Opis problemu:
Wiele granic administracyjnych ma bardzo uproszczone przebiegi. To spuścizna czasów, gdy nie było dobrego źródła, z którego można by było skorzystać przy tworzeniu granic, ale byli zawzięci maperzy rysujący z tego, co było. Obecnie mamy dostępne dobre źródła w ramach informacji publicznej, więc bardzo zasadne byłoby poprawienie tych przebiegów, bo czasami rozbieżność sięga kilku kilometrów.
Rozwiązanie problemu:
No dobrze, ale skąd wiedzieć, które granice wymagają poprawy? Wpadłem na pomysł, by wykorzystać granice z PRG (Państwowy Rejestr Granic) i wygenerować różnice między PRG a granicami gmin w OSM. Poprosiłem Andrzeja (jendrusk) o realizację tego pomysłu, skutkiem czego jest wizualizacja, pokazująca te rozbieżności (na razie tylko 200 najbardziej niezgodnych gmin):
http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html
Jak z tego korzystać?
Temat jest skierowany do osmowych wyjadaczy. Najlepiej podpiąć sobie w JOSM warstwę WMS z tymi rozbieżnościami, adres:
wms:http://mapa.abakus.net.pl:80/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=osm:view_rep_prg2osm_dif&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Oprócz tego, trzeba mieć włączoną warstwę PRG, adres (zaktualizowany):
wms:http://mapa.abakus.net.pl:80/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=osm:rep_osm2prg_prg&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Mając te dwie warstwy włączone, możemy poprawiać przebiegi granic. Przydatny jest tutaj “tryb poprawiania dokładności linii” (w JOSM siedzi pod literką W). Inną przydatną funkcją jest “Zastąp geometrię” (ta funkcja jest we wtyczce utils_plugin2)
Uwagi:
Jak z każdą wizualizacją, trzeba do tego podchodzić z dystansem. Nie mówię tu o poprawianiu zwykłej geometrii, ale o przypadkach wątpliwych. W PRG/EMUiA też zdarzają się błędy i najlepiej takie coś zostawić, pisząc o tym na forum, zamiast ślepo poprawiać do wizualizacji. Dla przykładu, na razie znalazłem dwa takie problemy:
1: http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html#zoom=9&lat=401762.19409&lon=811709.87354&layers=BTT
2: http://mapa.abakus.net.pl/rep_osm2prg.html#zoom=10&lat=713144.28368&lon=616809.87077&layers=BTT
… i na pewno jest ich więcej.
Kafelki z diffami aktualizują się raz na dobę, w nocy.
Miłego poprawiania