Skasowano moją pracę

Data working group - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Data_working_group

Czyli DWG dysponuje narzędziami do przeglądania historii a my nie?
Kilka dni temu ktoś denerwował się, że pod Szczecinem poginęło sporo w Puszczy Bukowej i też historia nic nie wykazywała.

Jakie redakcje ktoś zna?
Nie wiem wg jakiego kryterium były wyrzucane dane skojarzone z UMP ale DWG wiele lat nie potrafiła posprzątać porzuconych nodów.
Czy to było tak, że powywalali linie a nody pozostawiali bez tagów?
Czy RMF_REDACTION oznacza jedną akcję czy zawsze tak podpisywali?

Z tego wynika, że musimy zrobić bazę obiektów skasowanych.Zresztą to bardzo dziwne jest, że na stronie osm.org przy przeglądaniu changeseta nowego usera nie można zwizualizować linii które skasował.
Już to pytanie padało ale nikt nie podał sensownej odpowiedzi dlaczego nie da się.
Da się sprawdzić tagi na skasowanej linii ale nie można sprawdzić jej przebiegu, a przecież to ważniejsze niż tagi, bo rzutem oka można stwierdzić czy miał prawo skasować i czy obiekt był ważny.

To jak sprawdzacie skasowaną linię? Wiele obiektów skasowanych nie ma ikony i nawet nie wiadomo co kasowano w spisie changeseta. Ciągniecie tę linię reverterem do JOSMA aby zobaczyć jak biegła?

Czy to może być?
Find Suspicious OpenStreetMap Changesets - http://resultmaps.neis-one.org/osm-suspicious?country=191&hours=96&mappingdays=-1&comp=%3E&value=100&action=m&obj=w#10/-17.1743/-42.9497
Albo:
OSM Historia - http://osm.mapki.com/history/

I przy okazji.
Dlaczego adres jest aż w 3 miejscach?
http://www.openstreetmap.org/changeset/44078570#map=19/51.79735/14.74726

http://osm.mapki.com/history/way.php?id=424563707

Ale da się na Achavi.

A czym jest achavi lepsze od ostzm, poza szerszym zakresem dat?
Chodzi mi o to że jest pomieszana wizualizacji kasowania fizycznego obiektu jak i samych tagów ale może coś mieszam.

achvi mnie parę razy zawiodło.

Wizualizacje można by poprawić aby np. dzielenie istniejących linii nie było sygnalizowane jako nowy obiekt a co najwyzej modyfikacja lub nawet mogłoby być niesygnalizowane.

Te zielone czyli modyfikowane powinny się różnić dla 2 przypadków przy zmianie geometrii lub zmianie tagów.

Powinna być wizualizacja zahaczeń czyli przesunięć noda więcej niż np. o 100m (30m) a można by pomijać drobne przesunięcia jak o 2 metry czy dodanie noda

Szczególnie powinny być wizualizowane straty, w tym name.
Można też dołożyć sprawdzanie czy giną tagi gwarantujące render na stylu głównym np. czy ktoś zamienia man_made=mast na man-made=tower

Można wyłapywać kombinacje niedopuszczalne czy bardzo przestarzałe aby na bieżąco robić poprawnie np. highway=road
Oczywiscie tylko najważniejsze aby nie zmieniło się w walidador
Dzięki temu pouczy się nowicjusza zanim namnoży
Dziś nie ma możliwości sprawdzać wszystkiego

Podczas edycji mapy w okolicy odkryłem, że w tym rejonie www.openstreetmap.org/#map=19/49.53553/21.86559 usunięto z mapy obszar centrum edukacji leśnej oznaczony przez mnie końcem sierpnia jako amenity=school. Krew mnie zalewa jak widzę podobne wandalizmy swojej pracy i aż mnie się odechciewa dalszych poprawek mimo, że są dopiero w trakcie

Znasz takie zapytanie do overpassa, pokazujące stan danego obszaru o zadanej porze w przeszłości?

<osm-script date="2016-08-28T07:20:07Z" timeout="900">
  <bbox-query into="_" {{bbox}} />
  <union into="_">
    <recurse from="_" into="_" type="up"/>
	<recurse from="_" into="_" type="down"/>
  </union>
  <print e="" from="_" geometry="skeleton" limit="" mode="meta" n="" order="id" s="" w=""/>
</osm-script>

Ja to wykorzystuję np. gdy ktoś niechcący wytnie kawał lasu. Sprawdziłem wskazany przez Ciebie obszar dla 28.08 oraz 1.09 i nic przypominającego amenity=school nie znalazłem. Może to było gdzieś indziej?

Drugą metodą jest sprawdzenie swoich własnych changesetów w podanym okresie czasowym.

PS Centrum Edukacji Leśnej to nie jest amenity=school, może więc użyłeś innego tagu, a może w ogóle tagu nie było, tylko nazwa na budynku?
PS2 Gdzie konkretnie jest to CEL, bo nic nie widzę na zdjęciu.

No bez przesady co do dnia to nie pamiętam. Sprawdzenie z 60 dni w jedną i drugą stronę to było by to zdecydowanie pewniejsze.
PS Skryptu nie znałem i przytoczony przykład chyba wymaga uzupełnienia gdyż widzę tam tylko jeden dzień.

Obiekt znajdował się pomiędzy drogą a miejscem na piknik https://justpaste.it/12aar i na 101% procent był widoczny po edycji.

To szkoła plenarna jak głosi jedna z tablic na trasie. Jeśli istnieje inny tag dla określenia takiego obiektu to chętnie był widział jak ktoś go poprawi a nie usunie. Budynku tam nie ma, a ja użyłem tagu jak opisałem i innego nie znam. Również po edycji obszar był widoczny.

Jak dla mnie to ktoś w OSM używa jakiś chorych filtrów w które przypadkiem załapują się niektóre obiekty.

Jeden dzień bo skrypt pobiera mapę w zadanym momencie przeszłości a nie zmiany pomiędzy datami. Spojrzałem na ten obszar 28.06 (prawie nic tam nie było) oraz 28.10 (stan niemal jak obecnie).

Nie ma śladu w historii po tej szkole.
Jako że to trzeci taki przypadek, należy rozważyć możliwość, iż tych zmian nie zapisałeś albo nawet ich nie zrobiłeś, a jedynie zamierzałeś.

Twoje edycje w tym regionie są tylko z końca lipca,początku sierpnia, 6 września.

EDIT:

“plenerowa” :slight_smile:

Pamiętam doskonale dodanie tego obiektu gdyż zajęło mnie to około 30 minut by dodać jedynie ten obiekt. Tam się znajdowały również tablice informacyjne. Każda oznaczona kilkoma tagami tousirm, information, board_type, description etc.

A ponieważ jest jak to wspomniałeś trzeci taki przypadek należy rozważyć raczej to, że nie ubzdurałem sobie tego tylko zastanowić się co się stało gdyż zgodnie ze starą zasadą raz to jest przypadek, dwa razy zbieg okoliczności, a trzy to już zaplanowana akcja przeciwnika.

Ze swej strony mogę dodać jedynie tyle, że zaprzestanę swoje edycje do momentu wyjaśnienia sprawy przez DWG co do której dodam jestem pewny. Tym razem już poszukałem gdzie to do nich się pisze i z pewnością jutro opisze wszystkie trzy przypadki.

Jak by kolega osiągnął mój poziom zdenerwowania (tu wstawić dowolną ilość przekleństw tudzież bardziej dosadnych słów na określenie zdenerwowania) również by mu różne słowa wyszły.

Nie jestem ekspertem w kwestii poszukiwań zaginionych elementów bazy OSM, ale w tym rejonie (który pokazałeś w linku) masowo znikają lasy?

To akurat moja robota przerwana w połowie. Planowałem podmienić je na lepsze obrysy. Na serwer wysłałem zmiany przy których zakończyłem pracę ze względu na swoją irytację. W chwili obecnej nie robi mnie to różnicy czy ktoś to za mnie dokończy czy wróci do stanu poprzedniego

Jeszcze bym rozważył wpływ pluginów JOSMa na zapisanie wyników pracy na serwerze. Używasz continuousDownload?

continuousDownload nie znam i nigdy nie używałem. Inne pluginy już jak tracert2, building_tools etc. już ednak tak. Generalnie zastanawiałem się i nad taką możliwością że może to mieć związek z JOSM w ten czy inny sposób, ale nijak ma się to do tego że jestem pewien, że dane były na serwerze i widoczne w carto.

Im dłużej nad tym myślę tym bardziej bym stawiał na jakieś nadgorliwe automatyczne skrypty po stronie DWG strzegące przed zaśmiecaniem bazy. Teoretycznie umieszczenie dużej ilości tablic w jednym miejscu może być podejrzane tym bardziej, że nie w ich okolicy żadnego obiektu z opisem którego mogły by się wiązać tak jak i amenity=school w środku lasu. Podobnie można by wytłumaczyć inne zgłaszane przypadki, ale ta teoria z kolei mnie nie pasuje do tego, że panowie od importów i generalnie wyżej w administracji OSM w każdym miejscu ostrzegają przed automatyzmem. Było by co najmniej nie na miejscu gdyby się okazało, że takie narzędzie w automatyczny sposób jednak stosowane jest.

Czy da się jakoś łatwo zwizualizować zawartość changesetu składającego się głównie z usuwania?
Odkryłem, że pewien user jakieś 2 lata temu pokasował moją pracę zrobioną rok wcześniej, bo np. zniknęły serwisówki na terenie przemysłowym. Zacząłem drążyć sprawę i przeglądając jego changesety widzę więcej kasowań, niestety trudno mi jest dojść, co on właściwie pousuwał.

Achavi to the rescue!
Można po numerze changesetu, można dla danej okolicy za okres od-do.

Ok, dzięki. Teraz widzę, że userowi Randal4 po prostu z jakiegoś powodu nie odpowiadała obecność na mapie dróg wewnętrznych na terenach przemysłowych lub byłych PGR i RSP. Sprawa sprzed 2 lat, część już odrysowałem.