Zakończyłem nanoszenie następujących danych:
A. Woj. świętokrzyskie (http://osmapa.pl/w/admin/?lat=50.75948&lon=20.82458&zoom=10&ol=EDYNKCB&legend=1) :
Granice wsi bazując na:
wms:http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Budynki B2010:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
B. Woj. małopolskie (http://www.openstreetmap.org/relation/224459#map=9/49.8787/20.4950)
Granice wsi bazując na:
wms:http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Budynki:
wms:http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Budynki/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=drogi_inne,drogi_gminne,drogi_powiatowe,drogi_wojewodzkie,drogi_krajowe&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
z tym, że powyższy WMS przestał działać, co spowodowało, że brakuje budynków w kilku wschodnich gminach.
Proponuję:
- zaktualizować obecne obrysy budynków na podstawie wiedzy lokalnej.
- uzupełnić nowo dodane budynki lub usunąć wyburzone.
- zaktualizować położenie dróg i ścieżek,oraz nanieść właściwe kategorie.
- dodać brakujące drogi i ścieżki.
- zaktualizować położenie cieków wodnych oraz ich kategorie.
- dodać brakujące cieki wodne.
Mając powyższe dane, po kolei dla każdego województwa, pozostanie nam bieżąca aktualizacja i możliwość pełnego zaangażowania się wszystkich w kolejnym etapie jakim jest micromapping.
Dopiero po naniesieniu powyższych danych, dodać poprawne “landuse”, lub “natural”. Szkoda wcześniej marnować na to czasu.
Obecne “landuse”, w większości przypadków, nie odwzorowują aktualnych obszarów i nie wnoszą nic poza kolorkami.
Poprawianie ich jest zbyt pracochłonne, więc, przy tak dobrej rozdzielczości Geoportalu jaką mamy obecnie, można bardzo szybko odwzorować ręcznie.
Import raczej nie jest wskazany gdy dane źródłowe są bardzo niedokładne lub bardzo stare, jak w przypadku kwartałów lasów państwowych, które raczej zaśmiecają mapę (naniesione są na terenach rolnych lub nakładają się na części wsi).
Dla dużych obszarów uprawnych, sugeruję użycie relacji/wielokąt jako “outer”, a obszary zabudowań pośród nich, jako “inner”.
Ułatwi to dodanie innych obszarów jako “inner”.
Zalecałbym używanie relacji/wielokąt dla większych obszarów leśnych, z “dziurami” obszarów nie zalesionych.
Wskazane byłoby również, naniesienie widocznych ogrodzeń i bram w ogrodzeniach. Pokaże to nam, z której strony jest wjazd/wejście na posesję. Jest to ważne dla służb i turystów.
Jeszcze jedna uwaga.
Nie przesadzać z “landuse=meadow” (patrz Wiki), gdyż częściej są to “natural=grassland” lub “natural=scrub”.
Możliwość użycia
Wyszukiwarki grobów http://osmtools.org/groby/ (przykład: Daszyński) po dodaniu grobu swoich najbliższych na cmentarzu widocznym w OSM (patrz:Pl:Key:tomb)
Życzę powodzenia w ulepszaniu moich edycji (nie muszę być o tym powiadamiany).