JOSM - różne sprawy, porady

Zaiste, objaw podobny i nawet laptop mam podobnej klasy, tylko trochę nowszy. Sprawdzę sobie Javę wieczorem, to może występować od którejś aktualizacji.

Czy można zapisać jakoś skomplikowaną wielozadaniową akcję w wyszukiwarce F3 w JOSMIE?
Rozumiem, że nie w pliku lub funkcji w menu, ale może jakiś wzór logiczny regułki zawierający nawiasy i polecenia typu zamień zaznaczenie potem znajdź w zaznaczeniu inną formułkę? Czyli aby jedną akcją F3 zastąpić kilkukrotne grzebanie w opcjach aby zawężać filtr, co może prowadzić do błędów przy częstym stosowaniu.

Czy jest jakiś mądry powód, dla którego WMS-y nie mogą być ładowane jako pierwsza warstwa, tak jak TMS? Obecnie nie da się po uruchomieniu załadować WMS-a, trzeba najpierw dodać inną warstwę (po dodaniu WMS-a już nie jest potrzebna)

Mądry powód jakiś się znajdzie. Ale na moim komputerze tak JOSM się nie zachowuje. Sprawdziłem 3 wersje: 10966, 11163 i 11170.

Chodzi mi o sytuację kiedy masz “wiadomość dnia” w obszarze roboczym. WMS-y są szare. Tak było zawsze i mam tak nawet na czystej instalacji wersji tested.

A to w sumie racja. Też nie widzę powodu. Ale tak już było od 6 lat. Zmieniłem. w 11174.

Dzięki :wink:
Ciekawą sytuację miałem gdy załadowałem bardzo duży obraz do PicLayer. W pewnym momencie nie mogłem dodawać nowych tagów ani w ogóle pisać czegokolwiek w polach tekstowych. Problem wystąpił na 2 maszynach i to kilka razy, ale jest dość losowy. Pamięci chyba nie brakowało wg raportu. Jeśli chcesz, to mogę ci podesłać pliki na których to występowało.

Już o tym było i inni też problemy zauważyli ale nie wiem czy w nowej wersji to ustąpiło.
JOSM raz sygnalizuje przyjście wiadomości a kiedy indziej nie i robi to tylko przy uruchamianiu JOSMa.
Nie mogę wyłapać od czego to zależy. Wróciłem do starej wersji JOSMA więc może to tylko w niej ten problem występuje.

Od kilku dni po otwarciu JOSM w okienku wyboru fragmentu mapy mam klepsydry a potem czerwone krzyżyki. Zaktualizowałem program do najnowszej wersji ale nic to nie zmieniło, co jest grane?

Wygląda mi to na zmiany po stronie serwerów kafelkow OSM. Spróbuję to wyjaśnić z adminami.

Tylko warstwa Mapnik ma ten problem, zmienisz (ikonka z plusem po prawej stronie u góry) warstwę na np. OSM Black&White i wszystko śmiga…

EDIT: jak użyjesz http:// zamiast https:// to kafelki się ładują. Należy pamiętać, że po zmianie adresu w liście podkładów i tak trzeba ręcznie wybrać odpowiedni podkład w oknie pobierania.

EDIT2: znaleziony problem i rozwiązany. Serwer kafelków (konqi) w Niemczech był źródłem problemu.

Da się wyłączyć tymczasowo kreskowanie niepobranych obszarów? Przypadek użycia: ściąganie Overpassem obiektów do poprawy na dużym obszarze, a następnie pobieranie lokalnego rejonu wokół nich (żeby nic nie popsuć przy edytowaniu i mieć lepsze rozeznanie).

Dla mnie to kreskowanie jest uciążliwe i uważam, że powinno być delikatniejsze. Spełniałoby swoją funkcję równie dobrze, ale nie było takie przeszkadzające.
Tak, wiem - mogę założyć ticket :slight_smile:

Oczywiście, Preferences, Display Settings, OSM Data, trzecia opcja od dołu.

Raczej chodzi o bardziej tymczasowe - np. wyłączenie/włączenie jakimś skrótem klawiaturowym…

Czy za tym, żeby druga opcja na poniższym obrazku była domyślnie zablokowana i wymagała specjalnego uruchamiania, żeby ja włączyć, stoi jakaś wiedza tajemna lub Inne Ważne Przyczyny, czy też możnaby to zasadniczo pozwolić ustawiać bez cudowania?

Koledze z Poznania przy próbie uruchomienia podkładów z Geoportalu i/lub Geopozu (poleciłem mu kilka, nie wiem z którymi dokładnie jest problem) wyskakuje błąd “Warstwa nie obsługuje nowego odwzorowania EPSG:3857”. Ktoś wie co robić? Pomożecie?

Może jak zmieni w ustawieniach na PUWG 1992 (EPSG:2180) to będzie git?

Witam Serdecznie,

Mam problem, dotychczas korzystałem z JOSM bez problemów, dzisiaj pojawił mi się komunikat, że aplikacja jes zablokowana.
Powód: Missing Application-Name manifest attribute (Brak atrybutu Application-Name manifestu).

Prośba o pomoc.

Wcześniej - ale też dzisiaj - miałem inny komunikat:Java applications are blocked by your security settings (Aplikacje Java są blokowane ze względu na ustawienia zabezpieczeń). Po umieszczeniu linku JOSM’a na liście wyjątków ten komunikat zniknął i pojawił się komunikat z brakiem atrybutu Application-Name manifestu (powyżej).

Inni też mają ten błąd. https://josm.openstreetmap.de/ticket/14029

Dziękuję - w takim razie spokojnie czekam na rozwiązanie.