Prośby o zmapowanie/poprawę

Jak zawsze w takich przypadkach linie powinny być oddzielne. Granica Państwa jest niezmienna a oś koryta rzeki może się zmieniać okresowo.

Teoretycznie tak, ale jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację gdzie państwa pomiędzy sobą zawierają traktat że nie będą sztucznie ingerować w przebieg rzeki a jej oś będzie granicą państwa. Możemy to zweryfikować jak to faktycznie prawnie wygląda?

Na Bugu granica idzie nurtem i dzięki temu kiedyś Polska zyskała jakąś wyspę. Ale co do Sanu, to nie wiem.

Widać tam (San), że granica nie zawsze idzie nurtem, czasem wychodzi poza brzegi. Ciekaw jestem, czy coś z tego w praktyce wynika.

Na tej stronie znalazłem takie wyjaśnienie.

Odnośnie granicy. Czy granica na rzece nie powinna przebiegać tak jak podział katastralny na geoportalu?

A jak to się będzie miało do mrówek? Czy budynkom wstawiać w adres name czy official_name? A jak wstawimy official_name, to czy mrówki nie będą protestować?

Podobnie jest tutaj: http://www.openstreetmap.org/note/572866#map=13/53.4798/17.8935&layers=N - tylko tam granica dot. gmin/powiatów oraz ewentualnie parków krajobrazowych.

http://www.openstreetmap.org/node/4357288397 - Jednego pana poniosło i w Przemyślu dodał obiekt z nazwą w innym języku niż polski. Czy jest sposób by wychwycić tego rodzaju wandalizmy? Coś w stylu wyszukania konkretnych liter w polu name nieobowiązujących w kraju? Popróbowałem na tym przykładzie stworzyć coś w overpass, ale poległem.

Język ukraiński i dworzec autobusowy - to z jakichś powodów częsta edycja pochodząca z maps.me.

Można sobie przeglądać na http://mmwatch.osmz.ru/?country=Poland ostatnie edycje z tego programu.

Coś w tym stylu? link Chociaż polecam używać tą kwerendę na pojedynczych województwach, a przynajmniej w jakiś sposób odfiltrować podkarpackie i lubelskie bo ściągają obszar całej Ukrainy.

10 trafień w Warszawie, 0 we Wrocławiu :slight_smile:

Dokładnie o to chodziło! Dzięki. Na szczęście okazuje się zbyt wiele tego na Podkarpaciu nie było a co ciekawe jeden przykład dotyczył nagrobku także wydaje się nawet powinien taki zostać gdyż zapewne właśnie takiej osoby się dotyczy.

Zakończyłem nanoszenie następujących danych:
A. Woj. świętokrzyskie (http://osmapa.pl/w/admin/?lat=50.75948&lon=20.82458&zoom=10&ol=EDYNKCB&legend=1) :
Granice wsi bazując na:

wms:http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Budynki B2010:

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

B. Woj. małopolskie (http://www.openstreetmap.org/relation/224459#map=9/49.8787/20.4950)
Granice wsi bazując na:

wms:http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Budynki:

wms:http://miip.geomalopolska.pl/arcgis/services/WMS_Budynki/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=drogi_inne,drogi_gminne,drogi_powiatowe,drogi_wojewodzkie,drogi_krajowe&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

z tym, że powyższy WMS przestał działać, co spowodowało, że brakuje budynków w kilku wschodnich gminach.

Proponuję:

  1. zaktualizować obecne obrysy budynków na podstawie wiedzy lokalnej.
  2. uzupełnić nowo dodane budynki lub usunąć wyburzone.
  3. zaktualizować położenie dróg i ścieżek,oraz nanieść właściwe kategorie.
  4. dodać brakujące drogi i ścieżki.
  5. zaktualizować położenie cieków wodnych oraz ich kategorie.
  6. dodać brakujące cieki wodne.
    Mając powyższe dane, po kolei dla każdego województwa, pozostanie nam bieżąca aktualizacja i możliwość pełnego zaangażowania się wszystkich w kolejnym etapie jakim jest micromapping.

Dopiero po naniesieniu powyższych danych, dodać poprawne “landuse”, lub “natural”. Szkoda wcześniej marnować na to czasu.
Obecne “landuse”, w większości przypadków, nie odwzorowują aktualnych obszarów i nie wnoszą nic poza kolorkami.
Poprawianie ich jest zbyt pracochłonne, więc, przy tak dobrej rozdzielczości Geoportalu jaką mamy obecnie, można bardzo szybko odwzorować ręcznie.
Import raczej nie jest wskazany gdy dane źródłowe są bardzo niedokładne lub bardzo stare, jak w przypadku kwartałów lasów państwowych, które raczej zaśmiecają mapę (naniesione są na terenach rolnych lub nakładają się na części wsi).

Dla dużych obszarów uprawnych, sugeruję użycie relacji/wielokąt jako “outer”, a obszary zabudowań pośród nich, jako “inner”.
Ułatwi to dodanie innych obszarów jako “inner”.
Zalecałbym używanie relacji/wielokąt dla większych obszarów leśnych, z “dziurami” obszarów nie zalesionych.
Wskazane byłoby również, naniesienie widocznych ogrodzeń i bram w ogrodzeniach. Pokaże to nam, z której strony jest wjazd/wejście na posesję. Jest to ważne dla służb i turystów.
Jeszcze jedna uwaga.
Nie przesadzać z “landuse=meadow” (patrz Wiki), gdyż częściej są to “natural=grassland” lub “natural=scrub”.

Możliwość użycia
Wyszukiwarki grobów http://osmtools.org/groby/ (przykład: Daszyński) po dodaniu grobu swoich najbliższych na cmentarzu widocznym w OSM (patrz:Pl:Key:tomb)

Życzę powodzenia w ulepszaniu moich edycji (nie muszę być o tym powiadamiany). :slight_smile:

Kochani, mam klopot ideologiczny z budynkami. Konkretnie centrum konferencyjnym. Mam piec 2 poziomowych budynkow polaczonych jednopoziomowymi lacznikami. Wszystko to jest funkcjonalnie jednym budynkiem - jedno wejscie, jeden adres, jeden administrator. Jednoczesnie jednak kazdy z budynkow skladowych ma swoj wlasny identyfikator (od A do E). Jak to zmapowac? Obecnie narysowalem kazdy budynek osobno i kazdy lacznik osobno, ale z gory wiem ze tak jest zle…
http://www.openstreetmap.org/way/446275336

Rozwiązania najprostsze są najlepsze.
Jeszcze mamy sporo do wrysowania więc po co komplikować?

Jeśli to ma jedną nazwę, to raczej bym zrobił jako jeden budynek po całkowitym obrysie i dodał poszczególne moduły jako bulding:part z odpowiednimi tagami. Tak zrobiłem z Superjednostką, choć ma adresy osobne per segment:

http://www.openstreetmap.org/way/272707061

Zrobiłem. Wiem że źle wyszło ale nie wiem dlaczego. Dlaczego?
http://www.openstreetmap.org/changeset/42713781

Chyba dlatego, że to nie powinna być relacja, tylko zwykła linia z obrysem budynku.

Nazwa budynku może być osadzona na dowolnej części kompleksu budynków.
Nazwa budynku to zwykle albo nazwa instytucji , która obejmuje nie tylko budynek ale i teren wokół niego (przykładowo teren szkoły) , lub punktowe POI jeśli w części budynku jest kilka instytucji.
Kombinowanie czy węzeł cieplny czy wiata rowerowa przylegająca do budynku głównego wchodzi w “nazwę budynku” czy nie, to strata czasu, choćby dlatego, że JOSM nie wspiera obrysowywania kilku poligonów.
Kłania się tu wielka wada OSM, że ludzie robią relacje na pierdoły, a nie ma relacji budynku.
Rodzi to sporo kłopotów przy rysowaniu w 3D czy tworzeniu kompleksu zabytków.Trzeba przerabiać budynki składowe na buiding:part, przenosić adresy itd., czyli tracić czas.
Ciekaw jetem jaki algorytm zastosowano aby rozsunąć nazwy i adres budynku i dlaczego nie pozwolono maperom zagnieżdżać tę nazwę w optymalnym miejscu co rozwiązałoby nie tylko problem adresów ale i wiele innych