie dyskusji jakoś wypłynęła informacja, że dane o oddziałach leśnych są w OSM, na co wstał jakiś ważny Pan (już nie pamiętam kto to był nie mniej po zachowaniu innych osób w zielonych mundurach wnoszę że ważny) i podniósł rwetes, że to jest skandal, że to pachnie kryminałem, że nie wyobraża sobie żeby ktoś z dyrekcji wykazał się tak daleko idącym debilizmem żeby przekazać takie dane jakiejś bandzie amatorów rysujących sobie mapy po domach, więc na pewno te dane zostały ukradzione, że te sprawę trzeba szczegółowo zbadać i albo przekazać do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa albo kogoś natychmiast dyscyplinarnie zwolnić…
Wygłaszając powyższą mowę nabrał koloru owoców kasztanowca, krzyczał i gestykulował, więc wnoszę że był przekonany że ma racje i wie o czym mówi… Ja byłem na tym spotkaniu z innego ramienia niż OSM i mimo, że miałem przed sobą pismo ‘przekazujące’ te dane do OSM nie wyprowadzałem go z błędu… spotkanie miało inny temat przewodni i chciałem jeszcze coś załatwić…
Nie mniej jak widzisz w zarządzie cały czas są osoby, które są przekonane, że informacja o tym gdzie i jaki las rośnie jest informacją o znaczeniu strategicznym i każdy kto ją udostępnia (włącznie z tymi, którzy robią zdjęcia rodzinie na tle lasu) kwalifikują się pod zdradę stanu, sąd polowy i pluton egzekucyjny…

Zgadzam się z tobą w pełni, zaproponowane tagi dla szczegółowego mapowania obszarów leśnych np. swoich okolic są bardzo dobrym rozwiązaniem, mam nadzieję że taki schemat mógłby być zaproponowany do opublikowania na wiki osm. Mankamentem takich rozwiązań dla mnie na dzień dzisiejszy jest brak odwzorowania takich tagów, jak np. dot. czy są to lasy liściaste, iglaste mieszane w renderingu osm.

W odniesieniu do naszego polskiego podwórka pomiar drzew stojących odbywa się na wysokości 1,3 i to ma odniesienia zarówno do średnicy, którą stosujemy w leśnictwie jak i w przypadku pomiaru obwodu który stosujemy np. na potrzeby zebrania danych o pomnikach przyrody poniżej linki do przykładowych metodyk pomiarów:
http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/?x=0&y=0&t2f=pier%C5%9Bnica&w2f=
http://rpdp.hostingasp.pl/Trees/UI/TreeGirthMeasurmentRulesForm.aspx
Jeśli chodzi o pomiar na wysokości 1 metra, to nawet nie wiem skąd taka metodyka, ale w różnych krajach i różnych branżach zajmujących się pomiarami drzew takie metodyki mogą się różnić.

Liściaste i iglaste na domyślnej mapce to kwestia dokończenia gałęzi lua, szacuję to na kilka miesięcy, ale raczej jest to osiągalne i proste do opracowania. Natomiast jak mieszane mają się różnić od ogólnego wzorka dla lasu to chyba nikt jeszcze nie ma pomysłu.

Zapewne tak właśnie jest. Sprawdzjąc natrafiłem na https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_measurement zawierające zdanie o pomiarze na wysokości 1.4m w Australii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tree_girth_measurement posiada więcej przykładów, choć żaden z nich nie ma wartości mniejszej niż 1,3m co pozwala sądzić, że ten kto edytował wiki w OSM i pierwotnie wskazał na wysokość 1m mógł dokonać tego czysto arbitralnie bez dokonania faktycznej weryfikacji poprawności swojego założenia.

:laughing:Cóż w każdym środowisku w tym i wśród leśników trafi się jakiś “beton” a w tym przypadku “beton” który nie ma pojęcia o czym mówi i nie zna podstawowych przepisów prawa z zakresu udostępniania informacji. W gwoli sprostowania Lasy Państwowe podlegają tak jak każda instytucja publiczna w materii udostępniania informacji w tym informacji przestrzennej pod przepisy prawa w tym pod: ustawę o dostępie do informacji publicznej, ustawę o dostępie do informacji o środowisku… (tzw. ustawa ooś), ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej, na domiar przepisów prawa ogólnego Lasy Państwowe mają także wewnętrzną regulację prawną, która reguluje udostępnianie informacji poniżej link do jej treści:
http://www.lasy.gov.pl/informacje/zamowienia-publiczne-zarzadzenia-decyzje/copy_of_zarzadzenia-i-decyzje-do-19-stycznia-2010-r/2010/03/z08-2010
Poza tym stowarzyszenie OSM Polska swego czasu otrzymało od Lasów Państwowych dane przestrzenne o czym jest wzmianka na stronie stowarzyszenia:
http://openstreetmap.org.pl/wspolpraca/lasy-panstwowe/
Tak więc nie widzę żadnych przeszkód w uzyskiwaniu danych przestrzennych z Lasów Państwowych, obecnie ścieżka udostępniania jest bardzo uproszczona dzięki Bankowi Danych o Lasach poniżej link do modułu udostępniania:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie