Leśnictwo

Zdefiniowane jest tagowanie dat przybliżonych, co uzasadnia używanie start_date dla młodniaków:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:start_date

Można też spróbować z grubszym tagowaniem, bo mapowicz nie musi się znać na datowaniu (co może się przydać także dla oznaczania starych lasów):

forest:age=young/old

Taki temat trzeba ująć kompleksowo, a nie wybrać sobie arbitralnie młodnik i go omawiać.
Czyli https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_rozwoju_drzewostanu

wszystko ładnie pięknie tylko że leśnicy nie będą korzystać z osm bo mają swoją mapę(po pracy sa zmęczeni i wola się zając rodziną jak już) danych nie udostępni bo nie są to dane publiczne. Zdjęcia lotnicze, satelitarne zbyt rzadko są aktualizowane. Pozostaje odbywanie w miarę często długie wędrówki po lesie tak chociaż na kwartał, żeby zaktualizować setki tysięcy km2 powierzchni lasów. lasów państwowych i prywatnych. Z tego co wiem to Polska chlubi się(nie bez przyczyny) ze ma ogromny udział lasów państwowych w strukturze upraw leśnych. dzięki czemu lepiej może dbać o środowiskowo(chociaż słowo zarządzanie lepiej pasuje:)) naturalne. Dla mnie trochę analogiczne(chociaż młodniki nawet mają w pewnych okolicznościach sens-jeśli jest dużo świeżych danych) jest tagowanie rodzaju upraw rolnych typu zboże, buraki, rzepak itd:… to bez sensu… o ile zboże takie jak żyto można jeszcze uprawiać(jest dopuszczalne) w monokulturze to pozostałych upraw już nie, musi być zastosowane największe odkrycie rolnicze jakim jest płodozmian, stosowany z powodzeniem od setek. Bez płodozmianu choroby się kumulują, ziemia wyjaławia, a lasów do wypalania pod nową uprawę nie ma zbyt dużo:)

młodnik(i inne fazy rozwojowe) ma sens, ale musi być spełniony warunek świeże dane(dużo, bardzo dużo soczystych danych). Bez tego pozostaje wyprawa w teren i zapisanie ze w roku pańskim 2017 na działce tej i tej został posadzony las liściasty/iglasty, za 20-30 lat ktoś inny inaczej o taguje. Odnośnie wieku lasu dla danych OSM pozostaje obserwacja tego co jest i jak wygląda najprościej ujmując. Jedynie młodnik wyraźnie odróżnia się od “lasu”, choć jest… również lasem:)

Dla upraw leśnych to nie ma co dyskutować gdyż najodpowiedniejsze będzie landuse=plant_nursery . Oczywiście nie renderuje się choć jak widzę jest iskierka nadziei :slight_smile: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1772

landuse=plant_nursery takie miejsce jest przez dziesiątki, może nawet setki lat w jednym miejscu:). To jest szkółka drzew, krzewów każde leśnictwo to ma. Na mapie łatwe do rozróżnienia i jest tylko jedno w danym leśnictwie. Przy okazji z danych lasów państwowych można m.in. pozyskać dane odnośnie położenia szkółek leśnych, leśniczówek, a nawet parkingów leśnych… zwłaszcza tych ostatnich czasami brakuje na mapach OSM…
Zagalopowałem się z tym młodnikiem. Prawda jest taka, ze jak ktoś ma odpowiednie dane i chęci niech oznacza młodnik. Nie jest to proste zadanie ze względu na wymagane dane.

Jakoś od 2009 jeszcze się nie wypalił, spokojna Twoja czacha…

Adresy to nie młodnik. Las każdego dnia jest wyższy :stuck_out_tongue: W porównaniu do niego adresy są bardzo statyczne.

To nie jest szkółka! Patrzaj Wikipedia:

Przy okazji mapa lasów Polski z podziałem na wiek, rodzaj, a nawet gatunek drzewostanu to byłaby Gratka dla grzybiarzy i prawdziwy Hit Sprzedaży.

dzięki za wyłapanie błędu.

http://sjp.pl/gratka

Ne tylko iskierka - jesteśmy już blisko finiszu. imagico sam zaproponował wzorek, więc pewnie znajdzie się chętny żeby to zaakceptować:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2537#issuecomment-272565047

To jest akurat nie tylko dla sadzonek drzew, także dla innych roślin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Plant_nursery
Jakoś nie pasuje mi to do tych upraw leśnych.

“Cz ja” ma rację, wobec braku dostępu do w miarę aktualizowanych danych mapowanie stanu rozwoju lasu jest praktycznie niewykonalne.

Podejrzewam też, że w wątku wcale nie chodzi o mapowanie młodnika, ale o mapowanie wyróżniających się wysokością i strukturą fragmentów lasu na zdjęciach z geoportalu. Czyli o mapowanie subiektywne i nieaktualne.

Nie widzę w tym nic zdrożnego - to jest “ground truth”, że te drzewa są inne, łatwo to potwierdzić w terenie, więc jest obiektywne. Data zasadzenia jest bardziej precyzyjna, ale za to wymaga polegania na zewnętrznych źródłach (to co piszesz o aktualnych danych na temat rozwoju lasu), więc paradoksalnie jest mniej zgodna z duchem projektu.

to akurat wiem. Szkółki drzew ogrodowych od lat tak oznaczałem np. http://www.openstreetmap.org/way/300868789

Nie a niby dlaczego? Co nie tak jest z tym obiektem http://www.openstreetmap.org/way/426846157

Właśnie… szkółka, a Szkółka to dwie różne sprawy tak myślę. tag Plant_nursery jest przeznaczony dla miejsca gdzie rośnie młody materiał szczególnie drzewka i krzewy{ozdobne, leśne} (bo nie dość że ciężko je rozmnażać trzeba nasiona np: stratyfikować to potem wolno rosną) jest uprawiany. Ja ten tag dałbym tam gdzie jest uprawiany/hodowany(przez jakiś czas młody materiał) ogólnie już młody materiał roślinny.
np: szkółka leśna(nie cały las zawierający szkółkę), szkółka “ogrodowa” czy jakoś tak, ale nie cały sklep, lub firma(chyba ze uprawa to cały sklep, lub firma), dział ogród w marketach oznaczył bym tagiem plant nursery, a nie cały market:)

Myśle że trzeba w tym przepadku http://www.openstreetmap.org/way/300868789 rozróżnić sklep, firmę ogrodniczą od szkółki która może prowadzić na swoim terenie szkółkę/szkółki i jedynie zaznaczyć miejsce gdzie materiał jest produkowany(żeby nie było tak jak z gospodarstwami że siedlisko i pola uprawne to było jedno… Farm).

Teraz zgłupiałem plant_nursery myślałem że się daje do terenów produkcyjnych szkółkarskich, ewentualnie w sklepach dział ogrodniczych, ale jednak byłem w błędzie http://www.openstreetmap.org/way/300868789 tutaj landuse=plant-nursery faktycznie pasuje jak ulał.

A to nie powinno być intuicyjne i rozwojowo na przyszłość dla wprowadzania pięter lasu aby render był od najjaśniejszego = łąka do najciemniejszego = starodrzew

To nie jest takie proste. Kolega ma na myśli jedynie naszą strefę klimatyczną?

Ja uważam że szalenie ważne jest co zawiera las jego jakość i znaczenie dla przyrody i człowieka pierwszy z brzegu przykład jest różnica pomiędzy lasem liściastym, a iglastym(bór sosnowy to taka “leśna pustynia”).

[quote=kocio][quote=maraf24]
Podejrzewam też, że w wątku wcale nie chodzi o mapowanie młodnika, ale o mapowanie wyróżniających się wysokością i strukturą fragmentów lasu na zdjęciach z geoportalu. Czyli o mapowanie subiektywne i nieaktualne.[/quote]

Nie widzę w tym nic zdrożnego - to jest “ground truth”, że te drzewa są inne, łatwo to potwierdzić w terenie, więc jest obiektywne. Data zasadzenia jest bardziej precyzyjna, ale za to wymaga polegania na zewnętrznych źródłach (to co piszesz o aktualnych danych na temat rozwoju lasu), więc paradoksalnie jest mniej zgodna z duchem projektu.[/quote]

start_date jest obiektywne.
Informacja “te drzewa są inne od okolicznych” jest obiektywna.
Ale określanie wieku lub wysokości drzew na podstawie zdjęć (często o nieznanej dacie wykonania) już nie. Klasyfikacja młode/stare drzewa też nie, bo pojawia się problem określenia granicy.
Była kiedyś dyskusja o różnicowaniu natural=peak i nic nie dała z tego powodu. A tam było łatwiej - szczyty nie rosną i ich wysokość jest znana.

[quote=wmyrda]maraf24 wrote:
[en.wikipedia.org/wiki/Plant_nursery
Jakoś nie pasuje mi to do tych upraw leśnych.

Nie a niby dlaczego? Co nie tak jest z tym obiektem [url]http://www.openstreetmap.org/way/426846157[/url][/quote]

plant_nursery to dla mnie podtyp landuse=farmland, a uprawa leśna jako etap rozwoju drzewostanu to podtyp landuse=forest.
Ze wskazanym obiektem wszystko jest dobrze.

Wiem że powtarzam się jak zdarta płyta, ale w kraju istnieją instytucje z którymi można się skontaktować w celu współpracy i nie wszystkie są skorumpowane do szpiku kości jak choćby wydziały geodezji najrozmaitszych UM z których jeszcze nie zdążysz wyjść a okaże się, że działka o którą pytałeś akurat znalazła się w zasięgu zainteresowania dewelopera. W przypadku leśnictwa na myśl przychodzi choćby Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Jak akurat tam sprawy maja się inaczej się nie dowiemy jak się nie skontaktujemy, a można by porozmawiać i spytać czy by nie chcieli skorzystać z map jak ta http://www.buligl.pl/image/image_gallery?uuid=af366060-ce4e-4139-8851-06fa1e9a97fb&groupId=10192&t=1259153728444 by informacje z nich do OSM stopniowo przenosić.

Ciężko będzie o własnych siłach na podstawie podkładów z gepoportalu ocenić cokolwiek poza tym czy las jest iglasty czy liściasty oraz wiek lasu poza wyróżnieniem najmłodszych jego fragmentów, a w wątku padły już propozycje by zająć się tematem szerzej niż wydzieleniem samych młodników.

Ponieważ zarząd OSM Polska nie ma w obowiązku czytania forum to też wystosuję w przyszłym tygodniu do OSMP pismo z pytaniem czy mogę występować w kontakcie z instytucjami jako członek OSM posiadający za sobą stowarzyszenie, a może nawet w ich imieniu próbować gdzieś dotrzeć.

Nie wdając się za bardzo w szczegóły waszej dyskusji w tym wątku o problemach mapowania terenów leśnych, polecam jako zawodowy leśnik zajmujący się na co dzień leśnymi mapami, zapoznać się ze stroną www Banku Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/, na tej stronie znajdziecie wiele odpowiedzi na wasze pytania, a przede wszystkim dane które was interesują (np. wiek, gatunek, wysokość drzewostanów) jest do tego stworzony cały portal mapowy https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Dane te są ogólnodostępne bez większych ograniczeń, nie są to żadne informacje zastrzeżone tak jak tu w niektórych postach zostało napisane, jest ogólnodostępna usługa WMS dla tego portalu https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/usluga-ogc, a co najważniejsze te dane dla każdego nadleśnictwa z osobna w zakresie lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych można z tej strony pobrać w formacie shapefile, bez żadnych problemów nieodpłatnie jako dane publiczne. W razie pytań służę pomocą.