Wizualizacje i analiza danych

Ano właśnie. Czy ktoś z Was jest w pobliżu kolegi Marimila bądź ma z nim kontakt? Od dłuższego już czasu Marimil nie odpowiada naa maile. Zaczyna mnie to martwić.

Zadziałało - chodzi już normalnie

I już nie chodzi normalnie :frowning: zawisło na 23 maja.

Przy okazji uczenia się obsługi scrapy, wyciągnąłem wszystkie kwerendy z overpass turbo które pojawiły się na tym forum i je opisałem.

Link

Opatrzone są także subiektywnie ocenionym poziomem trudności. Te które nie mają przy sobie opisu działały jeszcze bardzo nie dawno (w skali miesiąca), a dziś nie udało mi się ich odpalić.

To zapytanie w Wesołej według opisu sprawdza kody pocztowe, a w rzeczywistości - numery budynków.

Poprawione

Można prosić o aktualizacje serwera 2?
:roll_eyes:

Wielkie dzięki dla marimila za dzisiejsze aktualizacje wizualizacji po okresie krótszym niż miesiąc.
Jesteś lokomotywą na OSM.

Ponowna prośba o aktualizacje serwera 2 dla osmapa.pl/w/… area, maxsped i pozostałych. Ostatnia miała miejsce 22.stycznia.2017

Właśnie uczę się używać PostGIS-a. Jest ktoś w stanie powiedzieć, jak w optymalny sposób sprawdzić które budynki nie leżą na żadnym z landuse/amenity? Celem jest sprawdzenie gdzie jest biednie z landuse :wink:
Zapytanie nie musi być super dokładne, domyślam się że optymalnie będzie przekonwertować wpierw budynki do punktów (centroid lub dowolny wierzchołek). To już mam obcykane :laughing:

W sumie dawno z PostGIS’em nie siedziałem ale czy nie najłatwiej scalić wszystkie landuse w jedno i odjąć od Polski?

Nie wiem czego w sumie się spodziewać przy operacjach na tak wielkich obszarach i czy VBox mi nie eksploduje :smiley:
Najbardziej interesują mnie budynki, bo to w miastach (i ogólnie miejscach zaludnionych) brak landuse razi najbardziej. Pokrycie landuse=farmland jest bardzo nierówne i nie zawsze mam pewność że tereny zostały dokładnie otagowane (łąki, pastwiska).

Inną rzeczą którą chcę zbadać jest sytuacja gdy ktoś narysował połowę budynków w mieście i zrobił sobie fajrant.
Miałoby to się odbywać na następującej zasadzie: porównujemy liczbę punktów adresowych nieleżących w budynkach do liczby punktów które albo leżą w budynku, albo są z budynkiem scalone.
Zakładamy oczywiście, że został dokonany w miejscowości import adresów, co w praktycznej większości miasteczek i miast jest prawdziwe.

Zależy jaki masz schemat… dla schematu osm2pgsql:

Select bud.*
from planet_osm_polygon bud
left join planet_osm_polygon ame on ame.amenity is not null and ame.landuse is not null and ST_Intersects(ame.way, bud.way)
where bud.building is not null and ame.osm_id is null

Potrzebujesz indeksy na amenity, landuse, building i way i nic nie powinno wybuchnąć :slight_smile:

Jakbyś miał jakieś pytania o PostGIS-a to jestem dostępny na skype najczęściej (jendrus305) albo pod telefonem… niestety na forum zaglądam średnio co 3 miesiące :slight_smile:

https://tyrasd.github.io/osm-node-density/#2/51.2/16.9/latest,places

Zrobiłem wizualizację, która pozwala poprawiać POI mające adres i nazwę, lecz brak im określającego je tagu. Jest to moje zadanie MapRoulette odtworzone przy użyciu PostGIS i Mapbox GL JS. Na tę chwilę jest 1614 obiektów do poprawienia.
Po przybliżeniu pokazują się nam nazwy, które są klikalne, otwiera się popup z tagami.
Szczególnie dużo jest tego w Warszawie i Wrocławiu :wink:
Gdyby się okazało, że przeoczyłem jakiś “określający” klucz, to proszę mi dać znać. Fałszywych alarmów powinno być już teraz mało.

http://81.190.124.187:31337/QA_map/map_poi2.html

Disclaimer: Strona może bardzo rzadko być nieosiągalna z winy mojego dostawcy Internetu. Sam “serwer” (netbook :laughing:) jest zaskakująco niezawodny.

Fajny pomysł, tylko ja bym odfiltrował obiekty z tagiem “disused:*”.

Muszę zobaczyć, czy tak się w ogóle da zrobić (w sensie czy indeks GIN na hstore to umie), bo inaczej analiza trwałaby wieki. Póki co mogę powykluczać konkretne disused.

Edit: Powykluczałem disused:shop, disused:amenity, disused:craft, disused:office - zgodnie z tym co znalazłem w wyjściu skryptu. Za 20 min się odświeży.

Edit2: Znalazłem błąd. osm_id jest źle pokazywane jako 2147483647 (2^31-1) dla wartości przekraczających tę liczbę. Musi to być błąd ogr2ogr. Rozwiązaniem tego problemu i innych ograniczeń powinien być upgrade Postgresa (umożliwi dump GeoJSON prosto z niego), co zrobię przy okazji reinstalacji systemu, być może kiedyś w sierpniu.

http://my-notes.osm-hr.org/
Narzędzie pozwala znaleźć nierozwiązane uwagi danego użytkownika / kilku użytkowników (np. swoje :wink: )

Część wizualizacji na /w/ w najbliższych dniach nie będzie działać poprawnie.

Jeśli ktoś przegapił dyskusję z wątku o Stowarzyszeniu, to daję znać że uporządkowana lista wszystkich naszych wizualizacji (zarówno tych prezentujących określone dane, jak i tych z błędami/ brakami mapy) znajduje się od teraz na oficjalnej stronie Stowarzyszenia w zakładce “O OpenStreetMap → Nasze wizualizacje”. O ew. zmianach adresów i nowych wizualizacjach informujcie @Zbigniew_Czernik

http://openstreetmap.org.pl/o-openstreetmap/nasze-wizualizacje/