Ośmieliłem się utworzyć granice trzech wsi Wietlin, https://www.openstreetmap.org/relation/6720667#map=14/50.0192/22.8562. Rysowałem je po podkładzie działek ewidencyjnych z geoportalu i posiłkując się też Powiatowym Geopotalem Powiatu jarosławskiego. Może ktoś sprawdzić czy dobrze to zrobiłem i nic przy okazji nie popsułem?
U mnie w JOSM nie działają te podkłady z emuia podane w tym wątku, nie wiem co robię źle.
Działa mi tylko WMS z geoportalu, z granicami gmin, znaleziony gdzieś wcześniej w innym wątku.
Hmmm. Będę teoretyzować, więc popraw mnie, jeśli bzdury napiszę.
Ładujesz do JOSM kawałek granicy.
Ten kawałek należy do iluś tam relacji, bo jest granicą wsi, gminy i województwa.
I jeśli za mały obszar wokół załadujesz, to części relacji nie pokaże?
Fajne Ma nawet granice przysiółków. Szkoda tylko, że te przysiółki nie są oznaczone choćby innym kolorem tak by odróżnić je od sołectw
Tak przy okazji stosunkowo mało czytelny jest opis na wiki jeśli chodzi o granice http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:boundary%3Dadministrative Jak dla mnie pomieszanie z poplątaniem jeśli chodzi o wsie, sołectwa i przysiółki. Tymczasem w mojej okolicy i podejrzewam w innych miejscach również
przysiółek nie stanowi osobnego sołectwa a jest jego częścią, którą dobrze było by wyróżnić
granice sołectw równają się granicom wsi
Reasumując jaki admin_level dać dla granic sołectw i przysiółków gdyż z wiki wygląda mnie, że identyczny
Wg mnie nie ma potrzeby dawania żadnego admin_level ani nawet nanoszenia sołectw do OSM. Jeśli jednak ktoś bardzo pragnie, admin_level dla sołectwa powinien wynikać z umiejscowienia w stosunku do granic miejscowości. I tu niestety problemem jest to, że gmina==admin_level:7 a miejscowość==admin_level:8 - nie zostało więc nic dla sołectw, których większość składa się z kilku miejscowości. No chyba, że będziemy dawać admin_level=7.5
Uważam, z mojego doświadczenia, że zajmowanie się granicami przysiółków to niepotrzebna strata czasu.
Chyba, że mają one niezależną adresację od wsi do której należą.
Mamy bardzo duże braki jeśli chodzi o granice wsi.
Granice sołectw i przysiółków były już obszernie dyskutowane wiele razy, więc po co wracać do tego tematu. Nie lepiej przeczytać poprzednie dyskusje?
Tym bardziej, że przysiółki opisywane są w różnych źródłach jako kolonie, osady, leśniczówki, itd.
Dla OSM mają, na chwilę obecną, bardzo małe znaczenie.
Jak już wyrysujemy wszystkie granice wsi i miejscowości, to można zacząć micromapowanie granic, czyli granice osad, działek itd.
http://www.openstreetmap.org/way/457908902#map=14/53.1286/18.0459 - dodałem na OSM granice dwóch osiedli (odpowiedników dzielnic) w Bydgoszczy. Ale w żadnej znanej mi mapie ta granica się nie wyświetla. Ktoś sprawdzi dlaczego? Czy po prostu to musi trochę potrwać?
Napisałem stronę na Wiki dotyczącą szybkiego, ale trochę skomplikowanego, rysowania granic wsi i małych miejscowości.
Dane oparte są na EMUiA.
Mam nadzieję, że to pomoże w uzupełnieniu brakujących granic wsi w Polsce.
To mają być relacje.
Dodawaj jeszcze je do relacji nadrzędnej jako “subarea”. Domyślam się, że chyba do granicy (8) Bydgoszcz.
Podobnie jak z relacjami powiatów lub gmin.
Przyjrzyj się moim poprawkom.
Jak wyglądają te granice w tym przypadku? Ostoje 23 ? Bo jeśli ten budynek znajduje się w granicach miejscowości Pióry-Pytki to dla mnie te “granice wsi” są czystą abstrakcją i jedynym prawidłowym podziałem jest: województwo->powiat->gmina->jednostka ewidencyjna->obręb ewidencyjny->działka.
Po pierwsze - tam nie ma jeszcze zupełnie granic miejscowości. Są jedynie granice gminy.
Po drugie - ten adres wygląda jak błędny, ponieważ znajduje się trochę daleko od reszty miejscowości Ostoje.
Po trzecie - na razie tego nie zweryfikujemy, ponieważ EMUiA leży i kwiczy.
Na wszelki wypadek zgłoszę błąd do iMPA, niech oni to zweryfikują.
EDIT: EMUiA już działa - wygląda na to, że ten adres jest błędny, bo wg granic w tym miejscu jest miejscowość Pióry-Pytki.